mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Leica S2 (yakında)

http://www.bhphotovideo.com/c/product/585106-REG/Leica__S2_SLR_Digital_Camera.html

Sayfasında bugün fark ettim.. Fiyat belirlenmemiş, ancak orta format hasselbladlara rakip geldiği için fiyatınında onlar seviyesinde olacağı malum.. Yani; elimize değil, dilimize dolanacak..

Tarih: 15 Haziran 2009, 13:44 - İp: 78.***.**7.251
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Fiyat belirlenmemiş, ancak orta format hasselbladlara rakip geldiği için fiyatınında onlar seviyesinde olacağı malum..

resimsel olarak güzel görünüyor

Tarih: 15 Haziran 2009, 13:49 - İp: 88.***.**2.119
mete007
mete007 (üye)

Anaa.. Gördünmü Remi hocam bende makine resmi ekledim.. Makine ölçümbatörü demesinler sakın..

Tarih: 15 Haziran 2009, 18:23 - İp: 78.***.**7.251
sabanersan
sabanersan (üye)
Bursa / Meraklı

mete hayalimdeki makina parkında,böylesi bir şeyde var..ikide lensi olacak..leıca nın çekimlerinde ayrı bir tad var..hassel-mamiya birde leaf (adını bari doğruya yakın yazabilmiş olsam)....adamakla mal tükenmez................ise..ikinci kelime hayaldi..bunumu düşünsem..daha bir minimal yapıya sahip...öyle aşırı dikkatte çekmez......"ölçümbatör" olmak öyle kolay değil....abi sen bu aletle ne çekeceksin diye sormakta yok....

Tarih: 15 Haziran 2009, 21:08 - İp: 78.***.**9.113
trenci
trenci (üye)
Uşak / Meraklı

sensor boyutu 30 mm x 45 mm. yani full frame sensörden %56 daha büyük sensör. çözünürlük 37 megapiksel.

fiyatının ise 25.000 - 30.000 euro civarında olması bekleniyormuş.

Tarih: 15 Haziran 2009, 22:49 - İp: 88.***.**2.18
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

neden sıfır dugme? benmi bişey kacırıyorum?

Tarih: 15 Haziran 2009, 23:24 - İp: 78.***.**5.172
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Pentax'ın eski boyle bir makinası vardı - ona benziyor ...12 miydi 120 miydi neydi modeli ...

Tarih: 16 Haziran 2009, 04:31 - İp: 64.***.**4.24
buraksavak
buraksavak (üye)
Yurtdışı / Profesyonel Fotoğrafçı

Bence maalesef Leica yine yanlis yapiyor.

Simdi ben, Mamiya 645 AFD III ve ZD digital back (6x4.5 cm ve 22mpx) sadece $11000

Ayrica mamiya lens line-up'i daha kuvvetli, mamiya basindan beri medium format yapiyor.

Detay icin asagidaki linki kullanabilirsniz:

http://www.mamiya.com/mamiya-645zdb-specifications-mamiya-zdb-back.html

eger 33mpx istersen ayni 6x4.5 cm sensor mamiya dl33 yaklasik $20000

http://www.dcviews.com/press/mamiya-dl33.htm

Cameranin arkasi (back) degistirilebildigi icin ister digital cek ister film aninda degistir. IR photography icin bile uygun.

Bir de tum bunlara adaptor ile RZ67 ile calisabilmeyi eklesen bu versatality hicbir sistemde yok.

Simdi bu sistemle leica nasil yarisacak.

Sanirim ben param olsa mamiya alirdim zira fiyat performansa bakilirsa bence onlari yenmek zor.

-b.

(bu arada medium format digital'i $1000 ve hatta altina cektigi icin mamiya'ya saygi duyuyorum. onlarin bu hareketi canon rebel serisiyle digital SLR makinalarda $1000 barajini yikmasina benziyor.)

Tarih: 17 Haziran 2009, 01:54 - İp: 88.***.**4.183
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

neden sıfır dugme? benmi bişey kacırıyorum?

dokunmatik lcd ekran..
sony camcoderler gibi pek çok düğme ekran üzerinde..

Tarih: 17 Haziran 2009, 15:06 - İp: 88.***.**6.113
mete007
mete007 (üye)

Tebrikler Rokomet.. çok iyi kadraj..

Deklanşörü görmüyonmu, yapancı.. Demekki düğme sıfır değil bir adet oluyo..

Sn. Buraksavak Bir stüdyocu eskisi olarak rahatça şunu söyleyebilirim.. Mamiyanın lens kontrastlığından gına gelmişti.. Bizim memlekette en çok satan Rb67 den ise herkes memnun olduğunu söylesede, sokak fotoğrafçısı olarak bildiğimiz Ara ustanın portrelerini o cihazla hayal bile edemezdik..

Tabi burada Lens faktöründen bahsetmeden geçmeyelim; LEICA Lensler, camdan değil reçineden üretilir.. baltık denizinin derin ve soğuk sularında senelerce bırakılmış..... Gerisini getiremedim işte, Afrikalı hocam burada olsaydıda anlatsaydı..

Işığınız bol olsun..

Tarih: 17 Haziran 2009, 17:28 - İp: 78.***.**7.251
buraksavak
buraksavak (üye)
Yurtdışı / Profesyonel Fotoğrafçı

mete007 bey,

leica optik konusunda katiliyorum, kamerayi govdesini bize zaman gosterecek, zira dijital rangefinder olan 8M serisi pek de iyi degilti. elektronik olarak o leicanin lensdeki superligini yansitmadi.

rb67 ve sekor C serisi lensleri mamiyanin hemen hemen en eski sistemidir. ben K/L serisi lenslerini hic kullanmadim ama cok daha iyi olduklari iddasiyla piyasaya surulduler.

Hele RZ67 serisi bircok studyocu Anne Lebovitz gibi tarafindan kullanilmistir, sanirim hala kullaniyorlar.

ancak benim demek istedigim su:

RB67 Pro SD (en son modeli bu serinin) 90 K/L lens ile ebay de 500-600 dolar civarinda bulunuyor. Tr'ye posta yakalasik $60. (ben amerikada yasiyorum, amerkadan posta masrafini yaziyorum) - ancak bu makina icin digital adaptor var mi bilmiyorum mamiya sayfasina bakmak lazim.

RZ67 Pro II ve 110 mm lens, yine ebay'de 800-900 dolar civari. Benim bildigim bu modele dijital back takmak icin adaptor var ama yaniliyor olabilirim.

Yukarida yazdigim gibi 645 AFD III (22mpx dijital back ile birlikte) 11000 dolar.

Sadece dijital back yanilmiyorsam 7000 dolar.

rb67 ya da rz67 istenirse, adaptor'e ihtiyac var. Adaptorler de 1000-2000 dolar. (mamiya 645afd icin adaptor'e ihtiyac yok)

fiyatlari yakindan takip ediyorum zira hem film hem de dijital cekebilecegim bir sistem kurmaya calisyorum.

(benim butcem daha az 3000-4000 civarinda ama kodak'in eskiden urettigi 36mmx36mm sensoru ve 12mpx civarinda olan kodak dcs 645 back'ini almaya calisyorum. Hatta daha gecen de kolleksiyonumdan mamiya 645 afd ve 3 AF lensi (55mm-80mm-150mm) $1500'e sattim, AFD II ya upgrade etmeye calisiyorum)

Simdi bu kosullar altinda, mamiya rz67 II ya da 645 AFD 'den olusan bir studyoyu ya da fogorafcilik setini uc asagi bes yukari $15000 dolara kurarsiniz. (makro / genis aci/tele lensler dahil)

Yukaridaki leica 30000 kusurden basliyor. set kurmaya kalkinca 50 ile 70 bin arasina gelir.

Arada 3 ile 5 kat arasinda bir fark var.

Yani Leica, setini alabilecek fotorafcilik kesimini cok daraltiyor. Biraz daha genele yonelmeli diyordum.

Selamlar,

-b.

Tarih: 17 Haziran 2009, 20:33 - İp: 78.***.**6.153