drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Leica Dijital Rangefinder

10 MP
1,3 çarpanlı (27-18mm) büyük algaç

http://www.dpreview.com/articles/leicam8/

+ Bu konuda sevgili antika çok açıklayıcı ve güzel yazılar yaz mıştı ama, DSLRlere göre avantaj ve dezavantajlarını vermiş Phil.

Rangefinder advantages / disadvantages (for the uninitiated)
Fewer moving parts (no mirror or diaphragm) means slower shutter speeds possible (-2 EV)
More compact, discrete and quieter than an SLR
Shorter shutter lag
Lenses are considerably smaller than an equivalent SLR lens
No auto-focus makes them less suitable for action shots (or at least doing so requires a lot more skill)
Many users claim rangefinder focusing is faster than using a focusing screen
Rangefinder
You are not looking through the lens itself and do not have a focusing screen hence it is more difficult to get a sense of depth-of-field
Framelines indicate the field of view of different lenses
Because there is no mirror you have no mirror black-out
Brighter than any SLR viewfinder, and not affected by lens maximum aperture
Not as accurate as an SLR viewfinder, especially with longer lenses (or close subjects)
Longer minimum focus distances compared to an SLR
Virtually no telephoto lenses beyond 135mm
Very wide angle or telephoto lenses require an accessory viewfinder, meaning focus and framing are separated

#drtamer' tarafından 14.09.2006 21:13:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Eylül 2006, 20:59 - İp: 193.***.**2.10
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

aman tanrim..
arkadaslar digic III gorundu artik..
tamer, bu arada leica da ne kamera ama.. valla demin dpreview'e bakarken basim dondu bir anda..

Tarih: 14 Eylül 2006, 21:14 - İp: 86.***.**0.120
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

ilker valla adamlar sessizliklerini bozdular.
ama fz50 nin tamamen aynısı bir makinada beklemiyordum doğrusu.
m8 ile üzerinde Tri Elmar M 16-18-21 mm F4 ASPH lens olsa valla tadından yenmez.ne bu ya roket atar gibi 2 objektifimi birleştirmiş bu adamlar.

Tarih: 14 Eylül 2006, 22:11 - İp: 88.***.**5.116
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

v-lux1'i ben de beklemiyordum acikcasi gantry.. ama bu aslinda, fz50'nin iyi bir kamera oldugunu da gosteriyor bir yerde.. olmsaydi, leica da kendi damgasini vurup cikarmazdi degil mi?..

tri elmar 16-18-21mm f/4'un anlami; iki degil uc tame prime lensin bir araya gelmis hali gibi.. kaliteleri cok yuksek oluyor tri elmarlarin.. yani hem 16mm f/4 hem 18mm f/4 hem de 21mm f/4 almak yerine tek lensle isi cozuyorsun bir yerde..

Tarih: 14 Eylül 2006, 22:44 - İp: 86.***.**0.120
uturuclu
uturuclu (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

üüüüfff ne heyecan verici bir aydayız.Seni seviyorum 9.ay

Tarih: 14 Eylül 2006, 23:12 - İp: 85.***.**8.164
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

Oynamıyorum ya...M8 yaaa üğüğüğüğü

Tarih: 14 Eylül 2006, 23:26 - İp: 85.***.**3.87
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

yanlız o makinayı kullanmak da harbi ustalık ister....

Tarih: 14 Eylül 2006, 23:28 - İp: 85.***.**3.87
uturuclu
uturuclu (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

şu 350d'yi çöpe mi atsam ne yapsam Keşke bozulsa,nede olsa yurtdışından aldım,garantisi yok koyarım bir kenara
Ne güzel şu yenilerden birisine bakardım

Tarih: 14 Eylül 2006, 23:29 - İp: 85.***.**8.164
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Kulagim mi cinladi ne, Tamer ismimi zikretmis herhalde

Arkadaslar,

Bu devirde rangefinder, anlamiyorum niye heyacanlandiniz. Leica'nin ismi buyuk ama bu yaptigi umutsuz bir girisim gibi geldi bana cunku:

1. Madem arada aynan falan yok neden adam gibi shutteri acik tutup live-view yaptirmazsin ? Cekecegin zaman kapatip-acip-kapatip-acarsin

2. AF yok. (cozum icin bkz.1.madde)

3. Hep diskrit zoom lensle mi calisacak? Yani atiyorum mesela oradaki lenste 16,18,21 varda 17.5, 18.7 yokmu ? (bkz.1.madde)

4. Matris olcum yok, hangi devirde yasiyoruz (cozum icin bkz.1.madde)

5. Paralax etkisi. Macro cekimler yatar. (cozum icin bkz.1.madde) Uzak telefoto cekimler zaten kafaden yattiydi.

6. Koselerdeki kararmanin yazilimla duzeltilmesi dogalligi bozar. (Solving the corner vignetting problem- madde 3) Photoshop kullanarak karanlik resmi actiginizda yapilanin aynisi.

Allahaskina soyleyin bana sensorunun buyuk olmasindan baska ne ozelligi var bu Leica'nin ?

Alin bir Sony R1, ustune biryere optik vizor mekanizmasi yerlestirin - voilla - Leica'dan hicbir eksigi kalmaz, ustelik su saydigim zaaflarin hicbirini gostermez. Hani belki birtek mekanik shutter olayini ararsiniz.

Ustun shutterlag performansiymis, yalan, MF modunda en amele compakt makina bile aninda cekiyor resmi.

Arkadaslar Leica'nin rangefinder konsepti devrini tamamlamis bir konsept. Bugunku altenatiflere bakinca artik hic mantikli degil.

#antika' tarafyndan 15.09.2006 00:23:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Eylül 2006, 00:22 - İp: 88.***.**1.122
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ozgur cogu konuda haklisin; fakat unutmamak gerekir ki, 1.3x sensorlu ve 10mp'lik bir leica kamera hakkinda konusuyoruz.. adamlar M8 diyerek efsanevi serilerini devam ettiriyorlar.. sence bu makinenin, onceki rangefinder'larla karsilastirildiginda kotu cikma ihtimali var mi? slr kamera baska bir olay rangefinder farkli.. tamam parallax hatalari olacaktir, tamam telephoto cekimleri ve macrolar olmayacak, otofokus yok.. ama zaten bu rangefinder kamera..
rangefinder'larin artilari da var..

vignetting problemi icin, dpreview'de aynen soyle soylenmis;

"Don't use a full frame sensor - at this time it would be cost prohibitive and too complex to produce a sensor which can cover the entire 36x24 mm frame and still work with rangefinder lenses. For this reason the M8's sensor measures 27x18 mm (or 1.33x crop).

Use offset microlenses - instead of placing all microlenses directly over the photodiode they are gradually offset as you get closer to the edge of the frame (see below).

Know which lens is being used and apply some software correction - all new M series lenses now carry a six-bit code which allows the M8 to identify which lens is used and (optionally) apply a 'final stage' software based vignetting correction (for RAW images the lens used is simply recorded, no change is made)."

...
rangefinder metering sistemini kullanan insanlar ne dusunuyorlar tam olarak bilemiyorum ama centre-weighted olmasindan yakinan kac kisi var toplamda? onemli olan soru, bu tur makineyi kimlerin kullanacagi.. tam gazeteci kamerasi.. ufak, sessiz ve top kalite..

...

16-18-21mm lensi, tri elmar lens ozgur.. zoom lensi degil.. ayni prime lensler gibi.. 16mm'de 18mm'de ve 21mm'de isliyor.. ayni sey dslr lensleri icin de gecerli degil mi? 16mm prime alirsan, ne 15mm'de ne de 17mm'de kullanabilirsin lensi.. ama surasi bir gercek ki dslr'larda boyle bir lens yok.. olsa da kalite olarak ne kadar yaklasabilirdi, orasi da buyuk bir soru isareti..

.....

Tarih: 15 Eylül 2006, 21:52 - İp: 86.***.**0.120
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Ilker,

Goruntu kalitesini bir tarafa birakirsak gecmis gunlerde rangefinder olayi sunlardi:

1. Parlak vizor: Walla lens ile senkronize etmeyeceksen, al bir kompakt koy ustune bir durbun, oldu sana Leica, nasil olsa zoom yapmiyorduk degil mi? Dahasi, gazeteciler muhtelen LCD ekrani falan tercih ederler, onca kalabalikta gozlerine dayayamazlar bile vizore.

2. Sessizlik: Bugunku alternatifi kompaktlar

3. Kucukluk: Bugunku alternatifi kompaktlar

Eger insan fotografi cekiyorsaniz, roportaj ve etnografi gibi, aradaki samimiyeti bozmamak cok onemliymis. Insanlarin burnuna eshshek gibi SLRi dayayinca biraz ortam soguyormus, iste burada Leica devreye giriyormus. Simdi bir dusun bakalim kompakt mi yeni Leica mi?

Lens ve sensor konusuna gelince:

Lens :
Leica cok iyi lens yapiyor-nokta

Fakat illa Leica lens istiyorsan Panasonic'in DSLR daha dogru adres sanki, uzerinde stabilizasyon da var.

Sensor:
Sanirim burada DSLRlar daha avantajli. Canon seneler once yapmis fullframe, digerleri de zamani gelince cikaracaklardir. SLRdaki ayna mesafeyi uzatip lens dizaynini zorlastiriyor ama dijital sensore de gereken dik aciyi sagliyor.

Bu arada hemen belirteyim, DSLR ureticileri koseye sikismis durumdalar, 12 MP sinirini zorluyorlar, biraz daha giderlerse gurultu acisindan kompaktlardan farklari kalmayacak, dolayisi ile krop faktorleri kuculmeye baslayacak. Ben olsam simdiden eski 2.el lenslere yatirim yapardim.

Tarih: 15 Eylül 2006, 23:29 - İp: 85.***.**5.81