mor_zeyna
mor_zeyna (üye)
İstanbul / Amatör

Klasik Sorulardan Biri: Hangi Makina?

Merhabalar fotoğraf işine feci şekilde merak sardım. Portre çalışmayı seviyorum ve alacağım şey ilk makinam olacak. Benim için çözünürlük ve renk çok önemli. Vintage çekimler yapabileceğim (yani bu modu içinde barındıran) fiyatı 2.000 TL'yi geçmeyecek olan bi makina arıyorum fakat çok ufak detaylar yüzünden bir düşük modeliyle arasında 250-300 TL gibi bir fark varsa tabii ki eski modeli tercih ederim. Bu koşullar altında bana ne önerirsiniz? Vakit ayırdığınız için şimdiden teşekkür ederim

Tarih: 10 Aralık 2010, 12:48 - İp: 85.***.**4.127
kerempekin
kerempekin (üye)
İstanbul / Amatör

"vintage" ın ne olduğunu açıklarsanız belki daha fazla yardım alma şansınız olabilir.
ben bugüne kadar herhangi bir makinada "vintage" ayarı göremedim.
çözünürlük önemli olduğuna göre herhalde poster boyunda baskı yapacaksınız.
renkler önemli ise muhtemelen kit lensler size yeterli gelmez. odak aralığı dar sabit diyaframlı lenslere yönelmeniz gerekli.
bu demek oluyorki 2.000 bütçeyle bu istedikleriniz biraz zor alınır.

Tarih: 10 Aralık 2010, 19:54 - İp: 78.***.**8.152
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

coznurluk onemli olduguna gore 1 metrelik baskılar almayı dusunuyorsunuz.
yada cozunurlugun artmasının ıyı birsey olmadıgını bilmiyorsunuz.

**
vintage ın bir photoshop uygulaması oldugunu bilmediginize gore hem photoshopu, hemde makine ozelliklerini bilmiyorsunuz.
**
ilm makineniz olacaksa buyuk ihtimalle ne fotografcılıgı nede dslr kullanmayı bilmiyorsunuz.

bu durumda, 1200-1300 liradan fazla harcamamanızı (500d) ve photoshop ogrenmenizi (enazından action kullanacak kadar) oneririm.

Tarih: 10 Aralık 2010, 20:32 - İp: 92.***.**3.115
mor_zeyna
mor_zeyna (üye)
İstanbul / Amatör

Vintage eski tip demektir. sadece bir photoshop uygulaması değildir bu etkiyi filtrelerle de halltmek mümkündür dolayısıyla makina özelliklerini bilmediğim yargısına ulaşamazsınız, ulaşsanız da bunu benimle paylaşamazsınız. Sadece yermek adına faydalı olmayan yanlış bilgilendirmeler yapmayınız bunun yerine portakal alıp afiyetle yiyiniz gaijin!

Tarih: 13 Aralık 2010, 10:34 - İp: 85.***.**1.111
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

2000tl'ye kadar hangi kamerayı alırsanız alın ilk olacağı için ihtiyaçlarınızın hepsini karşılar.

vintage etkisi benim gözümle sepya efektini her kamera verir. vermese bile gerek yok çünkü kaliteli fotoğraflar elde etmek için kesinlikle photoshop bilgisi şart ve photoshop'a alışınca vintage efekti bir sorun olmayacaktır.

aradığınız kamera için
2.el
sıfır resmi garantili
sıfır spot

gibi kriterleriniz varmıdır?

1 kere alıp uzun süre kullanmakmıdır amacınız yoksa ilk başlarda işimi görsün tanıyayım edeyim sonra değiştiririm midir?

bunu belirtirseniz ona göre daha sağlıklı tavsiyeler gelir

#rockhound' tarafından 13.12.2010 11:20:59 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Aralık 2010, 11:19 - İp: 85.***.**4.236
mor_zeyna
mor_zeyna (üye)
İstanbul / Amatör

Uzun bir vakit kullanıcam bu alacağım makinayı. Garantili sıfır olsun istiyorum ve işte al şu dandik alette elini alıştır yen fikri bana mantıklı gelmiyo adam gibi bi makina alıp 5 sene kullanmak ve bu süre zarfında da makinamda bana yetersiz hissettirecek herhangi bi durumla karşılaşmak istemiyorum.

Tarih: 13 Aralık 2010, 12:37 - İp: 85.***.**1.111
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

garantili sıfır denilince vereceğiniz paraya daha iyi bir model alma ihtimaliniz ortadan kalkıyor. neredeyse %40-50 daha fazla vermiş olacaksınız. tercihtir, saygı duyarım.

kısa vadede iadre etsin diye önerilecek markalar asla kalitesiz dandik olmaz, sadece üzerindeki lens ve gövdenin teknolojisi olarak eski olabilir (misal HD video özelliği)

2300TL'ye 2.5 senelik nikon d90 18-105 kit lensi ile sıfır garantili vardır.
2000TL'ye d90 ayarında bir kamera bulmanız biraz zor.

1900tl'ye canon 500D 18-55 lens ile var (spot sıfır fiyatı 1100TL)
2400tl'ye canon 550D 18-55 lens ile var (spot sıfır fiyatı 1350TL)
1000tl'ye canon 1000D 18-55 lens ile var ama tavsiye etmem

canon için sıfır garantili alınabilecek ürünler bunlar.

nikon'un d90 harici modellerini sadece gövde üzerinde otomatik netleme (AF) motoru olmadığı için ben tavsiye etmiyorum. çünkü ileride lens değiştirmek istediğinizde AF motoru olmayan bir lens almak isteseniz elle netlemeniz gerekecek. AF motoru bulunduran lensler ise nikon'da pahalı.
Canon'un ve Sony'nin böyle bir sorunu yok.

1600TL'ye Sony a500 18-55 lens ile birlikte alabilirsiniz. üzerindeki lensi elden çıkartıp 16-80mm carl zeiss marka üst sınıf bir lens alıp (900TL) uzun bir müddet lens ihtiyacı hissetmezsiniz.
Sony'nin son modelleri hakkında bilgim yok ama kesinlikle pişman olmayacağınız bir marka.
(2 yıl a200 kullandım)

şunu unutmayın, lensin kalitesinin fotoğraf üzerindeki etkisi, gövde kalitesininkinden kat kat fazladır. ve fotoğrafı makine değil siz çekersiniz, o yüzden hangi modeli alırsanız alın ortaya ürünü çıkaracak sizsiniz.

elinde 3-4bin tl'lik kameralarla gezip hava atan da tanıyorum, 500tl'lik kamerasıyla harikalar yaratan da tanıyorum.

benim size son tavsiyem biraz araştırın, 2.el ürün satan güvenilir bir dükkan bulun ve 1 yıl dükkan garantili spot sıfır ürün alın. geri kalan parayı da lens almak için tutun.

#rockhound' tarafından 13.12.2010 13:08:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Aralık 2010, 13:05 - İp: 85.***.**4.236
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

http://fc03.deviantart.net/fs26/i/2008/171/d/c/vintage_by_JOY958.jpg

http://fc07.deviantart.net/fs13/i/2007/072/6/7/Vintage_by_Revengeofthe80schild.jpg

http://fc07.deviantart.net/fs13/i/2007/072/6/7/Vintage_by_Revengeofthe80schild.jpg

http://fc02.deviantart.net/fs41/i/2010/244/e/5/a_l_o_n_e_vintage_by_aliy_chexmix_yummie-d1629ec.jpg

http://fc08.deviantart.net/fs37/f/2008/255/e/f/Vintage_Golden_Gate_Bridge_by_JoKeR0720.jpg

http://fc06.deviantart.net/fs32/f/2008/194/2/f/vintage_by_peachjuice.jpg

1.si sizi yerebilirim. bunu size ifade de edebilirim.
siz de beni yerebilir ve bunu ifade edebilirsiniz.

vintage nedir biliyorum ama belliki siz blmiyorsunuz.
vintage sepia degildir. hiçbir filtreyle makineden direkt vintage efektli fotograf cıkaramazsın. haa gider bir "lomo" falan alırsın 200 liraya orasını bilemem.
photoshop uygulamasıdır.

tutup 1500 liralık makineye daha adını soylemeyi bilmezken dandik demek de cidden sacma oluyor. makineye yetebilecekmisiniz onu gormek lazım oncelikle.
suanda piyasada olan modellerin epsi, en profesyonel fotografcının bile ihtiyacını karsılayabilecek seviyede ve teknolojide makineler.

kusura bakmayın d300 yada 7d alın demedigimiz için.

rockhound gerekli acıklamayı yapmıs.

Tarih: 13 Aralık 2010, 15:58 - İp: 217.***.**1.174
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Vintage eski tip demektir. sadece bir photoshop uygulaması değildir bu etkiyi filtrelerle de halltmek mümkündür dolayısıyla makina özelliklerini bilmediğim yargısına ulaşamazsınız, ulaşsanız da bunu benimle paylaşamazsınız. Sadece yermek adına faydalı olmayan yanlış bilgilendirmeler yapmayınız bunun yerine portakal alıp afiyetle yiyiniz gaijin!

Konuşma üslubunuzdan ne kadar ukala bir karaktere sahip olduğunuz anlaşılıyor..Bilmiyorum farkıda mısınız ama burası bir forum sitesi..Hakaret seviyesine varmadığı müddetçe insanlar her türlü görüş ve düşüncelerini burda paylaşmakta özgürdürler.Burda yanıt vermek suretiyle zamanını harcayan insanlar, burdan bir menfaat mı elde ediyorlar ? Elbetteki hayır..Tek amaçları sizin gibi insanlara yardım etmekkken siz kalkıp teşekür edeceğinize bir de ukalalık yapıyorsunuz..

''makine özelliklerini bilmediğim yargısına ulaşamazsınız, ulaşsanız da bunu benimle paylaşamazsınız''....Hadi yaaaa....Pardon ama sen nesin peygamber falan mı ? Yada bu dokunulmazlığı sana kim veriyor ? Üstelik de cümlenin sonuna ünlem işareti koymak sonderece saygısızca bir harekettir..Bu küstahlığı yapma yetkisini kim veriyor sana ?

gajin isimli arkadaşımız bu forumun eski üyelerinden birisidir ve yıllardır yüzlerce kullanıcının sorularına bıkmadan usanmdan yanıt verip insanları aydınlatmıştır..Bugüne dek yazdıklarında hiçbir yanlış bilgilendirmeye de rastlayamazsınız.. !

Ayıca hiçbir slr makinede ''vintage'' modu adında bir mod olmaz...Gajinin dediği gibi konu hakkında son derece bilgisiz olduğun apaçık da ortada..

#aeron' tarafından 13.12.2010 18:55:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Aralık 2010, 16:32 - İp: 94.***.**0.183
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

bir dk. sepya diyen benim

benim gözümle öyledir demek istedim, konuyu açan arkadaşın sepya ile ilgili bir lafı yok

Tarih: 13 Aralık 2010, 17:44 - İp: 178.***.**8.43
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

biliyorum rockhound, sen sepia dedikten sonra duzeltmedigini gorunce arkadasta oyle dusunuyordur diye duzelteyim istedim.

**

ilk mesajımdan nasıl bir sonuc cıkardı bu arkadas bilmiyorum, bir tanesine bile hayır yanlıstır diyemeyecegi ortada ustelik.

az akıl mantık suzgeci kullanıyorsa birşeyler yapmadan once zaten yazdıgımı bırdaha okur, evet ben bu konularda bilgi sahıbı degilim, demekki bilgilenmem gerekiyor diyecektir.
suzgec yoksa yapacak birseyde yok.

neden bilmiyorum siz bir makineye 2000 lira vermeyin 1200 liralı bir makine işinizi gorur diyince insanlar hakarete ugramıs sayıyor kendini...

Tarih: 13 Aralık 2010, 20:44 - İp: 217.***.**1.174