mehmetklyr
mehmetklyr (üye)
İstanbul / Amatör

Kesinlikle Al 2... ?

Selam arkadaşlar... Benim tek hedefim var aslında. Oda bir R1 sahibi olmak. Ama ne yazıkki 1700 lira civarı olan fiyatı sebebiyle bu mümkün diil... Bende alternatif olarak Fuji S9500 düşünüyorum... Fiyatı 1200 lira civarı.. Sorum şu:
"Bu makineyi kesinlikle al."diyebilirmisiniz... Şuan elimde Canon A520 var ve onunla kendi çapımda bana göre iyi işler çıkardığımı düşünüyorum... Daha iyi bir makineye geçmek istiyorum..
Yada "onu alma bunu al. Bu şu şu sebepten daha iyi" diyebilirmisiniz...?

Tarih: 4 Nisan 2006, 14:30 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selam mehmet..
bence hicbir makine icin kesinlikle al denemez.. cunku herbirinin eksik yonleri var..
kompact sinifinda ne yazik ki -bana gore- kesinlikle al denecek makine yok..
...
a520'den sonra bir asama olacaktir tabii ki s9500.. ama bence parani biraz daha biriktirip ya R1 al, ya da bir dslr..
sonra aldiktan sonra, ah keske biraz daha bekleseydim de R1 alsaydim dememek icin en uygun yol bu..
tabii sen bilirsin..

Tarih: 4 Nisan 2006, 15:23 - İp: 62.***.**2.10
mehmetklyr
mehmetklyr (üye)
İstanbul / Amatör

DSlr demişsin... Ama ben bu lens olayını hala çözemedim... DSlr olarak Nikon D50 veya Canon Eo350d düşünmekteyim ancak lens olayı kafamı karıştırıyor. daha önce 350d vardı bende. çaldırdım maalesef...

Tarih: 4 Nisan 2006, 15:45 - İp: 85.***.**8.53
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

mehmetklyr merhaba
Sony bayilerinden 1700ytl ye 12 taksitle 1gb.MSX memorystick le beraber R1 i satın alabilirsin.Yada memory stick olmaksızın 1600ytl.ye.R1 almazsan sürekli aklında kalacak ve her fotoğraf çekiminde keşke R1 alsaydım diyeceksin dolayısı ile yeni makinana ısınamıyacaksın.Canon A520 ve EOS350D kullandıysan S9500 seni mutlu etmez.Bence biraz daha sık dişini ve taksitlede olsa R1 al.Başka marka alırsan sonra istesende değiştirme şansın olmaz.Vereceğin 1200 ytl. ye rağmen makinanı sevmezsen kullanmak bile içinden gelmez,her çektiğin fotoğrafta hata arar durursun.
Tekrar söylüyorum çektiğin fotoğrafta hata olsun istemiyorsan makinanın içine sinmesini istiyorsan R1 al.

Tarih: 4 Nisan 2006, 16:05 - İp: 85.***.**3.173
mehmetklyr
mehmetklyr (üye)
İstanbul / Amatör

peki o kadar parayı R1 e vermek yerine Nikon D50 tarzı bir DSlr almak daha mantıklı değilmi... Yada 350d....

Tarih: 4 Nisan 2006, 17:09 - İp: 193.***.**8.3
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

mehmetklyr
Açtığım Sony DSC-R1 ilk izlenimler topiğini baştan sona okursan (biraz vaktini alabilir)sanıyorum kendin için en iyi kararı verebilirsin.Kısıtlı bütcen ile D50 veya 350D ye R1 inki gibi kaliteli bir lens almana ve o kalitede fotoğraf çekmene imkan yok .Kit lensler sana o zevki yaşatmazlar.Ama ileride dslr ye bir tanede aldığın makinadan pahalı bir lens alabilirim diyorsan R1 ile çekeceğin kalitede fotoğraflar çekebilirsin.
O topikte bu karşılaştırmalar yeterince var,kıyaslayabilirsin.
Gerçi oradaki karşılaştırmalarda EOS20D ve Nikon D2X var ve bu makinaların Tr fiyatlarını umarım biliyorsundur.

#as' tarafyndan 04.04.2006 17:34:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Nisan 2006, 17:27 - İp: 85.***.**3.173
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

bu konuda forum ikiye bolunmus durumda dogrusu..
mehmet bence de dslr almak cok daha mantikli..
.....
eminim bazi arkadaslar teleconverter almak istiyor r1 icin.. teleconverter'in fiyati cok yuksek.. ve 950 gram agirliginda.. ancak 204mm'ye geliyor lens..
oysaki 350d'ye bir sigma 70-300 apo alsan, hem focal uzunluk 420mm'ye denk gelecek, hem yeterli bir macro kabiliyeti olacak lensin hem de makine 2 kilo olmayacak..
ayrica fotograf kaliteleri cok yakin.. evet, r1'in lensi kaliteli ama iste sen de biliyorsun ki degistirme imkanin yok.. ileride haydi cikarayim da bir sonraki makineme takayim diyemeyeceksin.. halbuki dslr'la aldigin lens yanina kar kalacak..
ote yandan dslr'lar r1'a gore inanilmaz derecede hizlidirlar..

....
ve bu konulari aslinda konustuk forumda.. benim actigim 350d mi r1 mi diye bir konu var.. hem bir dergide yayinlanan test raporunu turkceye cevirmistim hem de acaba hangisi daha iyi bir secim diye bayagi tartismistik..
genelde as ve ben sanirim..

istersen o konuyu bir oku; sonra ya buradan ya da o konudan devam edelim aklinda soru kalirsa..

Tarih: 4 Nisan 2006, 18:03 - İp: 62.***.**2.10
emrahçınar
emrahçınar (üye)
Denizli / Amatör

arkadaşım paran s9500e yetiyorsa onu al.ben kullanıyorum amatör olmama rağmen baya iyi bir makine,beni tatmin ediyor en azından.ama maddi durumum var dersen biraz daha bekleyip r1 alabilirim dersen kesinlikle r1 ile 9500 bence kıyaslanmaz...

Tarih: 4 Nisan 2006, 18:07 - İp: 85.***.**4.129
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

R1 al diyorum,başka bir şey demiyorum.S9500 de çok güzel.Alırsan seni pişman etmez.R1 alırsan yüzünden gülücük eksik olmaz.

Tarih: 4 Nisan 2006, 19:10 - İp: 85.***.**4.4
tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

1200 YTL civarında bir paraya Panasonic FZ-30 iyi bir alternatifdir bence.

Tarih: 4 Nisan 2006, 20:35 - İp: 85.***.**9.84
  • 1