crazy_vefa
crazy_vefa (üye)
Ankara / Meraklı

İyi Düzeye Yakın Ayarlayabildğim Makine?

Merhaba arkadaşlar, ben fotoğraf çekmeyi seven bir insanım, merak saldım geliştirmek istiyorum şeklinde ve bu konuyu yazıyorum, şimdi ben DSLR ler hakkında bilgi edinmek istiyorum mesela benim önümde bir vazo var, 1 mt ilerimde... Onun 20 mt ilerisinde de bi insan var, vazoyubulanıklaştırıp insanı almak istediğim zaman objektifteki ayarları çevirerek yapmak istiyorum, yada tam tersine vazoyu almak istediğimde...

Bunları yaptım diyelim, birde çok hızlı hareket eden bir cismi sanki pause edilmiş gibi net ve bulanıklık olmadan çekmek istiyorum bu ISO ayarıyla oluyor yanılmıyorsam Eğitim Bölümünde okumuştum..

Profesyonel fotoğrafçılar gibi değilde meraklı kişilere gidebilecek bir fotoğraf makinesi arıyorum aradığım özelliklerde acemi rütbesinden bir üstte bulunuyorum ama iyi düzeye yaklaştığımda tekrar fotoğraf makinesi almak istemiyorum, alamam da zaten

Yardım, fikir, öneri, düşüncelerinizi bekliyorum

Teşekkür ederim.

Düzenleme 1: Ayrıca merak ettiğim hususlardan birisi de lens, yani markete baktım 18x55 var 18x200 var arasındaki farklar nedir?

İsteklerim doğrultusunda 1200 lirayı geçmeyecek şekilde öneride bulunabilir misiniz?

Düzenleme 2: Ayrıca bi makinede kontrast ayarları parlaklık vs yapabilir miyiz LCD ekran üzerinden merak ediyorum?

#crazy_vefa' tarafından 28.08.2010 16:47:09 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Ağustos 2010, 16:14 - İp: 95.***.**8.80
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Forumda cevabi bulunmuyacak bir soru degil aslinda.f numarasini dusuk tut gerisi gelir.Iyi ISO performansida ariyorsan 2010 yilinin 2.yarisinda cikinmis tum DSLR lar tercih edilebilinir

Tarih: 28 Ağustos 2010, 16:56 - İp: 221.***.**6.23
crazy_vefa
crazy_vefa (üye)
Ankara / Meraklı

f numarası derken ne demek istediğinizi anlayamadım :S

Tarih: 28 Ağustos 2010, 17:44 - İp: 95.***.**8.80
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Makinayi al bir hele,sonra A moduna getirdiginde istedigin gibi degistirirsin.E birde f numarasi dusuk lensler alirsan senin icin daha iyi sonuclar verirler.f 1.4 ler genelde en azidir ama f 0.95 falanda var bazi markalarda.f rakami ile focal length yani odak mesafesi farkli seylerdir.Sen f numarasini takip et yeter simdilik...

Gordugun gibi yuvarlak buyuk bahsi gecen f/numara orani buyuk.Buda makinaya daha cok isik ve dolayisi ile hiz verecektir.

#ozansan' tarafından 28.08.2010 18:39:29 tarihinde düzenlendi.

#ozansan' tarafından 28.08.2010 18:43:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Ağustos 2010, 18:18 - İp: 221.***.**6.23
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

enstantane nedır dıyafram nedır
alan derinligi nedir
lenslerin uzerındeki rakamlar neyı ifade eder

OKUYUN
forumda bolca cevabı var

Tarih: 29 Ağustos 2010, 00:38 - İp: 217.***.**5.65
malkocy
malkocy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Lenslerin üzerindeki o rakamların anlamını aşağıyı tıklayarak, ya da sitede ara kısmını kullanarak öğrenebilirsiniz..

Tıklayınız...
ya da aratınız...

Eğer hızlı cisimleri sabitlemek istiyorsanız, f/küçük bir rakam olan lensleri tercih etmeli ya da çok iyi ışıklandırmanız olması gerekir. Bu iki seçenek te bütçenizin üzerine çıkacaktır...

Aldığınız makine cinsine göre istediğiniz ayarları makine üzerinde yapabilirsiniz..

Bir de, sorunuz diğer sorulardan çok ta farklı değil.. Gaijin'in yazdığı konuları sitede aratıp önünüze gelenleri okuyun.. Daha fazla öğrenir, ve kararlarınızı daha rahat verebilirsiniz..

Tarih: 30 Ağustos 2010, 18:22 - İp: 58.***.**3.29
  • 1