erdenbay
erdenbay (üye)
Bursa / Doğa Fotoğrafçısı

Is mı Önemli Geniş Açı mı ?

Arkadaşlar selam
Aylardır, bu ve değişik forumlarda yönlendirici ve faydalı yorumlarınızı izliyorum. Genel ne düşünüyor diye merak ettiğim bu konuda,siftah ilk topicimi açayım dedim..

Yanii Fuji s6500fd mi,Panasonic Fz 50 yi mi tercih ederdiniz?
Zor soru biliyorum

erdenbay ne oldu H9 alacaktın der gibisiniz biliyorum,amma, inceleme forumlarından H9 fotoğraf kalitesi hakkında kötü sinyaller gelmeye başladı ,midem bulandı açıkçası(gerçi dpreview'i beklemek lazım amma ) Beklerken de yaz geçecek valla.

Fuji s6500fd
- IS yok kötü,28mm geniş açı iyi, ISO iyi ,6,3 MP ve 1/1.7 sensör oranı uyumlu,inceleme sitelerinde foto kalitesi iyi bulunmuş ve dpreview bu makinaya-- Highly Recommended (with some reservations)u yapıştırmış ve tercih edip kullananı da çok.

Panasonic Fz50
- IS var iyi, fakat 35 mm geniş açısı dar, 10,4MP e göre 1/1,8 sensör küçük kalıyor,noise oluşturuyor deniyor,fakat makinadaki bir teknikle ,800 ISO ya kadar kullanılabilir deniyor.

Kullananı ve fotoları,forumlarda gördüğüm kadarıyla az. Dpreview de Fz 50 ye -- Highly Recommended (just)-- demiş,yanii 6500fd den daha iyi gibi..

Bence burada önemli farklılıklar IS-- GENİŞ AÇI-- MP VE SENSÖR UYUMU --VE TABİİ FOTOĞRAF KALİTESİ...

Bu makinaları kullanan arkadaşlar,yorumlarınızla hadi beni bu çelişkilerden kurtarın... Makina incelemesi beklerken ,yaz geçecek yoksa... [>:D

Tarih: 29 Mayıs 2007, 16:41 - İp: 88.***.**9.204
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Senin burda neye en çok ihtiyacın varsa o önemlidir. Bizlerin vereceği cevap genelde senin sorununa yardımcı olmaktan ziyade bizlerin kişisel görüşleri olacak.

Kendi açımdan baktığımda, geniş açı benim için daha önce gelir. Dar sokaklar ve iç mekanlarda rahat bir çalışma alanı sunuyor.

www.fotoseli.com da yaptığım bir 6500fd incelemei de var, orayada bakabilirsin.

Tarih: 29 Mayıs 2007, 16:52 - İp: 212.***.**0.50
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

erdenbay,
İsim benzerliği yoksa, 22 Mayıstaki mesajınızda K10D ile A100 tercihini sormuştunuz. Uzunca bir cevap yazmıştım.
DSLR den vaz mı geçtiniz?

Tarih: 29 Mayıs 2007, 18:04 - İp: 88.***.**0.17
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Ters orantili

Genis aci cekimde IS'ye ihtiyac azdir.
Tele cekimde IS veya tripod olmazsa olmazdir.

Tarih: 29 Mayıs 2007, 18:35 - İp: 81.***.**5.159
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

Yeni bir Fuji s9600 kullanıcısı olarak 28mm'nin cok avantajlı ve güzel oldugunu söyleyebilirim.
evet IS güzel ama yüksek ISO performansı ve mp&sensör uyumlulugu fotograf kalitesine daha cok olumlu etkide bulunuyor.
ben makinamdan cok memnunum. kullanıcısı olarak tercihim fujiden yana olur.

Tarih: 29 Mayıs 2007, 19:05 - İp: 88.***.**5.201
erdenbay
erdenbay (üye)
Bursa / Doğa Fotoğrafçısı

Sayın @merson...

Dslr'den hiç vaz geçilir mi. A100 ün yeni versiyonu için,şimdilik erteledim. Makinasız kalmamak için,daha ucuz bi like ile antraman yapayım diyorum... 6500fd,spotta 625lira, veya FZ50

#erdenbay' tarafından 30.05.2007 00:09:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Mayıs 2007, 23:00 - İp: 88.***.**0.211
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Akacak kan damarda durmaz.

Bosuna cirpinma ucuz makina ile idare edeyim falan diye, bir kere kokusunu almissin DSLRin ne menem birsey oldugunu biliyorsun, alacagin hicbir kompakt veya DSLR-like makina seni tatmin etmeyecektir, daha senesine kalmadan tadin kacacaktir, bir de makinaya verdigin 600-700 YTL cope gidecektir. Bence sen hic vakit kaybetme en ucuzundan DSLR al, mesela Pentax K100D. Megapiksel olayini kafaya takma, 6MP gayet yeterli, hem 1600 ISO'da butun 10MPlik makinalardan daha temiz goruntusu var.

Bu yoldan gecen kac kisi var bu forumda biliyor musun, tecrube konusuyor, bizzatihi kendisi.

Tarih: 30 Mayıs 2007, 02:29 - İp: 85.***.**0.2
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

antika
yersiz ve saçma bulmazsan sana birşey sormak istiyorum.
DSLR yi tefriş edilmiş, döşenmiş bir eve benzetirsek;
Ortalama bir kullanıcı, evin kaç odasını kullanıyordur? Eşyaların yüzde kaçını, yüzde kaç kullanıyordur. Örneğin bir evin en çok para harcanan kısmı olan salonu ne kadar ve ne amaçla kullanıyordur ?
Umarım sormak istediğimi anlatabilmişimdir.

Tarih: 30 Mayıs 2007, 03:25 - İp: 88.***.**7.170
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Benim ne kadarini kullandigim hic onemli degil, ev dedigin ferah olmali, adamin icini acmali.

Yurtdisi gezilerimde calistigim sirket bana her zaman bir ev tahsis edemiyordu, dolayisi 1-1.5 aylik surelerle otelde ikamet etmek zorunda kaldigim zamanlar oldu. Asagi yukari evde olan konfor otel odasinda da vardi, ama 1 hafta orada kaldin mi afakanlar basmaya basliyordu, insanin ici bayiliyordu, en sonunda ev tahsis ettiklerinde cocuklar gibi seviniyordun.

Rokomet,

Yanlis soruyu sormussun, hic bir ev ile fotograf makinasi karsilastirilir mi, ev cok farkli bir kavram. Soruyu hic mecaz kullanmadan dogrudan "DSLRdan %100 kac oraninda faydalanilabilir" seklinde sorabilirdin. Ben de o zaman sana soyle yanit verirdim:

Insan iyi seylere kolay alisiyor. Belki cogu zaman DSLRin hizli fokuslamasina ihtiyacin yok ama bir kere alistin mi hep istiyorsun, optik vizore bir kere alistin mi, kompaktlarin EVFsine bakmak bile istemiyorsun. Ve ISO degerini hep 400'e ayarlayabilirsin, 100'e 200'e inmek gereksiz, dolayisi ile kafadan 2 stopluk avantaja da alisiyorsun.

Tarih: 30 Mayıs 2007, 10:58 - İp: 81.***.**5.159
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Ben 6500fd nin fotograflarını cok begendim. aynı şeyi FZ50 için diyemiyorum. 6500fd nin geniş açı olması bir avantaj, hele kapalı ortamlarda insanların dogal halini cekmek istiyorsan. FZ30 kullandım, İSO100 den yukarısnı kesinlikle kullanamıyorsun, FZ50 de o kadar küçük sensore o 10MP olmuş ki tahmin bile edemiyorum sonucları

6500FD nin iso basarımı cok cok iyi... Bu makinanın tek eksisi is olmaması bence, is dışında FZ50 ye oranla çok artısı var...FZ50 nin 10 MP olması + degil ciddi bir dezavantaj. Ben alacak olsaydım 6500FD alırdım, FZ50 ye hiç düşünmezdim. H9 da kullandım makina denklasöre bastıktan 1 sn sonra fotograf cekiyor bana yavas geldi biraz. Şimdiden hayırlı olsun...

Tarih: 31 Mayıs 2007, 19:20 - İp: 88.***.**4.21
  • 1