dilaver61
dilaver61 (üye)
İstanbul / Amatör

(ıs) Hakkında Yardım Edin Lütfen

Merhaba arkadaşlar.
Forumda yeni değilim ama hep bugüne kadar sizleri okumakla geçiriyordum. Bugün sizlere işim düştü. Slr benzeri iyi bir makine almam gerek. Canon S2 ile FUJİ S5600 arasındayım. Teledeki 380 ile 432mm'nin benim için önemi yok desem, Lcd ekranın dönerliğini boşversem. IS denen şey okadar önemlimi? Elle 3800mm'yi net alamazmıyım. Fiyatlarıda malüm. Arada epey fark var.

Tarih: 1 Mart 2006, 11:26 - İp: yok
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Is titreşim önleme sisteminin canon markasında kullanılanıdır.Panasonicteki gibi basılarak aktive edilmez( s1 IS hariç).Yani siz çalıştığını hissetmezsiniz fakat faydası çekim sonrasında anlaşılır.Fotoğraflarda flu görüntüleri önler.Gelelim s5600-S2ıs tercihine.10 ile 12 optik arasında çok fark yoktur lakin ultra zoom düşündüğüne göre yüksek zoom da çekim yapmak istediğin anlaşılıyor yazından.S2 IS alırsan 12 optik zoom lu çekimlerde sorun yaşamazsın.Fujifilm de köklü bir markadır ama 10 optik zoom sırasında titreme ister istemez oluşacağından,yüksek enstantaneye başvurmak zorunda kalacaksın mecburen.Birde canon daha yüksek çekim hızı,az da olsa biraz daha geniş açı(36mm) ve daha kaliteli video çekimi ile ön plana çıkmakta. Ben de bir aralar S5600 alacaktım ancak şimdi vazgeçmiş bulunuyorum.Fuji gördüğüm kadarıyla sadece 800 ve 1600 Iso dan dolayı gece çekimleri için avantaj ve canon dan 400 Iso da daha az noise veriyor.Bana kalırsa Canon S3 piyasaya çıkışını bekle.O vakit s2 nin fiyatının düşeceğini sanıyorum,onu alırsın.Kim bilir belki paran yeter de s3 alırsın.Umarım az da olsa bir faydam dokunabilmiştir.Sağlıcakla kal...

Tarih: 1 Mart 2006, 11:59 - İp: 85.***.**3.27
dilaver61
dilaver61 (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkürler osmanlı
Renk kalitesin de bir fark varmı? Her ne kadar iş algılayıcı sensör de bitsede her markanın kendine özgü çok azda olsa bir renk tabu'su varmış. SLR makaralardan Fuji yi cap canlı, kodak daha durgun veya diğeri bir başka biliriz. Belki farklarını biz kafamızda belirlemiş olabilirizde. Yanlış çekilen bir resmi o makara filmin markasına mal ediyorda olabiliriz. ve ya süper bir kareyi o makaranın markasına gibi?
teşekkürler

Tarih: 1 Mart 2006, 12:14 - İp: 85.***.**8.191
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Bu konuda kararı sen vereceksin dilaver.Çünkü kalite kişiden kişiye değişmektedir.Ancak ikisininde 1/2.5 inc sensörü bulunmakta.Seni yanlış yönlendirmeyeyim.2 makinede bu işin hakkını verebilir.Ha birde Kodak P 880 modeline bakmanı öneririm.8 mp+raw+24mm geniş açı+manuel zoom ve odak halkası+2.5' lcd ekranı var.fiyatı 1000 ytl civarı...
Diğer modelleri de madem İstanbuldasın git teknosalara birkaç çekim yap.Bu senin içini rahatlatacaktır.

Tarih: 1 Mart 2006, 13:02 - İp: 85.***.**3.27
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

ıs gerçekten işe yarar bir sisitem.benim 9500 testinde s2 nin 9500 ün ve 5600 ün geniş açı, tele, düşük yüksek ıso fotoğrafları var. Güneşli bir ortamda 10x veya 12x ile çekim yapsanda titreme olmaz. Ama eğer ışık az sa o zaman ıs lazım.
Aradaki farkı yani full telede ne kadar farkettiğini görmek istersen benim fotoğraflarıma bak.
Bunun haricinde 5600 ün foto kalitesi s2 den biraz daha iyi.
Ancak s2 pahalı olmasına rağmen sınıfının bana göre en iyisiydi.onunda bazı eksiklikleri var. Ama fazlalıklarıda çok.
5600 ise ucuz olduğu için parası az olanlara iyi bir alternatif. Oda güzel makina.

Tarih: 1 Mart 2006, 13:44 - İp: 81.***.**8.233
dilaver61
dilaver61 (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkürler pazarbey
Tümünü olmasada yazılarınızın çoğunu okumaya çalışıyorum. Çok yazıyorsunuz. Ve de çok okunuyorsunuz. Şunu sormak istiyorum. Bizim bildiğimiz slr makinada f'in en düşük değeri ne ise (ki genelde 2.8 dir) enstanteyi fazla yukarı çıkartamayız. ışık yetersiz kaldığında ya diyaframı açmamız gerek ki açamıyoruz. bu durumda hızıda çoğaltamıyoruz. Bu bahse konu IS makineye ışık artmadan extra enstantenemi yükseltiyor? Sarsıntıyı en aza indirmenin benim anlayacağım dilden bir açıklaması vardır mutlaka.
Teşekkür ederim

Tarih: 1 Mart 2006, 14:21 - İp: 85.***.**8.191
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Sarsıntı önleyici sistemin avantajını bir örnekle kısaca anlatmak gerekirse:

İki makineniz olsun, birinde sarsıntı önleyici sistem var diğerinde yok. Fotoğrafını çekeceğiniz ortamda ışık yetersiz. Her iki makinenin de maksimum ISO ları, f değerleri ve perde hız seçenekleri aynı olsun. Diyelim ki, o ışık şartlarında her iki makine de 400 ISO ya çıkabildiler ve diyaframlarını 2.8 e kadar açtıkları halde perde hızı olarak 1/8 gerekiyor. 1/8 gibi bir perde hızında makine bir yere sabitlenmemiş ise, titretmeden fotoğraf çekmek çok zor. İşte, titreşim önleme sistemi burada devreye giriyor ve 1/8 perde hızında çekilen fotoğraf, titreşim önleme sitemi olmayan makinenin çektiğine oranla daha net çıkıyor. Titretmenin pozu en az etkileyeceği perde hızının 1/30 olduğunu kabul edersek, 1/30 ile 1/8 arasındaki fark 2 stoptur. Burada makinemiz bize 2 stopluk bir avantaj sağlamıştır.

Pek "kısaca" olmadı ama, neyse

Aşağıdaki linke de bir göz atın:

http://forum.donanimhaber.com/m_5322159/mpage_1/key_//tm.htm#5322159

#ocaklilar' tarafyndan 01.03.2006 16:37:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Mart 2006, 16:28 - İp: 85.***.**5.234
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Canon lenslerdeki Image Stabilizer (IS) sistemi lens gruplarının mekanik hareket ettirilmesiyle sağlanıyor.
Makinenin titrediği yöne kontra bir mekanik hareket.

http://www.canon.com/bctv/faq/optis.html

sayfasının alt kısmında bir animasyonla çok basit olarak açıklanmış.

Tarih: 1 Mart 2006, 17:12 - İp: 85.***.**3.46
dilaver61
dilaver61 (üye)
İstanbul / Amatör

Açıklamalarım için teşekkür ederim ocaklılar.

Tarih: 1 Mart 2006, 17:49 - İp: 85.***.**8.191
dilaver61
dilaver61 (üye)
İstanbul / Amatör

mffoto teşekkürler.
Yönlendirdiğiniz link'e gittim. Tatbiki anlatım süper. Başka bir konuda görüşmek üzere!!!!!

Tarih: 1 Mart 2006, 17:53 - İp: 85.***.**8.191
  • 1