aguuuuu
aguuuuu (üye)
Kocaeli / Meraklı

Hayyam Ve Kafa Karışıklığı

Arkadaşlar Merhaba ;

Bugün Hayyama gittim ve Kafam karıştı .. Tam olarak adını bilmiyorum ama bozdağlar mıydı bozdağ mıydı bilemiyorum . 2.katta Yol kenarına bakan bir dükkan . iftara 45 dk kala gittim ve bitek o dükkan açıktı . Herneyse Diyeceklerim şunlar :

S.a - a.selam girdim derdimi anlattım ve d5000 iyi değil alma dedi . elimde d80 var 2.el temiz onları düşün dedi . d5000 'den 1-2 ay sonra sıkılırsın dedi . af motoru yok . çoğu lenslerde sıkıntı yaşarsın uymaz dedi . açıkçası tavsiye etmiyorum ben bu makinayı dedi . ama araştırmalarıma göre kullanan herkes memnun . Siz üstadLarımda bana daha önce açtığım bi konuda epey bilgi vererek d5000'i mantıklı gördünüz benim için ..

Şimdi ben ne yapmalıyım . Lütfen yardımcı olun bana

#aGuuuuu' tarafından 20.09.2009 02:15:09 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Eylül 2009, 02:12 - İp: 85.***.**9.0
adonist
adonist (üye)
Kocaeli / Amatör

Hayırlı uğurlu olsun darısı benim ve benim gibi alma niyetinde olup da alamıyan kişilerin başına

Bol fotoğraflı günler dilerim.

Tarih: 28 Eylül 2009, 23:22 - İp: 85.***.**8.210
aguuuuu
aguuuuu (üye)
Kocaeli / Meraklı

tşk ederm . darısı başına inşallah

Tarih: 29 Eylül 2009, 01:34 - İp: 88.***.**7.91
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

D5000 hayırlı olsun, güzel makine, güle güle kullanın.

Resul Bozdağ düzgün satıcıdır, güvenilirdir. Ben şimdiye kadar (3 yıldır neredeyse her hafta görüşürüm) yanıltmaya yönelik kasti bir davranışına hiç şahit olmadım.

Hayyam pasajında, Nikon makinesine ikinci el lensi beğendikten sonra, makine olarak D40 - D60 kullandığı için lensi almaktan vazgeçmek zorunda kalan bir çok kullanıcıya rastlayınca, insan ister istemez, gövdede AF motoru olmayan makine almamak gerektiğini düşünüyor, yoksa D5000 elbette çok çok güzel makine. Resul de bu nedenle D5000 alma demiştir diye düşünüyorum (sadece gövdedeki AF motoru eksikliği). Ancak ben olsam Nikon D80 de almazdım çünkü o da eski olmasına rağmen çok paraya satılıyor, değmez. Nikon alınacaksa D90 ya da üstü alınmalı bence.

Tarih: 29 Eylül 2009, 08:39 - İp: 78.***.**0.48
angelofdemon
angelofdemon (üye)
İstanbul / Amatör

hayırlı olsun

Tarih: 29 Eylül 2009, 20:08 - İp: 85.***.**0.145
sonsiyu
sonsiyu (üye)
İstanbul / Amatör

Merhabalar,

Resul Abi iyi ve net bir insandır. Ve tabiki her satıcı elindeki ürünü satabilmek ister, bu da çok normal. Amacı ticaret yapmak olan bir yerde başka türlü olması gerçekçi değil.
Ben D60 kullandım bir yıldır. Ve daha yeni D90'a geçiş yapabildim. Gerçi bir hayli ödeme yükünün altına girdim ve hemen objektif alamam ama, bir anda seçeneklerim çok arttı. İçerisinde AF motoru olmayıp, AF uyumlu olan o kadar çok objektif var ki..

Diğer bir konu da vizör. SLR makina almanın en önemli yanı optik vizör. Yoksa elektronik vizörlü, büyük sensörlü ve muhteşem keskinliğe sahip SONY DSC R1 de fazlasıyla işimi görürdü. Bir arkadaşımdan çok uygun fiyata alabilecekken optik vizör olmaması nedeni ile vazgeçtim. Dijital sistem zaten bir çok nedenle dia ve siyah beyaz filmleri aratırken bir de araya dijital bir vizörün girmesi fotoğraf tadından uzaklaştırıyor beni. Gaz maskesi ile çiçek koklamak gibi..

D60 ve D5000 gibi makinelerin diğer önemli eksiği de işte burada başlıyor. Tünelden bakar gibi bir optik vizörü var. Büyütme ve kapsama oranı çok düşük. Bu bakımdan insan gerçekten sıkılıyor. D80, özellikle D90 bu bakımdan gayet iyiler. Elinizde eski manuel fokus Nikon lensleriniz varsa özellikle, optik vizör sizin için bambaşka bir güzelliğin aracısı olup, ayrıca önemlidir.

Bir diğer konu, makinenin elinizdeki duruşu. Hem düşük enstantanede, hem de ağır objektiflerle çalışırken hakim olabilmede D60 gibi gövdelerin küçüklüğü sorun yaratabiliyor. Tabiki en iyisi değil ama D80 ve D90 bu bakımdan da çok iyi.

Ancak, boyun veya bel sorununuz varsa, ağırlık taşımanız sakıncalı ya da zor ise, elleriniz biraz küçükse, makinanızın çantanızda az yer kaplamasını istiyorsanız D40, D40x, D60, D5000 türevleri gayet uygun seçimler olacaktır.

Gerçi bu sefer Olympus E-410 gibi makineler çıkıyor karşımıza. CMOS sensörlü, ufacık (dünyadaki en ufak ve hafif DSLR) ama gayet iyi yüksek asa performansına sahip ve lensleri çok çok iyi.

Bu bakımdan nikon'un 18-55 kit lensi de çok güzel. İnanılmaz hafif, ve köşeler hariç gayet keskin bir yapıt. AF hızı da iyi.

Sonuçta elinizdeki sistem size çok başarılı sonuçlar verecektir mutlaka. Ancak öyle çok değişken var ki, tüm bunları anlatıp kafa karıştırmaktansa, D80 al sıkılmazsın demiştir Resul Abi.

Saygılarımı sunar, iyi günler dilerim.

Ercan KURTARIR

Tarih: 9 Ekim 2009, 13:50 - İp: 85.***.**7.237
uatumen
uatumen (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Merhaba;

Resul BOZDAĞ'ı 1996 yılından beri tanırım ve bu güne kadar hiçbir yanlışını görmedim. Verdiği fiyatlar makuldur ve asla fırsatçı bir insan değildir.

Size D80' i D5000 yerine tavsiye ediyorsa tek nedeni D5000' in gövdesinde netliği yapacak motor olmaması ve eski netlik motoru olmayan lenslerle kullanılamamasıdır. D5000 eğer eski lensleri kullanmayacaksanız çok iyi bir makine alın ve güle güle kullanın. Eğer D80 almayı düşünüyorsanız, asla tavsiye etmem. 1 Yıl kullandım ve düşük ışık koşullarında yüksek ISO değerlerinde hatta 400 ISO' da bile; Gerçekten çok kötüydü. Şu anda D90 kullanıyorum ve 800 ISO' da bile mükemmel sonuçlar veriyor.
Bilgilerinize,
Selamlar.

Tarih: 4 Mayıs 2010, 11:44 - İp: 92.***.**4.10