okan79
okan79 (üye)
Ankara / Amatör

Fz20 mi S5600 Mü

arkadaşalr bu konuda lütfen bana yardım edin hangi makinayı tercih etmeliyim.Kafayı yemek üzereyim ne olu yardım

Tarih: 8 Temmuz 2006, 20:13 - İp: 85.***.**7.213
okan79
okan79 (üye)
Ankara / Amatör

hadi arkadaşlar bana bir fikir verin yaaa.....

Tarih: 8 Temmuz 2006, 20:46 - İp: 85.***.**7.213
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

fz-7 veya fz-30'u S5600'e tercih ederdim, ama fz-20 eski bir model olduğu için bilgim yok.

Tarih: 8 Temmuz 2006, 21:10 - İp: 85.***.**1.142
stacker
stacker (üye)
Adana / Amatör

fz20yi tercih ederim.hot shoe flaş desteği var,daha keskin fotoları var,flaşı daha kuvvetli.
s5600ün gece fotolarıda berbattır;çünkü diyarfram f3.3ten başladığı için sensör fazla ışık alamıyor ve dediğim gibi flaşı yeretsiz.herkes iso performansı çok iyi diyor ama yüksek isoda noiseları göstermemek için blur efekti basıyo makine...s5600 fiyatını haketmiyor,genelleme yaparsamda fujinin bu sektörden çekilmesi lazım

#stacker' tarafyndan 09.07.2006 21:48:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Temmuz 2006, 21:47 - İp: 88.***.**5.1
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Stacker lütfen bana hangi makinayı kullandığını söylermisin?
Şu anki kurduğun cümle senin bu işten anlamadığının bir göstergesi.S5600 kullanıyormusun?
Yada Fuji S9500 hatta ve hatta S3 Pro kullandın mı ki böyle atıp tutuyorsun?

Tarih: 9 Temmuz 2006, 22:01 - İp: 85.***.**7.59
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Okan konumuza dönersek ben 2 makinanında birbirinden çok farklı olduğunu düşünmüyorum.Evet FZ20,FZ30'un bir önceki nesil modeli.Bende bir aralar bu makinayı araştırmıştım ve fiyatı yüksek olduğu için elemiştim.Hatta bazı dükkanlar hala FZ20 ile FZ30'u aralarında 30YTL fark ile satıyorlardı.
İnan bana çok gülünç bir durumdu.Bunun sebebi FZ20'nin kötü olması değildi tabi.Ancak döner lcd ekranı yoktu.TIFF formatı vardı ancak RAW formatı desteği yoktu.Birde her ne kadar fotoğraf kalitesine bir etkisi olmasada 8MP yerine hala 5MP desteği vardı.
Fotoğraf makinalarında bulunan elementler vardır.Fz30'un leica merceğinde belirli sayıda bulunan element sayısı FZ20 de bir miktar azalıyordu.Hatta FZ5 de de FZ20'den daha az element vardı.Ve dikkat edersen benzer özelliklere sahipmiş gibi görünselerde FZ5-FZ20 modelleri,aslında yakından incelendiğinde objektifin çap farkı ile hemen ayrılırlar birbirlerinden.

S5600 ise S9500 deki konfor özelliklerinin ayıklanmış bir biçimine sahiptir.Yine gerekli unsurları bünyesinde barındırmakla birlikte biraz daha ileri seviye donanımlar maliyet sebebiyle üzerine konmamıştır.Fakat bu durum makinanın ürettiği imaj kalitesinde pek rol oynamaz.

Netfotoğraf klübümüzün eski ve deneyimli üyelerinden olan Pazarbey nickli üyemiz hem S5600 hemde S9500 modellerini birebir test etmiş biri olarak burada S5600'ün inanılması güç ama daha kaliteli fotoğraf sonuçlarına imza attığını belirtmiştir.İnanılması güç derken sakın yanlış anlaşılmasın,yani diyeceğim S9500 de daha büyük bir ışık algılayıcısı(büyük sensör) var.Yani 1/1.6 inch lik sensör'ü,
s5600'ün 1/2.5 inch'lik sensöründen tam 1.56 kat daha büyüktür ve kaliteli imajlar üretmesi gerekir.

Birde bu sitede S9500'ün ne derece başarılı bir makina olduğu artık tartışılmaz bir gerçek.Çünkü çok fazla satış rakamlarına ulaşmış ve kendi kategorisinde R1'i saymazsanız (Çünkü R1,DSLR-Like görünümünde ve aslında DSLR sensörü kullanan,inanılmaz kalitede lens-işlemci ve sensör birleşiminin sonucu),Panasonic FZ30 ile ipi göğüslemiş bir model.Ve FZ30'dan fazla satması da cabası.

Sonuç olarak FZ20,eğer fiyatı 900YTL'nin altına düştü ise alınabilecek bir model.S5600 de 800YTL dolaylarında satılmakta.Ben olsam ikisinide almak için düşünürdüm.
Tabi FZ20 deki görüntü sabitleyici çok harika çalışıyor ve keskin renkler ile kaliteli fotoğraflar çekilmesine izin veriyor.
Aslında FZ20 bana göre biraz daha baskın ancak pil ömrünün kısa olduğunu duymuştum.Sen yinede bir araştır.Öyle bile olsa yedek pil ile(Yaklaşık 60-80YTL tutar) idare edersin rahat rahat.Fakat 2 makinayıda eline alıp incelemende fayda var.

Tarih: 9 Temmuz 2006, 22:19 - İp: 85.***.**7.59
stacker
stacker (üye)
Adana / Amatör

s3pro fujinin adam gibi denilebilecek tek makinesi.s9500de o parayı haketmiyor...
ben panasonic fz5 kullanıyorum.
bence siz anlamıyorsunuz;anlasaydınız s9500 alacağınıza d50 alırdınız zaten bu işten anlayanlarda fuji kullanmıyor...göz var nizam var lütfen kendimizi kandırmayalım

Tarih: 9 Temmuz 2006, 22:23 - İp: 81.***.**5.226
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Arkadaşım bir Bismillah de.Dakka bir gol bir.Bu siteye yeni üye olmuşsun ve edebinle birşeyler öğrenmek yerine forumu iğnelemeye mi katıldın buraya.
Yukarıda okan,birşey öğrenmek istemiş.Sen ne fuji firmasını bıraktın ne beni ne de tüm fuji kullanıcılarını.Lütfen seviyemizi koruyalım.

#osmanlı' tarafyndan 09.07.2006 23:06:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Temmuz 2006, 22:29 - İp: 85.***.**7.59
stacker
stacker (üye)
Adana / Amatör

haklısınız biraz hararetli giriş yaptım
ama terbiyezlik ve edepsizlik kısmı yanlış bence
neyse konuya dönersem;
element sayısı farkı ed elementinden kaynaklanıyor;ed kaliteyi artırır ve yansımaya bir nebze engel olur.
yanlız panasoniğin fz serisindeki leica mercekler çook üstün değildir çünkü 2.kalite leica mercektir.En iyisi leica summicrondur fakat panasonikte elmarit kullanılıyor...

Tarih: 9 Temmuz 2006, 22:55 - İp: 85.***.**2.169
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Stacker bende biraz ağır konuştum sende.
Ben yazdığım yazıda düzeltme yoluna gittim.Neyse umarım bir daha böyle üzücü ve gerilimli yazışmalar olmaz.
Dediğinde haklısın.Summicron merceklerin kaliteli olduğu aşikar.Mesela FZ30 piyasada yokken FZ20 1200ytl civarında idi.Yine 5MP olan fakat üzerinde Elmarit yerine Summikron mercek barındıran ve eski bir görünüm verilmiş olan LC1,yaklaşık olarak 2200 YTL civarındaydı.Dediğim tarih bundan 6 ay kadar önceleri.Şimdi ise onun yenisi L1 çıktı.Türkiyeye giriş yaptı mı bilemiyorum ama kaliteli olduğu aşikar.

Tarih: 9 Temmuz 2006, 23:11 - İp: 85.***.**7.59
legionella
legionella (üye)
Malatya / Amatör

osmanlı, dediklerine katılıyorum. Bu arada FZ20'nin pil ömrü yeterli sayılır, yaklaşık 300 fotoğraf çeker dolu pille.

Tarih: 9 Temmuz 2006, 23:57 - İp: 85.***.**0.210