ohara
ohara (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Eos 300d mi Eos 20d Mi?

Fotoğrafçılıkta artık SLR olayına girmeyi düşünüyorum arkadaşlar. Şu an kullandığım Alet 10x zoomlu S1 ve bu aletten çok memnunum ancak bir de bunun yanında bir SLR olsun istiyorum.

SLR'ye yeni geçecek bir için bu iki modelden hangisini tavsiye edersiniz? Herkes 20D diyebilir ama fiyat ve tecrübe olayı da düşünüldüğünde belki 300D'yi tavsiye eden de çıkabilir.

300D için aldığım fiyat 1000 $
20D için aldığım fiyat 1.600 $

Bu iki aleti de kullanmış birinden yorum ve tavsiye rica ediyorum.

(Bu arada 300D'nin plastik gövde ve gri renk olması benim için önemli değil.)

Tarih: 25 Ocak 2005, 23:21 - İp: yok
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Selamlar,

Ben bir yili askin bir suredir 300d kullaniyorum, iki aydir da 20d kullanmaya basladim. Bu iki makina da gayet nefis fotograflar uretebilir. Ancak hangisinin size iyi uyacagi konusu, fotograf cekme aliskanliklarinizin nasil olduguna bagli. 20d cok hizli bir makina. saniyede 5 kare cekiyor, hizli bir kart alirsaniz (sandisk Ultra II serisi gibi) bir deklansore basista 8 mp 30 kadar fotograf cekmek mumkun. Bir kucuk boyunda (4mp) ise ben 100 kare arka arkaya cektikten sonra durdum.

Ote yandan 300d de cok iyi bir makina. Ben 20d aldiktan sonra satacaktim 300d yi, ancak kiyamadim, ikisini birlikte kullaniyorum simdi.

Ben sizin yerinizde olsam, eger yeni de baslayacaksaniz, tercihimi 300D+600 dolara da guzel bir kac objektif seklinde yaparim. cunku eninde sonunda onemli olan objektif. Makina zaten bir amator fotografcinin butun isteklerini karsilayacak durumda. Ustelik hack firmware yukleyerek bayagi bir ozelligini de aciga cikartabiliyorsunuz.. Eksiklikleri saniyede 2,5 kare cekmesi (sadece 4 tane arka arkaya cekebiliyor), 'surekli netleme' ozelligini kendiniz secemiyorsunuz, acikcasi baska da aklima gelmiyor. Geri kalani cok ciddi eksikler degil.

Ben 300d den sonra 20d yi alinca "amma cok dugme ve ayar var yahu" demistim. Cunku 300d gercekten kullanimi cok rahat ve kolay bir makina.

Size tek onerim, azicik daha bekleyin, subatta PMA diye bir fuar var, firmalar yeni makinalarini duyuruyor o fuarda, Canon'un 300d nin yerine koyacagi bir makina cikabilir, ona bir bakin, ondan sonra tam kararinizi verin.

Melih

Tarih: 25 Ocak 2005, 23:42 - İp: yok
saikou
saikou (üye)
Yurtdışı / Amatör

Arkadaşlar pextax *ist DS hakkında ne düşünüyorsunuz?
Boyutları yaklaşık olarak S1 kadar. Çekim kalitesi olarak D70 ayarında diyor dışarıdaki incelemeler. Ayrıca bütün pentax lensleri ile de uyumlu.
Fiyatı da 300D kadar.

Tarih: 26 Ocak 2005, 01:21 - İp: yok
fuseki
fuseki (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

zamanı dondurmaksa amacın 20d'den şaşma sakın, diyerek söze gireyim. Arkadaşım300d, 20d'ye göre daha amatör bir makinadır. bu iki makina arasında dağlar kadar fark var, "sana tavsiyem varsa paran, 20d'ye yaslan"

Tarih: 26 Ocak 2005, 14:31 - İp: yok
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

bozbey hangi incelemeler *ist DS yi d70 le karsilastirmis adrslerini verir misin, bakayim gidip.

Tarih: 27 Ocak 2005, 16:47 - İp: yok
adopro
adopro (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

bence canon 300d olabilir.ama nikon hiç düşündünmü,nikon daha iyi.çünkü nikon kolay yazılımı ve görme açılımı daha güzel
nikon d 70 i araştır bak aradaki farkı göreceksin

Tarih: 27 Ocak 2005, 19:37 - İp: yok
ohara
ohara (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Nikon D70 ile Canon Eos 300D'nin eksi ve artıları nelerdir(karşılaştırmalı olarak)?

Tarih: 27 Ocak 2005, 20:16 - İp: yok
saikou
saikou (üye)
Yurtdışı / Amatör

Makina daha yeni olduğu için sistematik inceleme pek yok.
En sistematik olanı:
http://www.digitalcamera.com/Z25outsourcing/red.asp?bno=50&cid=C01

steve sadece sonuç kısmında bahsediyor karşılaştırmadan.
http://www.steves-digicams.com/2004_reviews/istds.html

diğer reviewler:
http://www.dcviews.com/reviews/Pentax-istDs/Pentax-istDs-review.htm

http://www.dpreview.com/articles/pentaxistds/

Tarih: 28 Ocak 2005, 01:13 - İp: yok
crussor
crussor (üye)
İstanbul / Meraklı

Ohara D70 in ve 300Dnin artıları ve eksiler için şu siteye bir göz at:
Dpreview

Tamam?

Tarih: 29 Ocak 2005, 10:36 - İp: yok
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

hocam d20 al tabi eger 1600 dolara bulduysan .. objektifide onemli tabe. d 300 zamanın en iyi makinelerinden birisiydi. nikon d70s alabilirsinama nikkon d 20 nin akranı nikon d100 dur.canon cok daha iyi makinedir.keske lensleride ucuz olsa. nikonnu o yuzden tavsiye edebilirim. ne icin fotograf cekeceginde oenmli

Tarih: 25 Nisan 2006, 23:50 - İp: 85.***.**0.193
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

buarada 300d ye 1000$ ceken adamıda alnından opmek lazım ben 350yi 850$ a sattım kit lensle

Tarih: 28 Nisan 2006, 16:29 - İp: 85.***.**7.68