wayni76
wayni76 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Dadanagast :-) 350 D Objektif

Merhaba Dadanagast,

Senin bu sitedeki yazilarin üzerine Canon 350 D aldim ve cok ta memnunum. Bu konuyla ilgili bütün yazilari okudum. Ama yinede sana sormadan edemiyecegim. Canon un üzerinde gelen objektif, ilk basta amatör birisi olarak beni tatmin etsede simdi etmiyor. Hele bir arkadastan ödünc aldigim Tamron 28-300 objektifi deneyince digerini hic kullanmak istemiyorum.

Yeni bir objetif almak istiyorum. Ben daha cok zoom özelligi olan bir objektif almak istiyorum.

Sigma 18-200 F3,5-6,3 DC Asp. IF = 400 € civarinda
Sigma 28-300 F3,5-6,3 DG Makro = 300 € civarinda

Bu baktigim objektiflerden bir kaci, bu konuda yardimci olursan sevinirim.Senin önerecegin baska objektif varsa yaz lütfen nede olsa senin tavsiye ettigini alacagim.

Bu arada DC - DG ne anlama geliyor. Birde Dijital ve Analog makine uyumlu olmasi birseyi degistirirmi?

Simdiden cok tesekürler.....

#wayni76' tarafından 17.10.2005 19:29:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Ekim 2005, 19:28 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

aslinda cok zor bir soru bu wayni76.. cunku sigmanin 28-300 dg macro lensi daha yeni cikti ve macrosu 1:3 oraninda.. 18-200'un ise 1:4kusur.. yani 28-300 ile cok daha iyi macrolar cekebilirsin.. ama 18-200'un de avantaji 18mm'den baslamasi.. yani genis aci verir sana..
18-200mm lens 28-320mm yapar film formatina uyarlandiginda.. 28-300mm ise 45-480mm..
eger genis aci onemliyse tabii ki 18-200 cok daha iyi bir tercih.. mesela doga fotograflari cekiyorsan onemli..
ama ben daha cok telezoom'unu kullanacagim dersen 28-300 sana telede 480mm gibi mukemmel bir focal uzunluga ulasmani sagliyor..ayrica macrosu da cok daha iyi..
ben senin yerinde olsam 28-300 alirdim.. cunku elinde zaten 18-55 var.. yani 18mm'yi 18-55 ile zaten elde edebiliyorsun.. ama 28-300 ile de teleyi kokten cozmus olursun.. ayrica guzel bir macro dengesi var..
ha.. bir de fiyati daha ucuz.. uzerine de guzel bir tane circular polarizer filtresi al, bitsin olay.. bir tane de UV tabii.. koruma amacli..
..dc, yeni cikan lenslerde kullaniliyor digital makineler icin tasarlanmis.. ve 350D gibi crop faktoru olan makineler icin yapiliyor bu lensler..
dg de bildigim kadari ile yine digital makineler icin yapiliyor, yani digital ile uyumlu.. ama bu lensler hem croplu hem de cropsuz makinelerle kullanilabiliyor.. yani ilerde fullframe sensorlu bir makine alirsan onunla da kullanabilirsin bu lensi..
..ama bu 28-300mm DG lensi cok yeni.. yani hakkinda birsey duymus degilim.. belki kotu de olabilir.. o yuzden bir sure daha bekle de bakalim neler ogrenebilecegiz hakkinda..
ben sana donerim burada.. gorusmek uzere.

Tarih: 17 Ekim 2005, 20:45 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

wayni76, tamron 28-300 icin daha iyi diyorlar.. ama isin gercegi 300mm'deki sonuclar hic de iyi degilmis.. ve cok nadir ihtiyacin olur diye tavsiye etmiyorlar.. ama bir 18mm'ye ihtiyacin olacak..
18-200 cok daha iyi bir tercih olacak.. hem sonuclari da iyi..
yani biraz daha harcaman gerekecek.. o halde polarizer'i unut.. ama uv'yi kesinlikle unutma..
hem boylelikle yaninda iki tane lens gezdirmek de zorunda da kalmayacaksin.. bunun icin de birazcik macro kabiliyetinden olmaya deger bence..
..gorusmek uzere.

Tarih: 17 Ekim 2005, 20:57 - İp: yok
mojo
mojo (üye)
Ankara / Meraklı

Selamlar,

Ben de alırken 18-55'i almadım. Onun yerine Tamron'un 28-300'ünü aldım. (TAMRON AF Aspherical XR LD(IF) 28-300mm 1:3,5-6.3 Macro). Ancak ağırca bir lens olduğu için ağırlık merkezini çok öne çekiyor. 350d ufacık kaldı görünmüyor neredeyse Bu arada daha önceden arkadaşımın 18-55'ini de kullanmış olduğum için farkı da görme şansım oldu Birer de UV ve polarize filtreleri de aldım. Tabii bunlar da bütçeyi çökerttiğim anlamına geliyor :D

Ancak 18-55'de ilginç bir şekilde güzel makro çekilebiliyor. Ben beklediğimden daha kaliteli buldum. Bilmiyorum büyütme oranı kaç(internette göremedim) ama çıktıları dediğim gibi amatör için tatmin edici.

Ben tavsiye ederim Tamron'u.

Bütçe ilk normale döndüğü anda 10-22 tarzı bir lens olacak sanırım sırada

Tarih: 17 Ekim 2005, 21:34 - İp: yok
özgür
özgür (üye)
Çanakkale / Amatör

Dadanagast senin mesajlarını okuyarak 350D almaya karar verenlerin ve alanların sayısını Canon üreticileri bilseydi, eminim sana EOS 1Ds Mark II falan hediye ederlerdi ;-)

Bir de adeta Canon, özellikle de 350D kullanım kılavuzu gibisin walla. Artık söz konusu olan Canon ya da 350D olduğunda ismin mesajların başlığında geçiyor. Paylaştığın bilgiler için tekrardan teşekkürler.

Bu arada ben croplu makinalarla kullanılan hiçbir objektifin ff sensörlü makinalarla kullanılamayacağını sanıyor, hem croplu makinalarla hem de ff sensörlü makinalarla uyumlu olan objektifler olduğunu bilmiyordum. Bunu öğrendiğim iyi oldu..

Tarih: 17 Ekim 2005, 22:00 - İp: yok
wayni76
wayni76 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Dadanagast cevaplarin icin cok tesekkür ederim.( Mojo Sanada)

Sonuc olarak beklemelimiyim yoksa Sigma 18-200 ü mü almaliyim. Bu arada bu lensi(Sigam 18-200), kapatan bir magaza 300 € civarina düsürmüs.(almanya fiyati)

Ayrica bir sorum daha var. Ödünc aldigim tamron 28-300 lens ile yaptigim gece cekimlerinde daha dogrusu az isikli ortamdaki cekimlerde, makinedeki flash bana cok yetersiz gibi geldi. Flastami anormallik var yoksa benmi bu isi beceremiyorum.

Tekrar tesekkürler....

Tarih: 17 Ekim 2005, 22:09 - İp: yok
wayni76
wayni76 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Haklisin valla Özgür,

Dadanagast bizim interaktiv kullanma kilavuzumuz. Söyle bir araya gelme sansimiz olsada, ondan bu bilgileri söyle guzel bir muhabbet ortaminda ögrensek ne güzel olurdu degilmi....

#wayni76' tarafyndan 17.10.2005 22:28:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Ekim 2005, 22:15 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

valla fazla abartmaya gerek yok arkadaslar, sonra kendimi birsey zannetmeye baslayabilirim ona gore..
ozgur 28-300'u tabii ki croplu ve cropsuz makinelerle kullanabilirsin.. ama 18-200'u mesela, cropsuz makinelerde kullanamazsin..
...
wayni flash'in gucu yetersiz geliyorsa; menudeki ikinci kisimdan, ikinci ayari secip flash'in kuvvetini arttir.. bak nasil artiyor flash'in kuvveti..
ayrica iso'yu da yukseltmekle flash'in guide number'ini yukseltmis oluyorsun.. yani cok daha fazla metre mesafeleri aydinlatabilirsin fotograflarinda..

Tarih: 18 Ekim 2005, 03:26 - İp: yok
ba
ba (üye)
Yurtdışı / Stüdyo Fotoğrafçısı

Selam Akradaşlar,
Objektivler için kendi deneyimde yola çıkarak bir kaç şey de ben söylemek istiyorum.

Benim şimdiye kadar kullandığım objektivler şunlar:
Canon EF-S 18 55mm f/3,5-5,6
Sigma 18-50mm DC f/3,5-5,6
Tamron 17-35 F/2.8-4 Di LD Aspherical
Canon EF 75-300mm 4-5.6 III
Canon EF 100-200mm f:4.5
SIGMA AF 28-200mm, F3.5-5.6 Aspherical MACRO(kırmızı halkalı)

Önce yaptığım bir test sonucunu açıklayayım size;
canon 18,55, sigma 18-55 ve tamron 17-35 i karşılaştırdım..
Canon 18-55 bana göre fiyatını da gözönünde bulundurarak en iyisi çıktı. Tabiki tamron kalite bakımında f:8 den itibaren daha iyiydi. Ama aradaki fiyat farkına bakalim isetrseniz: canon 75-85 euro, sigma 65-80 euro, tamron 350-400 euro arası.

Zoomlara gelince, Canon 100-200 çok iyiydi, iyiydi diyorum 300'lük zoom istediğimden dolayı satmıştım. şu an kullandığım Canon 75-300mm lik zoom piyasada ikinci el bulunuyor zaten, fena değil derim. ve öneririm. sima 28-200 e gelince.... ben fotoğrafla uğraşan arkadaşlara öneririm, bu tür zoomlar pratiktir, ama istenilen performansı yakalamada çok uzaktırlar.

bu tür objektivlerin en iyilerinden biri benim yukarı da adını zikrettiğim sigmanın objektividir. eğer ben ekstra zoom yanımda taşımak istemiyorum diyorsanız, bunu öneririm. ama dikkat KIRMIZI HALKASI var benim önerdiğimin.

ben olsaydım ve biraz da param olsaydı Canon 75-300 IS USM Ultrasonic alırdım. Daha da ucuzu Canon 75-300 III USM.

dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

o kirmizi halka cok onemli gercekten de ba..
ba, canon yeni 70-300 is lensini cikardi, bu lensin focus hizi da yuksekmis.. cunku 75-300 is'in en kotu yani focus yaparken cok agir olmasiydi..

Tarih: 18 Ekim 2005, 18:58 - İp: yok
gurcan
gurcan (üye)
İstanbul / Amatör

Beyler bir tecrube de ben aktarayim.

Kit objektifini kufur ede ede kullaniyorum. Zum olarak da geçen hafta Sigma 70-300 APO DG'yi aldim ( 279EUR !!! ).

errror falan henüz almadim. Netleme hizi iyi. Ilk denemeler de beni tatmin etti. Servo AI'de yuruyen insanlari 30m'den portre alabiliyorum.

Titreme onleyici yok. ISO800'den asagisinda gunduz dahi zorlaniyorum. Ama bu fiyata bana yetti.

Aslinda 500 EUR civarinda Canon 70-300 IS alacaktim ama Paris'e henüz dusmemis. Kasim diyorlar. Sigma vardi, aldim...

Tarih: 21 Ekim 2005, 21:58 - İp: yok