thedays
thedays (üye)
İstanbul / Amatör

D90 - D3100 Arasında Kaldım.

Merhaba arkadaşlar.

Öncelikle biraz kendim hakkında bilgi vereyim;

3-4 gün boyunca aktif olarak arkadaşımın d3100 makinası haric daha önce hiç dslr makina kullanmadım. Bunun üzerine hiçbir bilgim olmadan soru yöneltmek istemedim. 1 aya yakındır araştırıyorum özelliklede burada birçok merak ettiğim şeyi öğrendim.

Şimdi lafı uzatmadan derdime geleyim

D3100 AF-S DX NIKKOR 18-55mm f/3.5-5.6G VR Lens ile ilgili düşüncem.

Türkçe menüsü ile beni cezbetti diyebilirim. Daha önce hiç dslr kullanmama rağmen kolayca, hiçte fena olmayan çekimler yaptım. Fotoğraf çekmenin zevkine vardım diyebilirim. Araştırmalarım sırasında özellikle forumda d90 body nin çok popüler yada çok tutulduğunun farkına vardım. Artısı eksisi nedir diye araştırmaya başlarken. Benim sahip olduğum teknik bilgi içerisinde af motoru eksikliği ve arkadaşların yorumlarında belirttiği fotoğraf kalitesi vs. bu üstün yönlerini gördüm. Bazı arkadaşların d90 flu çekiyor başlıklarına rasladım yapılan yorumlarda body ayarlarının yapılmasını tavsiye ettiklerini gördüm. Ancak kafamı karıştıran olay şu ben başlangıç sınıfı biriyim. Ve bildiğim kadarıyla d90 da Türkçe menü bulunmuyor ve ingilizce menüde ben o makinayı rahatlıkla çözebilir miyim ? yoksa şevkimi mi kaçırır bunu düşünmeden edemiyorum. Birde okuduğum yazılarda d90 ın yanında verilen programları pek beğenmediklerini fark ettim raw format fotoları işlemek için.

Kısacası d3100 alıp dslr makinalara ısınmayı düşünüyorum ama d90 da kafamın içinde beni al beni al diye beni kemiriyor. Çok tavsiye edilen bir makina olması da beni cezbediyor. En çok korktuğum şey menü kullanımını beceremeyip makinadan soğumam sizce bu kafaya takılıcak derecede bir problem mi yoksa hevesim kaçmadan bunu çözebilir miyim ? görüşleriniz benim için çok değerli, şimdiden hepinize çok teşekkür ederim.

Tarih: 6 Ağustos 2011, 17:55 - İp: 78.***.**3.201
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

D90 ın gövde yapısını sevdiyseniz fazla düşünmeden alın. Sizin durumunuzda olan çok insan var. 40-50 tane yabancı kelimeden korkmanız yersiz. İçlerinden mutlaka bilmeniz gerekense 10 tanedir çok olsa

Tarih: 6 Ağustos 2011, 18:34 - İp: 95.***.**4.7
thedays
thedays (üye)
İstanbul / Amatör

Türkçe menü her ne kadar benim için şuanda daha cazip görünse de dediğinizde haklısınız.

Terimler sabit kelimelerden oluştuğu için belli bir süre sonra kavrarım diye umuyorum. Çok yeni öğrendiğim üzere bir arkadaşımda da d90 varmış birkaç gün içinde buluşup biraz da kullanma imkanım olacak o yöndende iyi hissediyorum şuanda teşekkürler

Tarih: 6 Ağustos 2011, 18:46 - İp: 78.***.**3.201
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Bakın Nikonda D90 ın karşılığı Canonda 550D 600D modelleridir.
Ancak gelin görün ki bu ergonomi yüzünden 550D modeli de değil 500D alacakken D90 aldım.
500D 550D 600D 60D modelleri arasında elime en çok oturan 60D modeliydi ama o da D90daki rahatlığı vermiyordu ki 60D D90dan 1000 TL daha pahalı.Özellik olarak daha iyi.

Makinanın menüsünün karışık olması çoğu kişinin vurguladığı bir konu ancak anlamadığım bir şey var.
Bu makinede zaten görsellerle desteklenmiş menüler. Çok detay yerleri zaten kullanmaya pek gerek kalmıyor ama bana bu ayar lazım derseniz internet üzerinde 1saat 10 dakikalık bir D90 tanıtım eğitim videosu bulunmakta.

Eğer elinize D90 tam oturduysa başka bir makine düşünmeyin derim.
Anca 40D modelini sevebilirsiniz ki o da pek ucuz değil üretiminin durmasına karşılık

D90 alın, biraz da meraklı biriyseniz 1 saat içinde çözersiniz menüyü, sorun olmaz.Ben ilk defa dijital makine olarak D90 kullandım, minibüste eve gidene kadar ne menü kaldı ne de başka birşey

D90 alın, lensini 18-105 olarak önersem de eğer 18-55 lensin size yeteceğini düşünüyorsanız sorun yok.Zoom aralığından başka bir fark yok.

Tarih: 6 Ağustos 2011, 20:17 - İp: 78.***.**7.135
boskullanici
boskullanici (üye)
İzmir / Meraklı

Türkçe menü ayrıntısına takılmana çok gerek yok terimler daha önce belirtildiği gibi İngilizce genelde. Ben de makina seçerken senin gibi kararsızdım sonra parasal öncelik nedeniyle D3100 aldım ama aklım D90 da kaldı. D90 da bir çok ayarlamayı tek tuş ya da tekerlekle yapabiliyor olman lazım. Kurcaladığında farkedersin. D3100 de ise bazı ayrlamalar için bakaçtan(vizör) gözünü ayırıp ekrana bir bakış atman gerekiyor. Şu gövdede motor olmaması durumu da bir süre sonra beni sinir etmişti. Ve bir diğer konu da makinanın tutuşu. D3100 biraz ufak kalıyor tam kavrayamıyorsun D90 a göre. Buna karşın D3100 de daha ucuz ve daha yeni bir makina. Çözünürlük (14 megapiksel), çok gerekmese de videosu daha iyi ve video sırasında sürekli otofokus yapabiliyor. Umarım içine siner her ne alırsan. Saygılar.

Tarih: 6 Ağustos 2011, 20:58 - İp: 88.***.**8.221
smaler
smaler (üye)
Konya / Reklam Fotoğrafçısı

Hiç düşünmenize gerek yok. Amacınız güzel fotoğraf çekmekse D90 her bakımdan çok ideal bir makine. Fiyat olarak ise bir alt sınıftaki makinelerle aynı fiyata düşmüş durumda. Aldıktan sonra pişman olmayacağınız bir makine D90. Kesinlikle tavsiyemdir. Kit lens olarak 18-105 tercih edin.

Tarih: 7 Ağustos 2011, 16:04 - İp: 88.***.**5.195
thedays
thedays (üye)
İstanbul / Amatör

Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Kit lens olarak 18-105 düşünüyorum. Ve makro ve HDR fotoğraflara bayılıyorum. Makina üzerinde hakimiyet kazandıkça ilgi alanıma özgü lensler edinerek kendimi daha da geliştirmeyi planlıyorum. Bir arkadaşımda canon 500d var ve başka bir arkadaşım da ise d90 var. Uygun bir zamanda her ikisiylede görüşüp makinaları birebir elime alıp kullanma imkanım olucak gibi görünüyor. Türkçe menü şuanda o kadar da kafamı karıştıran birşey olmaktan çıktı. Dediğiniz gibi teknik terimler ingilizce zaten bunları öğrenmekte; Makine üzerinde pratik ve okuyup araştırıp öğrenmeye dayalı. Forumunuz da çok fazla şey öğrendim. Hiçbir bilgimin olmadığı bir dalda, bilgileri yalın ve kolay kavranır bir şekilde bizim gibi amatörlere anlatan ustalarımıza çok teşekkür ederim.

Saygılar

Tarih: 7 Ağustos 2011, 18:26 - İp: 78.***.**7.203
goksungokhan
goksungokhan (üye)
İçel / Amatör

d90 hic dusunme.

Tarih: 7 Ağustos 2011, 23:15 - İp: 41.***.**0.34
thedays
thedays (üye)
İstanbul / Amatör

@goksungokhan

Görüşünüzü, açıklamanızla destekleyerek yorumlamanız anlamı güçlendirecektir.

Neye göre D90'ı tek bir cümleyle sildiğinizi açıklayabilir misiniz ?

Tarih: 8 Ağustos 2011, 14:02 - İp: 78.***.**2.156
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

D90 hiç düşünme D90 ı hiç düşünme değil hiç düşünmeden d90 al demek. Bir nokta nelere kadir

Tarih: 8 Ağustos 2011, 14:37 - İp: 144.***.**6.218
goksungokhan
goksungokhan (üye)
İçel / Amatör

najdorf imla hatami duzeltmis. Tesekkur ederim.

Govde de motor olmayan bir makine, ileride lens ihtiyacin oldugunda fazla para harcamana sebep olur.

Neden d90
1) bende d5000 aldim, 1 yil sonra lens ihtiyacim oldugunda hata yaptigimin farkina vardim.
2) turkce menu olup olmamasi pek farketmiyor. Alisiyorsun terimlere

kolay gelsin.

Tarih: 8 Ağustos 2011, 14:56 - İp: 41.***.**0.34