hapshi
hapshi (üye)
İstanbul / Meraklı

D3000 Aldim Fikirleriniz

bugün d3000 sahibi oldum. sizlerin tavsiyelerinizle, ilk baslangic olarak bu makinayi aldim. öncelikle sizlere tesekkür ederim ve bu sitede emegi gecenlere gercekten bana cok faydasi oldu makinayi burda yani almanyada 330 eur aldim fiyati iyimi bilmiyorum ama indirimdeydi 18-55 lensi ile birlikte size soru bu lens simdilik yeterlimi ilerisi icin hangi lenslere ihtiyacim olacak bide kullanim klavuzu yok icinde türkce klavuz nerden bulabilirim fikirlerinizi bekliyorum simdiden tesekkürler...

Tarih: 19 Haziran 2010, 20:57 - İp: 188.***.**9.127
beyzade_34
beyzade_34 (üye)
Diyarbakır / Amatör

ben olsam canon d550 alırdım nikonun d3000 çok uyduruk ve amatörce bir makina hiç bir özelliği yok. iyi bir compakt makina ondan kat kat üstün,,,

Tarih: 4 Temmuz 2010, 19:43 - İp: 85.***.**1.54
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Beyzade bey nasil bir yorum bu simdi?Nasil cok uyduruk.Nesi varmis bir aydinlat bizide engin gorus ve fikirlerinden bizde yararlanalim.Hangi iyi kompak hangi acilardan nir DSLR dan ustundur bi yaziver bi zahmet.Ama duzgun seyler yaz hemen cevabin gelecek arkasindan ona gore.

Tarih: 5 Temmuz 2010, 11:10 - İp: 221.***.**6.23
beyzade_34
beyzade_34 (üye)
Diyarbakır / Amatör

mesela cnon g11 canon sx210ıs ondan kat kat üstün hemde fiat olarak ondan pahalı,zaten bu makina 800tlye spotta satılıyo,

Tarih: 5 Temmuz 2010, 12:04 - İp: 85.***.**7.225
hapshi
hapshi (üye)
İstanbul / Meraklı

almanyada yasiyorum burdaki media mark ta indirimdeydi 333 eur,18-55 vr lensi,orjinal cantasi ve hafiza karti hediye. beyzade arkadasim cevabin icin tesekkürler dsrl makinaya ilk defa sahib oldum ilgim vardi burdaki abiler ve tecrübeli arkadaslar sayesinde d3000 i baslangic icin aldim daha önce elime alip cok inceledim bütün makinalari,yine diyorum affiniza siginarak bana canonun modellerinden daha kullanisli geldi daha rahat, ama her cektigim resmin kalitesi netligi harika arkadaslarim cektigim resimleri görünce parasinin 3 katina deger bi makina diyorlar canon d550 video özelligi var bence dsrl makinalar sadece fotograf cekmek icin güzel. almak isteyen herkesede tavsiye ederim suana kadar kullandigim zaman icerisinde sanirim yeni bi makinaya degilde ilerde sadece lense ihtiyacam olacak baskada makina alacagimi sanmiyorum

Tarih: 5 Temmuz 2010, 13:03 - İp: 188.***.**7.198
ozansan
ozansan (üye)

Beyzade arkadas zannettigim gibi hic bir teknik aciklamada bulunmamissin.G11 iyi makinadir biliyorum ama D3000 den iyi diyen bir tane kendini bilen pro tabir edilen yada tecrubeli bir arkadas goster bana hemen alayim onun pro apoletlerini.Gidipde G11 video cekiyo,hizli zoom lensi var gibi dogru ama komik kriterlerle gelmeyin bana.D3000 zaten sabit lensli bir makinamidami yada ayni kategorideki bir makinamida kiyaslama olarak kriter alinir oda ayri bir yanlis.Takarim f\1.4 lens al sana 5 kat daha hizli lens yani bu kadar basit.Bu makinalardan 15-20 kat daha buyuk sensorlu olan D3000 her hali ile daha dinamik fotolar uretir ve amac fotograf cekmek ise fazlada yoruma gerek yokdur.Bana teknik bilgilerinizle gelin lutfen.Kimseye burda bilmedigi konularda fikir yurutmesini yada satmasini tavsiye etmem,hele hele cehalete kesin tavir almis bir insan olarak bilgim ile doverim haberiniz ola.Baska biriside benden daha bilgili ise,inan o bilgi dayaginida yerim ki gozum acilsin bilmedigimi ogreneyim diye.Bir dayak ile cehaletten kurutulacaksam yerim o dayagi ben.

#ozansan' tarafından 05.07.2010 13:29:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Temmuz 2010, 13:27 - İp: 221.***.**6.23
beyzade_34
beyzade_34 (üye)
Diyarbakır / Amatör

ozanson arkadaşım herşeyi ben bili
rim diyen sana burada kendimle ilgili bi
r sorum var ve saşağıda bunu oku bunu cvb larsan senin fotoğrafçılığından şüphem olmayacak bilmiyosan bir daha teknik olarak bir şey yazma kendine aşağıdaki sorumu oku ve yanıtla bekliyorum yanıtlayamassan bir daha burada olmamanı diliyorum.tercih senin benim için bilgi ve paylaşım için kullanma klavuzu olmadığı için bazı canon sx210ıs modeldeki menüde bulunan terimlerin ne işe yaradığı açık yada kapalı yaparsak ne gibi resim üzerinde etkisi olacağını uzman, bilgisi olan sizlerden öğrenmek istiyorum.AF kare boyutu karşılğı normal, küçük servo AF (açık yada kapalı) sürekli AF (açık yada kapalı) MF-nokta zoom (açık yada kapalı) Güvenli MF (açık yada kapal)ı IS Modu karşılığı sürekli ıs, dinamik,çekimde is dik çekimde is bunların bize ne işe yaradığını açık yada kapalı yaparsak ne gibi etkileri olucağını kısaca bizlere anlatarak yardımcı olucak arkadaşlara şimdiden tşşk ederim saygılarımla.

Tarih: 5 Temmuz 2010, 15:37 - İp: 88.***.**3.175
ozansan
ozansan (üye)

AF kare boyutu karşılğı normal, küçük servo AF (açık yada kapalı) sürekli AF (açık yada kapalı) MF-nokta zoom (açık yada kapalı) Güvenli MF (açık yada kapal)ı IS Modu karşılığı sürekli ıs, dinamik,çekimde is dik çekimde is bunların bize ne işe yaradığını açık yada kapalı yaparsak ne gibi etkileri olucağını kısaca bizlere anlatarak yardımcı olucak arkadaşlara şimdiden tşşk ederim saygılarımla.

Iyi madem ogrenmeye meraklisin ozaman aciklariz;
Oncelikle AF adi uzerinde Auto Focus yani oto fokus.Bu Fokuslama karesi Canonlarda normal,kucuk(daha detay aranilan kucuk parcalara yada objelere fokuslama diyelim),servo da yaptigida isiklandirma ve focuslamayi shutter a yarim basdiginda devamli yenileyen fokuslama ,surekli AF de hareketli olan objeleri yarim basisda devamli takip eden fokuslamadir.MF manual fokus yani kendinin ayarladigi fokuslama.MF nokta zoom aciksa bir nesneye fokus yaptiginda ekranda onu buyutec gibi buyutererek sana daha iyi gormeni ve keskin fokuslama yapmani saglar.Guvenli MF dede tusa gene yarim basdiginda fine tune da denilen ince ayar fokuslamaya olanak verilir.I.S yani bilmeyen yok sanirim.Image Stabilization.Imaji sabitliyo,stabile ediyo yani.Surekli olursa el hareketine gore devamli calisiyor ve pilden omur gidiyor,Dinamik olursa hareketli objelere gore kendini ayarliyor,cekimde olursa sadece cekim aninda devreye giriyor ve pil omru fazla gitmeden tasarruflu is cikartiyor,Dik yada yan artik oda senin objene gore fotografi nasil takip ediyor isen yada objenin hareketi ne yonde ise ona gore ayarli IS modudur.Yani bana bu kadar yazdirdin bilmem ne ispatlamak zorunda isem artik.Ama bilmeyenler okur insallah ki neden kilavuzlarini okumazlar oncede burda cevap ararlar oda ayri mevzu
Bu arada senin eski Kalbens34,Admin35 falan oldugunuda bilmiyor degiliz haberin ola.Genede insanlik edip cevap yazdim degerimi bil...

#ozansan' tarafından 05.07.2010 17:56:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Temmuz 2010, 17:24 - İp: 221.***.**6.23
beyzade_34
beyzade_34 (üye)
Diyarbakır / Amatör

bak verdiğin bilgilerle ne kadar güzel yazdın ve bilmek isteyen herkesten tşşk aldın önemli olan bizler öğrenmek ve sizlerde madem forumdasınız bilgileriniz varsa öğreniyoruz yanlız eline sağlık güzel olmuş açıklayıcı yazıların birazda ellerin gerçi yazmaktan yoruldu ama buna değer gerçekten bilgi sahibiymişin diğer arkadaşlarının hepsine yazdım hiçbiri yazamadı bu konu hakkında çünkü bir şey bilmedikleri için bu arada kalbens34 ve admin demekle neyi kasteddin yada bunu neden icap etti çıkarmak yani konu canon sx210 ıs olduğu içinmi anlayamadım...

Tarih: 5 Temmuz 2010, 20:57 - İp: 85.***.**7.225
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Kendi kompakt makinasında AF menüsünü çözemeyen birinin hemen hemen açılan her topikte DSLR konusunda fikir beyan etmesi - 550D al , D3000 kötüdür v.s. gibi - biraz komik oluyor .

Bilgim yok , fikrim var tarzı yani ....

Burası sizin bildiklerinizden biraz daha ciddi bilgi paylaşımlarının olduğu , sorulanların bilgisi dahilinde ise cevap yazıldığı bir forum - sohbet,laf atma,dalga geçme,gaz verme forumu değil . İlla da yapacaksanız aşağıda "Hayatın içinden" bölümü var. Orada sohbet edebilirsiniz.

İsterseniz kompakt makinanızı çözdükten sonra o konuda bir topik açabilirsiniz - herkese de yararı olur .

Tarih: 5 Temmuz 2010, 23:55 - İp: 96.***.**4.180
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

beyzade, kusura bakma ama butun baslıklar altında hiçbir bilgi kırıntısına yer vermeden 550d ovmen cok yanlış
--------

diger konuya gelirsek
1. sensor boyutu d3000 den 4-5 kat daha kucuk bir kompkat makinenın daha iyi oldugunu
2. af hızı ve tutarlılıgı d3000 den kat kat yavas olan bir kompkatın daha iyi oldugunu
3. iso performansı d3000 den kat kat daha kotu olan bir kompkatın daha iyi oldugunu
4. fotograf kalitesi d3000den daha kotu bir kompakt makinenin daha iyi oldugunu-

-mu soyluyorsun,bana mı oyle geliyor.

---------------------------------------

bak arkadasım, almıssın bir makine ve memnunsundur eminim,gule gule kullan.
ancak bilgi sahıbı olmadan insanlara tavsiye vermeyelim lutfen. burası bilgi paylasılan bir yer, tribun degil.
her kişinin ihtiyacları ekonomik duzeyi, ogrenme hızı ve kapasitesi farklıdır.

sen eger bak bu makinenin su su esikleri var, bu bu artıları var dersen ne ala, ama "O COK UYDURUK VE AMATORCE" diye sacma sapan cocukca bir cevap verirsen, ustelik artık alınmıs kullanılan ve belliki sevilen bir makine hakkında bunun tek bir amacı ve acıklaması var, sen moral bozmaya calısan bir işguzarsın..

soru su; oyle misin?

ama actıgın konudan ve verdigin cevaplardanda anlasıldıgı uzere zerre kadar teknik bilgin olmadıgı için soruma cevap istemiyorum,cunku cevabı biliyorum.
hiçbirseye saygınız yoksa, bilgiye biraz saygınız olsun.
okuyun, ogrenin...

Tarih: 7 Temmuz 2010, 16:52 - İp: 78.***.**2.51