egemen-
egemen- (üye)
Karabük / Amatör

D200 Tıff Yok

d200 tıff formatı yok bu önemli bir kayıpmı

Tarih: 14 Mayıs 2007, 14:36 - İp: 85.***.**2.63
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

DPOF da vardı bir makinede.Hangisiydi hay allah dilimin ucunda ama.

Bu arada dng karmaşa değil çözüm olacaktır büyük ihtimalle.Open platformalar her zaman özel versiyonları ezmiştir dijital alemde.Bakınız whs-betamax, sd-xd, opengl-dx(profesyonel bazda) vs vs.Dng nin en güzel tarafı kameramla çektiğim raw fotoları, basit, ücretsiz bir yazılımla bile önizleyebilmem.Yazılım desteği arttıkça olayın önemi artacaktır kanaatimce.

Tarih: 16 Mayıs 2007, 23:53 - İp: 88.***.**1.159
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

fatih abi, http://www.barrypearson.co.uk/articles/dng/benefits.htm adresindeki yaziyi okudunuz mu peki?
..
bir de birsey eklemek istiyorum.. hasselblad, http://www.hasselblad.com/products/h-system/h3d.aspx sayfasinda dng workflow diye ozellikle bir baslik kullanip aciklamaya calismis bu artisini.. sizce hasselblad yanlis mi yapiyor?

Tarih: 17 Mayıs 2007, 03:34 - İp: 86.***.**0.120
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

kesin pentakstır ulyses...
artık ne sorsak pentakıs diyecekmişsiniz gibi gelmeye başladı..
bazen matbaa makinalarını greslememiz gerekiyor..
sanırım pentakısta gresle çalışıyormuş

Tarih: 17 Mayıs 2007, 09:26 - İp: 88.***.**8.206
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Rokomet adamlar ne var ne yok bütün özellikleri koymuş, biz ne yapalım. Ben hiç sevmem marka fanatikliğini. Çünkü fanatik bir kitle tarafından yere göğe sığdırılamadığında, diğer markalar gibi Pentax da az şeyi pahalıya satmaya çalışacaktır. Sırtını sadık bir kitleye yaslayıp hantallaşan markalara bir ban benden.

Tarih: 17 Mayıs 2007, 13:05 - İp: 88.***.**3.64
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili İlker,
aslında tek bir standard olsaydı çok iyi olurdu.
Canon 3 defa raw formatı değiştirdi. Daha önceki formatı yeni makinelerin hakkını veremiyormuş.. işin temeli.

Benim açımdan problem var. Şu anda CR2 olan format 10 sene sonra belki CR10 olacak. bugün çektiğim ve raw arşivlediğim fotografları açacak (ama 10 yıl içinde eskimiş olan) raw editörleri 10 yıl sonra kullanacağım bilgisayarda çok muhtemelen çalışmayacak bile... Backward compatibility konusunun ne kadar gündemlerinde olduğunu hiç bilmiyorum, kimsede bilmiyor.

Adobe, büyük oyuncular desteklemezse bu formatı kaç yıl tutar ? Yani şimdi dönüştürüp saklamakta çok uzun vadeli çözüm olmayabilir.

Open format tutsaydı hepimiz için iyi olurdu. Savunan ve eleştirenler var hala.Ama tutmamış görünüyor.
Öte yandan Fuji Kodak ve (galiba) minolta yeni bir format standardı için çalışıyorlarmış.

Tarih: 17 Mayıs 2007, 16:52 - İp: 88.***.**5.186
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

fdemirhan abi tamamrn duygusal.Yani özel format demek özel yazılım demek.
Alt tarafı Playerı bile satıyor apple mac'lere,itunes'e mahkm edilenler,şimdi diğer firmalarda yeni ürünlerde benzer yollara idiyorlar.

Kendi yazılımızı satarmıyız düşünceleri.Digitalde çok çok hızlı zaten , istedikleri gibi yol vermek istiyorlar

Tarih: 17 Mayıs 2007, 17:35 - İp: 88.***.**1.129
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Serkan,
işin iki yanı var (belki daha fazladır ama ben iki yanından söz edeyim)
Yazılımdan para kazanmak dünyanın en tatlı işidir. Böyle bir fırsat görürlerse kesinlikle kullanırlar, hepsi..
Ancak üreticilerin Adobe'un standardına itirazları salt bu yönden değil.
"Yarın ne özellikler ekleyeceğimizi, hangi araşrıtırmalarımızın makinelerimize ne özellikler katacağını bilmiyoruz, ve bunu bir standart kalıpla sınırlandırmayı kabul etmiyoruz" Çok haksız bir itiraz değil. Canon makinelerini geliştirdikçe eski raw standardının yetmediğini düşünüp yenisini çıkardı iki defa, keza nikon..
Suların durulması lazım. Ben henüz çözüm göremiyorum.

Ulyses, ön izlemede bir sorun yok, windows epey bir zaman önce (aralık 2005)
Microsoft RAW Image Thumbnailer and Viewer for Windows XP
ücretsiz yazılımını sundu, gerçi çok duyurulmadı ve bir sürü kişinin dikatinden kaçmış olabilir. Güncelleniyormu bilmiyorum ama çıktığı zaman tüm önemli raw formatları destekliyordu.

Tarih: 17 Mayıs 2007, 19:01 - İp: 88.***.**5.186
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Ulyses, ön izlemede bir sorun yok, windows epey bir zaman önce (aralık 2005)

Bundan haberim yoktu.Hemen indireyim.Pencere içinde görmekte iyi oluyor.Fotoğrafların numarasından hangisi hangi fotoydu hatırlamak zor.Teşekkürler bilgi için.

Tarih: 17 Mayıs 2007, 20:17 - İp: 88.***.**3.64
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Fdemirhan abi haklısın fakat adobe'nin karşına sağlam bir foto edit programı yapımcısı çıkmadımı DNG az çok ötecektir.
Corel PainShop'u çok güzel geliştirmeye başladı.
Microsoft HD-pictureyi tanıtmıştı geçen :D acaba bizim aletler desteklyecekmi Jpeg tarih oluyor.

ulyses yazılım bölümünde link vermiştim fazla rabet görmedi.Thumbinail gösterim için .

http://forum.netfotograf.com/photo_editing_sofware.asp?msg_id=18069 herşeyi destekler.

Tarih: 17 Mayıs 2007, 20:53 - İp: 85.***.**3.100
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Onixon sağol link için.

Tarih: 17 Mayıs 2007, 20:59 - İp: 88.***.**3.64