lucius
lucius (üye)
İstanbul / Amatör

D-slr mi Yoksa Dslr Like mı Almalı

merhabalar yetkililerden ve ustalardan yardım bekliyorum. elimdeki makine bana yetmemeye başladı manuel ayarlar tatminkar deil. daha iyi bir makine almak istiyorum ama 800 ytl civarında dslr mı yokda like mı almalıyım. fz18 düşünüyorum önerilerinizi bekliyorum saygılar herkese

Tarih: 17 Ağustos 2008, 21:07 - İp: 85.***.**2.116
lucius
lucius (üye)
İstanbul / Amatör

yok mu bana yardım etmek isteyen kimse

Tarih: 17 Ağustos 2008, 23:26 - İp: 85.***.**8.51
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

dslr almak sadece body almakla biten bir süreç değil. eğer bütçenizi zamanla genişletebilecekseniz dslr alın derim yoksa fz18 işinizi fazlasıyla görür

Tarih: 18 Ağustos 2008, 01:03 - İp: 78.***.**3.127
hamuda
hamuda (üye)
Rize / Amatör

lucius dslr alırsanız rahat edersiniz yoksa hep keşke diyeceksiniz

Tarih: 18 Ağustos 2008, 12:58 - İp: 85.***.**0.11
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Kişiye göre değişmekle birlikte "bence" dlsr almak çok çok çok çok çok çok daha iyi..

Kit lensli dslr alırsanız:
*Macro çekimi slr-like gibi olmaz çiçeğe böceğe slr-like kadar yaklaşamazsınız..
*Telesi (55mm) slr-like gibi olmaz

Ama;
*Kalite daha yüksek olur (kit lensle bile).

*Slr-likede alan derinliğini ayarlayamazsınız heryer net çıkar bu da konuyu izole etmenizi engeller; hep telede çekmeniz gerekir arka planı flu yapmak için ; oysa slrde geniş açıda bile diyaframın işlevi var.

*Vizörün ve aynanın sesinin verdiği kullanım zevki başka.. (değişebilir tabi kişiden kişiye)

*Geniş açıdan normalin biraz üstünde tele menziline kadar herşeyi çekebilirsiniz..

Eğer kalite, kullanım zevki ve konuyu ön plana çıkartan düşük alan derinliği kullanımı ; macro ve yüksek miktarda teleye ağır basıyosa mutlaka slr alın..

Değilse slr-like alın..
O fiyata da yerinizde olsam nikon d40 alırdım.. Ben slr masraflı diye fuji s5700 aldım 6 ay sonra pişman oldum 1 sene sonra slr aldım.

#sercan85' tarafından 18.08.2008 13:05:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Ağustos 2008, 13:01 - İp: 88.***.**8.104
lucius
lucius (üye)
İstanbul / Amatör

yorumlarınıza teşekkürler ama şu an için slr-like alıyorum iyice manuele alışmak için ve fz-18 almaya karar werdim sevgili panctomunda incelemesinide okuyarak zaten kafamda bu makine vardı sizlere danışmak istedim umarım iyi bir seçim yapmışımdır. en kısa zamanda fotolarımı ekleyeceğim hepinize saygılar. (teşekkürler panctom )

Tarih: 18 Ağustos 2008, 19:30 - İp: 85.***.**7.232
hamuda
hamuda (üye)
Rize / Amatör

lucius, tekrar yazma gereği duyuyorum
ben fz8 kullanıyorum
dslr almak için uğraşıyorum
d80 le bır ıkı çekım yaptım keyfi bambaşka
fz8 cok yorucu istedını yapamıyorsun, makıne sızı yoruyor
diyeceksınkı ben fz18 alacağım
ben aralarındakı fark sadece 18 ın genış açısı bılıyorum
fz8 le 18x optıkte çekebılıyorum
trıpot yoksa zaten optık fazlası bir işe yaramıyor
eğer ben herzaman dslr taşıyamam dıyorsanız o ayrı
selamlar
yanlışım varsa düzeltın

Tarih: 18 Ağustos 2008, 20:50 - İp: 88.***.**2.216
lucius
lucius (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili hamuda fz8 ile fz 18 arasında farklar bi hayli fazla ama amaca ne kadar hizet eder bilinmez. fz18 28mm geniş açı kullanır atrıca 16:9 çekim modu var falan falan... fz8 ile 18x çekebiliyorum demişşiniz eğer ki pixel düşürüp 18x çekebiliorum diyorsanız o aldatmaca uayndırayım ben dslr da kullandım kendime aitt deillerdi ama d200 ve 350d gibi makilerle zaman geçirmişliğim var. elbetteki o hazzı vermez alan derinliği belki çok sönük kalır ama maddiyat buna elverio kısmet olursa bir sene yada bir buçuk sene sonra zaten alacağım dslr ama para biriktirince saygılar

Tarih: 19 Ağustos 2008, 16:01 - İp: 85.***.**4.30
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

800 liraya sıfır nikon d40, sony a200 gibi bir makine alabilirsin .
ya da 30D filan bile bulabilirsin ikinci elde.

dslr-like devri geçti artık, dslr ler bu denli ucuzken hiç gereği yok .

kit lensler gözünü korkutmasın . nikon un kit lensi oldukça iyidir mesela , ya da canon un yeni kit lensi 18-55 IS olsukça iyi lens.
pentax k200d de düşünebilirsin . onun da kit lensi fena değil .

biraz daha ekleyebilirsen canon 450D ve sony a300 filan da alabilirsin .

Tarih: 19 Ağustos 2008, 21:24 - İp: 88.***.**9.66
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

bakma sen bufaloya. fz 18 al arkana bakma. videsu falanda var. rahatlığı objektifi paha biçilmez. napcen slr yi. fz 18 al. pişman olmazsın. dslr alırsan başın ağrıdan kurtulmaz.

Tarih: 19 Ağustos 2008, 21:30 - İp: 88.***.**0.162
ocanic
ocanic (üye)
İstanbul / Meraklı

dslr benimde şimdilik gözümü korkuttuğundan bir müddet dslr like ile oyalanmanın faydalı olacağını düşündüm spot olarak fz18 alacaktım lakin hi bir yerde bulamadım şans eseri Sony H9 ile tanıştım.Fz18 almak için evden çıktım eve döndüğümde h9 um vardı beklentilerin nelerdir bilmiyorum ama ben memnunum bu arada üstadlar fz18 alacağına fz50 al demişlerdi...

Tarih: 19 Ağustos 2008, 23:16 - İp: 85.***.**8.171