caner_23
caner_23 (üye)
İstanbul / Amatör

Canon Mu Alayım Nikon Mu

slm ben yaklaşık bu işe iyi bir makina alayım diye 6 bin dolar ayırdım.

bana iyi objektif iyi dijital makina ne tavsiye edersiniz.

bu işi zevk için yapacam fotoğrafçılık yapmayacam şimdiden sağolun.

Tarih: 10 Eylül 2007, 16:13 - İp: 88.***.**4.41
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

ne genel bir soru böle....asla cevap bulamazsın böle bir soruya...nasıl bir makine istiyorsun ki...amacın ne...ne cekeceksin...kaç lira verebilirsin...

vs.

Tarih: 10 Eylül 2007, 16:16 - İp: 212.***.**5.116
caner_23
caner_23 (üye)
İstanbul / Amatör

iyi objektiften kastım kaliteli görüntü için.

Tarih: 10 Eylül 2007, 16:16 - İp: 88.***.**4.41
caner_23
caner_23 (üye)
İstanbul / Amatör

ya ben bir fotoğraf çekecem bunu poster bastıracam mesela 5 metre ye 5 metre
ve görüntü kalitesini koruyacak gerekirse 10 bin dolarda verebilirim.

Tarih: 10 Eylül 2007, 16:17 - İp: 88.***.**4.41
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

en iyi makineler tabii ki 1dsMIII ile d3.. 1dsMIII ile cok buyuk ciktilarda farkini gorursun eminim.. ama d3 ile 1dsMIII arasinda 3000 dolar fiyat farki var, d3, 5000 dolar amerika fiyati..
her iki makineyle de cok kaliteli lens kullanman gerekiyor zaten..
senin yerinde olsam, d3'un yanina nikonun yeni cikacak 14-24, 24-70 lenslerini alirdim.. ve tabii ki ihtiyaca gore, 70-200 vr falan da alabilirsin.. bu uc lens ve d3'un fiyati 10000 dolar gibi tutar..

Tarih: 10 Eylül 2007, 16:30 - İp: 86.***.**0.120
aok
aok (üye)
Bursa / Amatör

EOS-1Ds Mark III 21mp,EOS-1D Mark III 10mp
Canonda şu anda en kalitelileri bunlar

EF 16-35mm f/2.8L II USM lens olarak geniş açı zoom,
EF 70-200mm f/2.8L IS USM lens telefoto zoom en çok tercih edilenler.
EOS 5D Digital veya EOS 40D Digital yanına bu ikilensi birden alırsan anca 4500-5500 dolar olur

üst sınıfta ise sadece makina 5000-8000 dolar arası.
tv de müsabakalara yada açılışlara bakınız en çok siyah-beyaz renkteli lensli makinalar kullanılıyor,neden acaba

Tarih: 10 Eylül 2007, 23:23 - İp: 85.***.**4.107
happy0331
happy0331 (üye)
Ankara / Amatör

bu sorunuza bende cevap vermek ıstedım cunku makına alırken bende cok konu actım sızın gıbı ama yınede hata yaptımalırken ama 1dsm111 cok ıyı bır makına almayyı dusunursenız fotografcılık egıtımı almadıysanız aladan yıende makına alman derım

Tarih: 11 Eylül 2007, 11:39 - İp: 88.***.**1.213
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Canon, Nikon ve hatta Sony, Pentax, Olympus hic farketmez. Bunlardan herhangi birinin en ucuz modelini, bulabiliyorsan 2.elini 700 USD civarinda bir fiyata kit lensiyle beraber satin al. ( Canon 350D, Nikon D70, Sony A100 veya Pentax K100D ) Sonra o makinayi 1 sene kadar bol bol kullan.

Sozkonusu 1 senenin sonunda cok az fotograf cekebildigine ve cekebildiklerinin de sadece esin dostun ailenin hatira fotogagraflari olduguna, elindeki makinanin hala sana fazla fazla yettigine kanaat getirirsen, hicbir sey yapma, butcenden arta kalan 5500 USD'yi baska bir ise yonlendir.

1 senenin sonunda artik o makinanin sana yetmedigine kanaat getiriyorsan, artik neye ihtiyacin oldugunu biliyorsundur, yani artik forumlara boyle ucu acik belirsiz afaki sorular postalamamaktasindir. Artik sen bilfiil kendin karar verebilirsin geri kalan 5500 USD'ni hangi markaya yatircagina.

Ben 1 seneden fazladir DSLR kullaniyorum, bu sure zarfinda sunlarin benim icin nelerin onemli, nelerein onemsiz oldugu hakkinda bir fikrim oldu:

1. Cok nadiren seri cekim yaptim, FPS benim icin cok onemsiz. Canon EOS Mark1XXX veya Nikon DX gibi 10 fps;lik pahali makinalar benim icin pek birsey ifade etmiyor, nihayetinde onlari spor muhabirleri kullaniyor, parayi mensup olduklari kurulusa odettikleri icin de canlari yanmiyor.

2. Hic RAW cekim yapmadim, daima JPG cektim, extra fine ile makinanin default sikistirmasi arasinda gozle gorulen hicbir fark olmadigi icin 1/3 oraninda sikistirma fazla fazla yetti. ( 1/3 oranindan sikistirmadan kastim yani 6MPlik sensor icin yaklasik 2MBlik JPGler ) sonradan PS'de veya GIMP'de usenmeyip gucenmeyip bizzat kendin ugrasmayacaksan, RAW cekim yapmanin hicbir faydasi yok. Fotografi baskiya verdigin zaman sonucta JPG kullaniliyor veya bilgisayarda bakacaksan kucultuluyor, yani RAW'un hicbir esprisi kalmiyor. Dolayisi ile makina speklerinde gorulen "bilmem kac RAW framelik buffer" olayi da safsata, modern hafiza karlarinin neredeyse hepsi saniyede 10-15 adet JPG yazilabilecek kadar hizli, RAW kullanmayan icin buffer onemsiz.

3. Stabilizasyon ise yariyor. Sony, Pentax ve yeni Olympus alacaksan onlarda zaten govdeden stabilizasyon var, Canon ve Nikon icin IS/VR lens tercih edilmeli.

4. Makina en az iso 800'e kadar kabul edilebilir temizlikte goruntu uretmeli. DSLR'a onca para bayilmamizin belki de en onemli sebebi bu. Maalesef bu konuda isler biraz tersine gidiyor, makinalarin gun gectikce MPleri artiyor buna karsilik yuksek iso performaslari geriliyor. Bugunlerde demode bulacagin 6MPlik pekcok makina, modern 10+MPlik modelleri hic umulmadik zamanlarda utandirabilir.

5. Dusuk ve zor isikta fokuslayabilme. 2 ay kadar once kuzenim evlendi, yemekte fotograflari ben cektim. Mekan cok isiksizdi, varolan isiklar da hep ters acidaydi, fokuslayabilmek icin akla karayi sectim, pek cok pozu kacirdim. Sanirim ucuz DSLR ile pahalisi arasindaki en buyuk fark bu. Pentax K10D sahiplerinin bu konuda makinalarini cok methediyorlar, ki gercekten oyleyse haklilar. Bu konuda lens secimi de cok onemli, F2 veya en azindan F2.8 lensler de cok faydali olacaktir fokus hizini arttirmada. AF motorunun govdede mi lenste mi oldugunun, normal motor mu yoksa USM/HSM/SSM falan mi oldugunun fokuslama hizina yukarida saydigim husutan cok daha az tesiri var, esas onemli olan hassas AF sensoru ve genis diaframli lens. Bu arada hemen ilave edeyim ,en dandik DSLR bile bilimum kompakt ve DSLR-like'e fokuslama konusunda acik ara fark atar.

6. flash sync speed : Benim KM5D'nin flash sync'i 1/125, yani oldukca yavas. Ken Rockwell gibi bazi profesyoneller bunun en az 1/500 olmasi gerektiginin soyluyorlar. Geride kalan 1 seneden fazla bir surede sadece 1 defa 1/125'in yetmedigini gordum, onda da makinayi iso 800'de unutmusum, gunisiginda flasli cekim yapinca sorun oldu, iso'yu 100 yaptim, mesele cozuldu. Gerci harici flasin HSS ozelligini kullanarak 1/4000'e kadar cikmak mumkun ama flasin gucu dusuyor.

7. Insan dagda bayirda, tatild

Tarih: 11 Eylül 2007, 16:39 - İp: 81.***.**5.159
kansukara
kansukara (üye)
Isparta / Amatör

Antika ya aynen katılıyorum. Önce eğilimlerini keşfetmesi lazım. Sonra daha sağlıklı bir karar verecektir. Gerçi bu paralara alabileceği ne 5D den ne D3 ten büyük ihtimalle pişman olmayacaktır ama... Fotoğrafçılık yapmayacak zevk için yapacak ve büyük baskı istiyor. 1DS Mark III ün baskıları en büyük fakat o da objektiflerle zaten sizin rakama çıkmaz. Kaldı ki zevk için heralde buna gerek yoktur.
Eğilimlerinizi belirginleştirmek için tabi en ucuz elden düşme olmasa da gidip bi A700 ve 16-80 alabilirsiniz. Süper bi ikili. Çıktısı da D300, S5 Pro, 5D, D2x ve D3 ile aynı zaten. Bu gruptan sonra sadece 1Ds Mark II ile 1Ds Mark III ün çıktıları daha büyük.

Zevk için yapacak ve fotoğrafçılık yapmayacaksa zaten D3 e okadar para vermesine gerek olmayacaktır bu düzeyde bi istek için A700 aynı işi fazlasıyla görecektir.
Sony A700 ve Carl Zeiss 16-80 diyorum ben başlangıç olarak. Yüksek MP, gövdede titreşim önleme, 5 level dynamic range optimizer, yüksek iso başarımı (cmos-6400 iso), high iso noise reduction ve keskin bir lens. Madem fotoğrafçılık yapmayacaksınız elde kullanım için en iyisi bu. Titreşimi noiseyi yüksek ışık farklarını makina halledecek zaten diğerleri bunu yapamaz. Yani bununla sizin gibi bir kullanıcıya tripod, filtre Nd grad filtre falan gerekmeyecek. Elinize alın ve sallaya sallaya çekin tabiri caizse.
Büyük baskı için ya bunu alacaksınız lensle beraber 2300 dolara (sonra isterseniz bi 70-300 daha alırsınız) ya da daha iyisi için 10.000 doların üstüne çıkmanız gerekecek.
Sizin aradığınız için en uygun çözüm budur. Daha fazla para ödemenizinin bir anlamı olmayacak kendinizi ifade tarzınıza baktığımızda.

#kansukara' tarafından 16.09.2007 15:52:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Eylül 2007, 15:04 - İp: 85.***.**4.161
  • 1