gokhun
gokhun (üye)
Balıkesir / Profesyonel Fotoğrafçı

Canon Garanti Karmaşası

merhaba

550d almayı düşünüyorum.fakat forumları okuduğumda bir garanti karmaşası olduğunu anladım.eskiden gider herhangi bir yerden canon alırdık.eğer garantili ürünse bozulunca erkayalara yollar yaptırırdık.şimdi paralel ithalat diye birşey çıkmış bozulunca canon türkiye bayii bakmıyormuş da aldığınız yer kendi yaptırıyormuş.bu nasıl birşey dir.ben fotografiumdan alacağım makinayı mesela bozulunca gidip canon türkiye ye yaptıramayacakmıyım anlamadım?

ayrıca 550 d nin türkiye bayisinden(index bilgisayar olmuş sanırım) alınırsa fiyatı değişiyormu?değişirse ne kadar oluyor?1800 tl benim alacağım yerdeki fiyat.

Tarih: 12 Mart 2011, 14:09 - İp: 95.***.**2.243
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

hayır malesef eger canon turkiye garantisi sunmuyorsa bahsettiginiz firmalar yaptıramayacaksınız.

sizin erkayalardan aldıgınız makine diyelim 3000 lira.
distributor bu makineyi getirip karını ekleyip satıyor size.

---------------------

spot piyasada aynı makine yurtdısından getirtilip mesela 1800 liraya satılıyor.
garantiside yurtdısında geldigi ulkede gecerli oluyor.
siz mesela gidip kendiniz amerikadan bir makine alsanız, turkiyeye gelseniz ve makine bozulsa, turkiyedeki canon servisi bu makineyide garanti kapsamında tamir etmez.

o aradaki devasa fark gumruk giderleri distributor karı gibi seylerden olusuyor. ister gider distributorden alırsınız ister spottan.
kimse kimseyi zorlamıyor nede olsa. kimisi garantili olsun diyip o parayı fazladan veriyor kimisi bozulsa bile 1200 liralık ne arızası cıkabilir (hatta gider aynı makineden bir tane daha alırım)diye dusunup spot alıyor..

Tarih: 12 Mart 2011, 15:12 - İp: 88.***.**8.140
gokhun
gokhun (üye)
Balıkesir / Profesyonel Fotoğrafçı

selam

msn den fotografiumdakilerle yazıştım.distributor garantili olduğunu söylediler.paralel ithalat yada spot falan filan değilmiş.

--------------------------------------------------------------
spot herzaman tehlikeli adamlar kullanılmış makinaları sıfırlayıp sıfırlayıp satıyor.malesef hiç birşey de anlamıyoruz.pc lerde asla değiştirilemez denilen mac adresi bile çat çut değişiyor.insanda allah korkusu olmadıktan sonra yapacak hiçbirşey yok maalesef.

Tarih: 12 Mart 2011, 16:44 - İp: 95.***.**3.165
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

"msn den fotografiumdakilerle yazıştım.distributor garantili olduğunu söylediler"
Bence distribütör firma kim, hangi firma diye sormalıydınız?
Makinanızı Erkayalar'ın kendinden veya bayilerinden alırsanız Erkayalara götürebilirsiniz... Garanti kapsamındadır.
Spot piyasadan firma garantili. İnternet firmalarından alırsanız yurt dışı garantili oluyor.
Firma garantisine ne kadar güvenebilirsiniz.
Yurt dışı firma garantisi ise gerçekçi değil. Makinayı gönder, sonra tekrar teslim al. Olacak iş değil.
Garanti işi böyle...

Tarih: 12 Mart 2011, 21:16 - İp: 92.***.**6.57
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

yurtdısı garantisine erkayalar garantisinden daha cok guvenirim acık ve net.
burada garantide kullanıcı hatası diye giydirme adeti var.
şimdi garantide garanti diye tuttururken 1 yıl sonra kendinizi erkayalar beni boyle kazıkladı diye konu acarken bulabilirsiniz, coooookkk oyle şikayet okuduk şerbetliyiz.

eos 1000d lerdeki problem için servise gonderilen bir makinede 400 tl anakart arızası faturası kesildigini biliyorum bir tanıdıgımdan.
makine yurtdısında 750 liraydı bu olurken. 750 liralık makinede 400 liralık arıza, hadi oradan!!!

adı spot diye korkmak sacma asıl, bana gore.
amerikada 1000 lira olan makineyi ben neden burada 2500 liraya alayım?
sokaga atacak okadar param yok..

bastada dedigim gibi isteyen istedigi yerden almakta ozgur, ama ben gelir seviyem 5-6 kat düşükken aynı makineyi baska bir ulkeden 2-3 kat pahalıya alıyorsam eger spot mal tu kaka demekte sacma oluyor biraz.

Tarih: 13 Mart 2011, 02:09 - İp: 217.***.**4.234
  • 1