kansukara
kansukara (üye)
Isparta / Amatör

Canon G9 İle Canon A650 Aynı Mı?

Canon A650 ile Canon G9'yi inceledim çok detaylı biçimde.

Video Çözünürlüğü - Flaş mesafesi - External Flash - Raw Çekebilme - Pil-Batarya Farkı ve Çekim Sayıları - Shutter - Auto Focus Type - Lcd Büyüklüğü - Optional Adapter - Boyut/ağırlık v.s. konularda farkları var.

Fakat;

aynı işlemci, aynı sensör ve aynı lensi kullanıyorlar. Yukarıda sayılan farklılıklar bir yana işlemci, lens ve sensör aynı olduğu için bu iki makina fotoğraf kalitesi bakımından aynı fotoğrafı mı üretirler? Yoksa fotoğrafın kalitesini belirleyen bu parametreler aynı olsa dahi bunların makinaya yerleştirilişinde yapısal farklılıklar var mıdır?

Kısaca farklı seri makinalar olmalarına karşın fotoğrafı oluşturan temel meseleler olan sensör lens ve işlemci aynı olduğu için fotoğraf kaliteleri (jpeg tabi) aynı mıdır?

Satıcılar zaten bunları bilmiyor ve kendi tahmini bilgileri işin aslıymış gibi cevap veriyorlar. Erkayalara sordum cevap vermediler vermiyorlar. Ya onlar da bilmiyor ya da para gelmeyecek yere cevap vermeye bile tenezzül etmiyorlar. Soru soruyorsun bu makinaları getirenlere cevap alamıyorsun bu da ilginç.
Sizden bilgi istirham ediyorum.

Şimdiden çok çok teşekkür ederim.

#kansukara' tarafından 22.07.2008 12:36:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Temmuz 2008, 12:28 - İp: 212.***.**5.219
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

foto kalitesi olarak G serisi canon'un kompaklardaki en iyi foto verdiğini idda ettiği seri. teknik özellikler açısından aynı fakat fiyatı arttıran diger özellikler kanımca

lcd ekranın daha iyi olması
kendi şarjlı pili ile geliyor olması
raw çekiyor olması
g9'un daha karizmatik görünmesi(bence)

foto kalitesini dirk kıyaslayan bir etken bulamadım ama raw büyük avantaj sağlıyor

Tarih: 22 Temmuz 2008, 12:54 - İp: 78.***.**0.90
kansukara
kansukara (üye)
Isparta / Amatör

muhakkak daha üstün bir makina ve tabi raw çekiyor
ama benim merak ettiğim jpeg kaliteleri arasında fark oluşturacak bir fark var mı g9 ile a650 nin

Tarih: 22 Temmuz 2008, 15:29 - İp: 212.***.**5.209
kansukara
kansukara (üye)
Isparta / Amatör

Erkayalara sorduk. Cevap g9 un camı daha kaliteli malzemeden yapılmıştır diyor. Böyle uyduruk cevap olur mu yahu. Kanıt yok. Neye dayanarak söylüyorsun kanıt koymamış. Şurda şöyle diyor ordan biliyoruz dememiş. Bilinçsiz satıcılar gibi kendi fikrini sallamış geçmiş. Aynı lens onlar tıpatıp. Lens ve sensör mesafelerinin değişip değişmediğinden falan hiç bahsetmemiş.
Bunların ya umurunda değil bu iş ya da dalga geçiyor olmalılar ya da hiç bi şey bildikleri yok. İnsan kızıyor yani. Ne fark var diyorsun gelen cevabın dayanağı falan gösterilmiyor. Kafadan sıktınız demeliyim o zaman. Bizi aptal falan mı sanıyorlar. Yani durum muallak...

Bunlar bıraksa bu distrübütörlük işini de başkası alıp adam gibi yapsa.

Tarih: 23 Temmuz 2008, 18:35 - İp: 212.***.**5.222
alperenspor
alperenspor (Objektif)
İstanbul / Amatör

demekkiiiii sony h50 alıp kurtulacaksın hepsinden iyi fotoğraf çekeceksin
http://www.imaging-resource.com/PRODS/H50/H50A.HTM incele

Tarih: 26 Temmuz 2008, 23:55 - İp: 88.***.**8.11
  • 1