altcizgi
altcizgi (üye)
Eskişehir / Amatör

Canon 550d Yada Nikon D3100 ?

yeni başlıyorum ?

Tarih: 10 Ağustos 2011, 18:04 - İp: 88.***.**5.240
omer45
omer45 (üye)
Balıkesir / Amatör

550d daha uygun olur diye düşünüyorum

Tarih: 10 Ağustos 2011, 18:35 - İp: 78.***.**8.31
altcizgi
altcizgi (üye)
Eskişehir / Amatör

teşekkür ederim.daha detaylı bilgiler ve yorumlar bekliyorum ardakşlar yardımcı olursanız sevinirm

Tarih: 10 Ağustos 2011, 21:37 - İp: 88.***.**5.240
farantic67
farantic67 (üye)
Tekirdağ / Özel Gün Fotoğrafçısı

Nikon d3100. canon un xxxd serileri bence hiç iyi değil. Ama bi 40d veya 50d düşünebilirsin bence amatörde olsan xxxd serisi seni bi süre sonra tatmin etmemeye başlar.

Tarih: 11 Ağustos 2011, 05:08 - İp: 31.***.**9.5
bedava-shop
bedava-shop (üye)
İstanbul / Firma

bütçenize göre yorum yapsak ?

Tarih: 11 Ağustos 2011, 13:39 - İp: 212.***.**1.24
r.oncul
r.oncul (üye)
Nevşehir / Amatör

ben de 550d almayaı düşündüm. ancak nikon D5100 aklıma fiyat olarak 550d ile yakın bu ikisi arasında düşün bence... inceleyebileceğin bir yer varsa bu ikisine bak derim.

Tarih: 11 Ağustos 2011, 14:14 - İp: 78.***.**8.218
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

5 kelimeden oluşan bir istek ile nasıl bir ayrıntı bekliyorsunuz ??

Önce bütçenizi, makineyi alma amacınızı, yapmak istediğiniz çekim türünü söyleyin ki bir öneride bulunabilelim.

çamaşır makinesi mi bulaşık makinesi mi
yeni başlıyorum

sizin yaptığınızın bundan farkı ne kadar

Tarih: 11 Ağustos 2011, 14:58 - İp: 78.***.**5.105
altcizgi
altcizgi (üye)
Eskişehir / Amatör

fotoğraf makinası alacağımdan amacım fotoğraf çekmek, insan,doğa ,objeler üzerinde çalışmak..bütcemde 1500 civarı

Tarih: 11 Ağustos 2011, 15:45 - İp: 85.***.**4.224
webdeveloper
webdeveloper (üye)
İstanbul / Amatör

Nasıl böyle iyi kötü deyip kesip atıyorsunuz şaşıp kalıyorum ben burada.

Ben D3100 kullanıyorum ve de öneririm tabi. Canon 550D kullanma fırsatım oldu. Arkadaşımla sürekli fotoğraf gezilerine çıkarız dolayısıyla gözlemlerimi aktarabilirim. Zaten konu da bu ikisinin kıyaslanması başka model neden yazarlar anlamam.

Nikon fotoğraflarına baktığımda renkler daha canlı ve gerçeğe daha yakın diyebilirim. Tabi bunu Beyaz dengesi, çektiğiniz mod..vs etkiler, benim söylediğim daha teknik yorumla renk derinliği. Nikon daha fazla renk algılıyor ve bunu işliyor.

Ancak gelelim exposure (ışık yayılımı) konusuna, bu da önemli ve altını çizmek istediğim bir konu. Çünkü birçok üye bu ikisi arasında bir fark olmadığını söyleyip duruyor.

Canon fotoğraflarında insan yüzü ve hatları daha doğal ve beyaz dengesi daha iyi oluyor. Nikon fotoğraflarında güneşli ortamda yüze düşen keskin gölge ve beyaz farkları oluşurken, Canon da difüze olmuş, yanı yayılmış tonlar görebiliyoruz. Bu elbette doğru modlarda ve edit aşamasında bir nebze düzeltilen şeyler ama ben portre ile çalışmaya ağırlık vereceksem hiç o kadar zahmete giremem, Canon alırım.

Lakin manzara, obje ve makro çekimlere ağırlık vereceksem, daha güzel yeşil, daha doygun mavi tonları, gökyüzünü bembeyaz yerine daha mavimsi görmek istiyorsam, bir manzara fotoğrafında detayları daha keskin istiyorsam Nikon alırım.

Bu arada Nikon D3100 gövdesinde autofocus motoru bulundurmuyor- lens alırken motorlu lensler almak durumunda kalıyorsunuz, fiyatları nisbeten daha pahalı oluyor, ama bunu artık büyük bir sorun olarak görmüyorum, AF-S kodlu nice lens skalası mevcut.

Umarım yararlı olmuştur. D3100'den çok memnunum, keskinlik berraklık ve renk tonlarından ancak exposure konusunda iyi olduğunu söyleyemiyorum maalesef.

Tarih: 13 Ağustos 2011, 04:41 - İp: 88.***.**9.99
terziler
terziler (üye)
İstanbul / Meraklı

bnde çok kararsız aldım bu ikisi arasında ben almadan arkadaşım 550d aldı body üstündeki lcd den baktık resimlere çok canlı görünüyordu sende benden al diyordu sanki ama nede olsa 550d kullandım d3100üde kullanayım deyip gitttim aldım aynı mod aynı poz d3100 tek geçerim
tek eksisi af motorsuz gövdesi misal nikkor af 70-300 =300-400tl civarı af-s dx 70-300 = 1000tl üstü maymun iştahlıyım lens alırım sürekli dersen canon yok kalite isterim dersen nikon hem sigmanın filan gayet uygun fiyatlı lensleri var

Tarih: 15 Ağustos 2011, 12:06 - İp: 95.***.**5.49
altcizgi
altcizgi (üye)
Eskişehir / Amatör

yani af motorsuz olduğu için ileride lens almak istersem makineye uygun alacağım lensler daha mı pahalı oluyor *

Tarih: 15 Ağustos 2011, 17:15 - İp: 95.***.**1.229