silentship
silentship (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 40d Problem

selam arkadaşlar. canon 40d kullanıcısıyım.
makineyi yeni aldım 1 ay felan oldu.(spot)
vizörden baktığımda daha doğrusu nikon kullanan bir arkadaşım denemek için çekim yaparken senin makinenin vizöründen bakınca çok küçük küçük grenler varmış gibi gözüküyor dedi. bu normalmi acaba.
bir diğer hususta makineyi aldığımda ilk çekimlerde yeni hafıza kartı takmama rağmen numara 5000 küsürden başladı. yeni makine yeni hafıza kartı neden fotoğraf numarası 5000 felandı?
affınıza sığınarak bir diğer sorumda bu makinenin bir sorunu olup olmadığını kontrol için nasıl test edebilirim.
istanbul anadolu yakasındayım.(kadıköyde) anlayan varsa kontrol etmesi için ziyaret edebilirim.anlayan birisinin bakması daha sağlıklı olabilir.
objektiflerim 18-55 is ve sigma 70-300 apo makro.

Tarih: 25 Şubat 2008, 09:48 - İp: 85.***.**0.175
kaanceyhan
kaanceyhan (üye)
Antalya / Amatör

gren kısmını tam anlayamadım ama vizöre toz kaçmış olabilir.
Yeni hafıza kartında numaranın devam edip etmeeceğini menüden ayarlayabilirsin.

Tarih: 25 Şubat 2008, 20:18 - İp: 85.***.**6.211
silentship
silentship (üye)
İstanbul / Amatör

selam. arkadaşlar 1 kiş hariç kimse ilgilenmedi sorumla

vizörde toz değil sanki green gibi bir şey var.

hazıfa kartını ilk takışımda daha doğrusu makineyi ilk kullanışımda fotoğraf numarası 5000 küsürden başladı.

Tarih: 26 Şubat 2008, 09:54 - İp: 85.***.**0.175
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

Muhtemelen (kimsenin günahını almayalım) kullanılmış bir makina almışsınız... Yalnız 5000 kez deklanşöre basılan makinanın kullanılmış olduğunu anlamamak imkansıza yakındır... Çok temiz ve stüdyoda filan kullanıldıysa bilemem tabi... Stüdyo çekimlerinde veya özel bir işte kullanıldıysa çok kısa sürede 5000 deklanşör olur ve makina da çabuk aşınmaz... Vizörünüzdeki lekeler veya gren gibi şeyler vizör içindeki optik parçalaradan birinin kuvvetli bir ışığa veya ısıya maruz kalması neticesinde katmanlardan birinin hasarından kaynaklı olabilir... Fotoğrf kalitenize etki etmediği ve açıkça görüşü bozmadığı sürece çok ta kafaya takılmaması gerekir...

Tarih: 26 Şubat 2008, 11:26 - İp: 88.***.**7.121
oguzhany
oguzhany (üye)
Ankara / Meraklı

bende d 40 aldım 1,5 aydır kullanıyorum
benimkinde sayaç 0 dan başladı
vizör konusuda ise tek tahminim
aynanın hemen üzerinde tam aynanın kalktığı zaman temas ettiği yerde ayna sesini azaltmak için bi sünger koymuşlar üst aynayı temizlerken o sünder kalkıp daha doğrusu kabarıp aynanın görüntüsünü hafif kapatıyor vizörden bakıncada üst tarafında gren gibi bir görüntü oluşturuyor.
o süngerin üzerinden hafifçe geçince o sünger geri yerine oturuyor ve o grenimsi görüntü kayboluyor eğer kastettiğin buysa bu pek bi sorun teşkil etmez.

Tarih: 7 Mart 2008, 17:15 - İp: 212.***.**2.7
ipana73
ipana73 (üye)
Antalya / Amatör

Hocam,
20 ve 30 da da vardı 40 da da var o bir Canon geleneği ben alıştım farkında bile değilim .

Tarih: 15 Temmuz 2008, 01:37 - İp: 212.***.**1.211
tolgabengi
tolgabengi (üye)
Muğla / Amatör

Değerli arkadaşım,
şimdi yazdıklarımı çok ciddiye al ve kafanı rahatlat.
Canonun farklı ir vizör yapısı var ve buda, sen vizörden gökyüzü veya aydınlık sade bir renge bakarken tıpkı pixel gibi milyonlarca noise varmış gibi gözükür( bu olay vizör çözünürlüğü gibi ). aynısı tüm EOS modellerinde vardır, dikkat et tümünde diyorum.

Sakin ol , arkana yaslan ve derin bir nefes al. Makinende hiçbir sorun yok. Zaten öyle birşey olmaz diğer arkadaşların toz var, kullanılmış demelerinede TAMAMEN BU DURUMU DAHA ÖNCEDEN TECRUBE ETMEMİŞ VE YETERLİ BİLGİ SAHİBİ OLMADIKLARINDAN dolayı sarf ettiklerini düşünüyorum . Sorun yok, İyi günlerde kullan...

Tarih: 27 Temmuz 2008, 13:48 - İp: 88.***.**0.255
  • 1