dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 40d Aldım

evet aldım forum...sattım nikon'u

17-40 ile aldım..her an 17-50 tamron ile değiştirebilirim...lakin kararsızım...

pazarcığıma selam olsun

Tarih: 8 Haziran 2008, 10:47 - İp: 78.***.**8.155
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

40D çok gelişmiş bir kamera...bana 30D den 40D ye geçip te yana yakıla eski makinasını arayanlar kimlermiş sölermisin ünal...

40D, D300, A700 bu 3 makinada çok iyi özellikleri olan..çok baba makinalar...kimsenin pişmanlık duyacağını sanmıyorum...

Tarih: 13 Haziran 2008, 14:59 - İp: 88.***.**9.44
kartal53
kartal53 (üye)
İstanbul / Meraklı

çok özeliği olması baba makine değildir o özeliklerinin yarısını kulananlar yok kulanacağınıda zan etmiyorum canlı ön izleme fotoğrafa kalite katmaz en önemli özeliği bu diğerleri özelikler seri çekim 5 ise bunda 8 olsun ne farkı var kalite ile birde ıso farkı var gece işiğin az olduğ ortamlarda işe yarar ben 400 ısodan yukarı çıktığım zanetmiyorum diğer özelikleri de bence önemli değil diyeceksin CMOS sensör farkı var bence bir farkı yok sence olabılr o ayrı bir durum baba dediğin sade olur inciği boncuğu süsü olmaz süs babalar takmaz süsü takanları sende bilirsin yani incik boncuk ilave işe yaramayan göze höş gelen kağit üzerinde fazla yer tutan özeliklerdir ayrekten ff değiller

#kartal53' tarafından 14.06.2008 02:26:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Haziran 2008, 02:13 - İp: 78.***.**0.57
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

güle güle kullan. Bende benim samsungu yakında törenle yakacağım. Snra bende 40 d alabilirim.

Tarih: 14 Haziran 2008, 04:34 - İp: 88.***.**9.251
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

e bütün bu özellikler önemli değil ise ünal..nedir makinayı iyi yada kötü yapan

Tarih: 14 Haziran 2008, 07:46 - İp: 88.***.**6.74
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

pazar cidden tavsiye ederim...şu an piyasada bulunan fiyat performans oranı en iyi makina..D300 mesela, çok daha iyi, gelişmiş bir kamera lakin 600 dolarlık bir fark var arada ki o fiyata ne lensler alınır

Tarih: 14 Haziran 2008, 07:48 - İp: 88.***.**6.74
kartal53
kartal53 (üye)
İstanbul / Meraklı

bence yeni çıkan her makineye zıplamak yanı satın almak ayri bir olay kaliteli kareler daha keskin kareler mı çekeceğinizi düşünüyorsunuz bence hayır dünyanın en iyi foto makinesini satın almakla çok iyi fotoğraflar çekilmez lakin kaliteli öbjektifiniz yok ise bence makine değişeceğine kaliteli öbjelere yatırım yapalım kaliteli kareler önce öbjeden geçer tabıki makineleri de artıları vardır ben şahsen kaliteli öbjelere yatırım yapardım

Tarih: 15 Haziran 2008, 12:21 - İp: 78.***.**8.213
tugrax
tugrax (üye)
Kütahya / Doğa Fotoğrafçısı

Usta hayırlı uğutlu olsun...
Geçen pazarbeye Eos 400d alayımmı dedim al kütütr kütür makina dedi. Haksızda değil lakin şöyle bir düşündüm:
Cebimde 1000-1200 dolar civarında nakit var, alacağım makina bir aksilik çıkmazsa birinci elden Amerikadan gelecek yani gümrük neyim düşecek; akabinde ve detayında ben Eos 400+kit+55-200 İs alacağıma Yarı değil tam prof (göreceli) bir makina alırım yani 40D daha iyi diye düşündüm. Objektifleride zamanla ayarlarız dedim mantıklı değilmi sizcede...

Tarih: 15 Haziran 2008, 13:24 - İp: 88.***.**8.113
kartal53
kartal53 (üye)
İstanbul / Meraklı

burkay08

üye
(Amatör)
Artvin
11 konu açmış,
485 cevap yazmış
Canon Eos 40d
Yaklaşık bir yıl kadar büyük bir keyif ve severek Canon EOS 30d kullandıktan sonra tavsiyeler üzerine Canon EOS 40D aldım.Son üç aydır bu makinayı kullanıyorum.Her defasında belki yarın alışırım sabret diyerek kendimi motive etmeye çalışsamda olmadı...

Peki neyi sevemedim...

Öncelikle önceki modele göre büyüyen 3inçlik monitörünü hiç sevmedim...

Çekim sonrası baktığımıda hiç bir zaman gerçek renkleri göremedim.Işık her zaman azmış gibi geldi.Ne kadar ayarlarıyla düzeltmeye çalışsamda sanki hafif karanlık ve maviye çalar renkler hakim olduğunu gördüm.

Yine 30D'nin monitörüne göre daha yumuşak görüntü verdiğini tespit ettim.

Canon firmasının yeni ürünlerine montajladığı yeni nesil işlemcisi AUTOFOCUS hızını büyük oranda artırmış görünmekte olup bence bu sadece bir yanılgıdan öte gitmiyor...

Evet hızlı focuslamış gibi yapıp netleme noktalarını hızla yakıyor ve sinyal veriyor "çek hadi hazırım " diyor ama çekimlerden bir çoğu maalesef aşırı flu çıkıyor...

Hızlı focuslama beraberinde her zaman net bir kareyi getirmiyor.

30D ile çekim yaptığımda hız olarak elbet daha yavaş kalıyor ama 30D focuslamayı bitirdiinde çektiğiniz fotoğraf gerçekten net bir fotoğraf oluyor.

Lenslerden kaynaklı bir durum mu diye
elimdeki sigma ve canon lenslerin hepsiyle denedim sonuç aynı.

Ayrıca yepyeni aldığım sigma 17-35 geniş açı lensi 30d ile tıkır tıkır çalırken 40D ile maalesef hiç çalışmadı.Çektiğim bütün kareler berbat çıktı.

Yine 40D ye entegre edilen toz temizleme sistemi sanıldığı gibi müspet sonuçlar vermedi.Çekimlerimin büyük çoğunluğu doğada yani dış mekandadır.Konu gereği farklı lenslerle çekim yaptığım için açık alanda çok sık lens değiştirme durumuda kalıyorum. Bu yüzden makinanın sensör yüzeyine sürekli toz kaçıyor.Makinayı hem açarken hem kaparken olacak şekilde toz ünitesi çalışmasına rağmen abelli aralıklarla yaptığım kontrollerde tozların yerli yerinde durduklarını görüyorum.

Bunlar benim tespit ettiğim 40d olumsuzluklarıdır.Elbette iyi yönleri vardır ama ben bir türlü ısınamadım nedense.

Çoğu zaman neden bu makinayı aldım diye sorduğum oluyor kendime.

Sonuç olarak şunları söyleyebilirim:

Sadece ben değil forum sitelerinde ve al-sat forumlarında 1 aylık 2aylık yepyeni 40D'lerin benzer konulardan ötürü satışa çıkarıldığını veya takaslanmak istendiğini görüyorum.Demek ki bu şikayetler sadece bana özel şikayetler değil genel şikayetlerdir.

Makinasını değiştirmek isteyen veya ilk kez DSLR makina almak isteyenlerin bu şikayetler yüzünden makinasından soğumalarını istemem. Çuvalla para veriyorsak çuvalla memnuniyet şart olmalıdır.

Alırken iyi düşünmek lazım.

Tarih: 15 Haziran 2008, 14:38 - İp: 78.***.**8.213
yalçın41
yalçın41 (üye)
Kocaeli / Meraklı

Sevgili kartal53 o konuyu bende okumuştum, bütün mesajlarını hem de.
Bazı özellikleri tamamen göreceli olarak olumsuz eleştirmiş. Yani ekranı neden 3" de 2,5" değil gibillerinden sitemvari açıklamalar olmuş. Bnce bu negatif bi durum değildir.
Bir başka yorumu arkadaşımın, hatta hemşetrimin
"Yine 30D'nin monitörüne göre daha yumuşak görüntü verdiğini tespit ettim. "
demiş,
Açıkcası 30D yi görmedim ama 40D de bence görüntü gayet güzel.
Benim arkadaşımda D300 var LCD ekranı "dehşet" güzel. Ama bu güzel görüntü bazen insanı yanıltabiliyor. dışarda çektiğiniz o güzel görünen kare eve geldiğinizde o kadar keskin olmadığını anlıyorsunuz. He bu olumsuz bi eleştirimidir, hayır tabiiki.Keşke 40Dninde ekranı922000 renk olsaydı da diyorum.
Renk olayındaki karışıklığıda renk ayarlarından "bence" düzeltebilir arkadaşım.
Otofocus olayı bence çok güzel.Şimdiye kadar Canonu öven cümleler kurmamıştım ama bundan daha hızlı otofocusu düşünüyorum nasıl yapabilirsiniz!bence otofocus olayı çok kaliteli ve görüntülerde gayet keskin. En azından benim makinemde öyle.
"Ayrıca yepyeni aldığım sigma 17-35 geniş açı lensi 30d ile tıkır tıkır çalırken 40D ile maalesef hiç çalışmadı.Çektiğim bütün kareler berbat çıktı. "
Bu yorumuna gerçekten bişey diyemiyorum. Belki 30D de daha güzel çıkmış olabilir görüntüler, ama "berbat" kelimesi bence çok yanlış ve abartılı olmuş. En azından canonun otofocusu sizin tabirinizle abartmanızdan daha fazla abartı olmuş
Toz temizleme olayına gelince, yanlış bilmiyorsm pentaxın toz temizleme olayı çok iyi diğerleri zaten vasat bu konuda katılıyorum. Ama az da olsa temizliyodur herhalde değil mi
Ayrıca çuvalla para veriyorsak çuvalla memnun olmamız gerekiyor demişsin. D300 ün muadili olan bi makine ve yaklaşık 500-600 $ gibi bi farka var aralarında ve bence fiyat/performans açısından çok çok güzel bi makine. D300 çok daha modern bi görünğüşü var bunu kimse gözardı edemez. Artı 40D den daha üztün olduğu bi dünya fonksiyonu var ama ben yinede 40D derim.600 dolara bi tane 17-40 mm L US Mlens alabilirsiniz
Umarım yalış anlaşılmam ama bunlarda benim fikirlerim.

Tarih: 15 Haziran 2008, 16:25 - İp: 85.***.**0.70
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

Bak ünal..bir kere objektif biri değilsin...kendi makinan hariç bütün kameraları kötülersin...bu huyunu bildiğim için esası cevap vermek istemiyordum..lakin yinede iki üç açıklama yapayım

makinanın LCD si Nikon D300'e göre kötü evet bu doğru...lakin şu varki...pozlamayı yanlış göstermiyor..burkay'ın kendi şahsi kanaatidir bilemem...zati hiç bir makinada LCD ye bakarak fotoğrafın nasıl çıktığını tam olarak anlayamazsın....

15 gündür kullanıyorum makinayı...AF hızı oldukça iyi ve son derecede kararlı...nasıl AF yaptığınızı bilmiyorum, daha ben Focus out bir fotoğraf çekmedim bu makinayla...

Tamron 17-50, Canon 17-40,Canon 70-300, Canon 50 1.8 gibi tonlarca lens ile denedim makinayı hiç birinde bir uyumsuzluk yaptığını görmedim...

Sensör temizleme özelliğine gelince...umrumda bile değil...hiç temizlemesede olur...zaten makinayı alırken aaa bu makina sensör temizliyormuş diyerek almadım...

kısa ve öz Nikon D80 den çok ama çok daha iyi bir makina Canon 40D...yani anlamıyorum ki.bu yazıları yazarken ki amacın ne...ne alsaydım sen söle

son olarakta iki tane örnek fotoğraf koyuyorum..karar sizin

Tarih: 15 Haziran 2008, 19:32 - İp: 85.***.**5.101