ozgurburak
ozgurburak (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 20d Vs. 30d

Bir yıla yakın süredir forumu takip ediyorum. Nihayet makine alma asamasındayım.. Tam karar vermisken kafam karisti ve buradan size danismak istedim.. Kararim suydu:

Canon 20D body,
Canon 17-85 IS USM,
Canon 70-300 IS USM,
2 GB CF

Amerika'dan satın alıyorum, toplam butce USD 2500 civarında. Adres b&h photo..

Ancak.. Simdi Canon 30D cikti ve arada 200-300 USD gibi bir fark olusuyor toplamda. Eger degecekse, bu farki verebilirim. Neticede zaten onemli bir para odeniyor.. Ama deger mi iste onu bilmiyorum.. Ote yandan Nikon D200 de goz kirpiyor. 28-200 VR ile. 20D'de karar kilmisken kafam karismis durumda..

Yorum ve tavsiyelerinize ihtiyacım var. Simdiden tesekkurler,

Saygılarımla,

Burak

Tarih: 2 Nisan 2006, 23:25 - İp: yok
kurfali
kurfali (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Ben sizin yerinizde olsam 30D'yi tercih ederdim.

Neden mi?

Dediğiniz gibi yüklü bir meblayı bu işe yatırıyorsunuz. Aradaki 200-300 dolarlık farkın genel toplama bakıldığında çok büyük olmadığını düşünüyorum. Tamam fark çok büyük değil ama bu farka karşılık elde edeceğiniz fayda bu kadar eder mi?

Bu farka karşılık daha büyük LCD elde edeceksiniz ki artık bunun öneminin arttığını görüyoruz. 2.5 LCD hakikaten iyi bir avantaj.

Bunun yanında spot metering, ardışıl çekim hızının artması, ISO ayarlarında vs. bir takım yenilikler var.

Evet, eklenen şeyler 200-300 dolar pahasında olmayabilir ama 20d'yi aldıktan sonra küçük LCD'si gözünüze batabilir mesela. Aklınız kalabilir diğerinde. Zira artık eskiyen bir makine olan Nikon D70s bile 2.0 LCD kullanıyor.

Şayet 200-300 doların bütçenize getireceği yük çok ağır değilse 30D'yi tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır.

Tabi 30D çıkınca 20D'nin fiyatının düşmesi, onun kalitesinden bir şey düşürmüyor. Bir sürü para ayırdım, 300 dolar daha ayırmak istemiyorum diyorsanız yine bir şey kaybetmiyorsunuz. Dünyanın en başarılı ve sorunsuz makinelerinden birine sahip oluyorsunuz.

Nikon D200 mevzuuna hiç girmeyn bence. Ben o makinenin sadece kablosuz bağlantı imkanından etkileniyorum.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Tarih: 3 Nisan 2006, 15:32 - İp: 84.***.**0.227
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

merhaba eger fazladan ayırabilecegin 300 doların varsa bence hic dusunmeden o iki lensden vazgecip 17-40 f/4L ile 70-200f/4L al hem ilerde full frame bir makina alırsanda kullanabilirsin hemde iki tane L serisi lensin olur.
(50mm f/1.8 de unutma)

Tarih: 3 Nisan 2006, 17:39 - İp: 88.***.**9.240
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Ömergin'e kesinlikle katılıyorum.
Makineyi birkaç yıl içinde yenilersiniz, ama lensler kalır.

20D ile 30D temel olarak aynı makine, en belirgin olarak sadece spot meter ve biyük ekran farkları var. Çektiğiniz resimler aynı olur, kullanım kolaylığında büyük ekran önemli tabii, sizin için cazipmi, değermi bilmiyorum.

Tarih: 3 Nisan 2006, 18:05 - İp: 85.***.**4.47
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selam..

bence hem kurfalinin dedigini hem de omerginin dedigini yapmalisin..
sonucta 300+300, 600 dolar eklersen, hem super kaliteli iki tane L lensin olur hem de en son teknoloji 30d'n olur..
kurfalinin soylediklerinin yanisira, 30d'de, bildigim kadariyla, 20d'nin fazla ses cikaran shutter'i da yok..
...kaldi ki 30d'nin body'si de cok daha iyi ele oturuyor..
tabii yine de sen bilirsin..

Tarih: 3 Nisan 2006, 18:34 - İp: 62.***.**2.10
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Sevgili Ozgurburak,
Genelde bu konuda seçim için şu yolu öneriyorlar. "20D'niz varsa, 30D'ye upgrade etmeye gerek yok, ama ilkkez alıyorsanız birkaçyüz fazla verip 30D alın" şeklinde.
Ben de herkese katılıyor ve adet L (f/4) lens veya Sigmanın yaklaşık aynı fokal özellikli (18-50 ve 70-200 2.8) lenslerini de önerebilirim. Tabii benim önerilerim tecrübelerime değil okuduklarıma dayanıyor. Bunu da göz önone alın. Forumlarda L lensleri aratmayacak derecede başarılı olduklarını okuyorum.
Tamer

Sigma Zoom Super Wide Angle 18-50mm f/2.8 EX DC Autofocus Lens
Sigma Zoom Telephoto 70-200mm f/2.8 EX DG APO HSM Autofocus Lens

Tarih: 3 Nisan 2006, 20:10 - İp: 193.***.**2.10
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selam tamer..
soyledigin iki lens de super kaliteli lensler.. ama sunu cok iyi biliyorum ki, bir 17-40 gibi degil sigma 18-50.. 17-40'in kalitesi tek kelimeyle muthis..
her iki lensi de denedim.. canon'un verdigi renkleri, keskinligi veremedi sigma.. her ne kadar internette rastlanan yorumlarda kalitelerinin cok benzer oldugu soylensede..
tabii bu, sigma kotu demek degil.. kalitesi yine super.. fiyatina gore kelepir bir lens bence..
70-200'lerin kaliteleri cok da farkli degil.. (yine de L kadar degil sigma) ama iste birinin ekstradan diyaframi 2 kat fazla isik alabiliyor ve agirligi da 70-200 f/4 L'in 2 kati..
70-200 L tasinabilir bir lens..
benim tercihim 70-200 L olmustu.. ama bu secimde 70 pound'luk cashback'in de etkisi vardi dogrusu.. (aralarinda 200 pound fark oluyordu.. L daha ucuz..)
70-200 f/2.8 lensini 2.0x converter ile bile kullanabilirsin ozgur.. otofocus f/5.6'da calisiyor.. ama 70-200 f/4 L ile 2.0x converter kullanacak olursan otofocusu kullanamayacaksin.. ama tabii ki 1.4x converter kullanabilirsin, otofocus da isler..
iste sigma 2 kat daha hizli ama iki kat da agir..
eger ki spor fotograflari cekeceksen, sigma daha iyi bir tercih gibi duruyor..
.............

son olarak, soyledigin lensler de aslinda kotu degiller.. IS ozelligi bir ayricalik dogrusu..
ama su da bir gercek ki, ayni heryerde soylendigi gibi, bir L serisi lensle tanistiktan sonra bir daha vazgecemiyorsun..

Tarih: 3 Nisan 2006, 21:55 - İp: 62.***.**2.10
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

İlker,
Lenslerle ilgili olarak, sen kullnadığın için senin sözüne güvenirim, elin gayrimüsliminin sözüne değil heralde.
Aslında ozgurburak aynı zaman da D200 konusunda da karasızdı. O konuda yorum yapmadın. Yazılarımızdan bizi Canonian veya Nikonian olmaya daha uygun kişiler olarak ayırıp öyle öneride bulunuyorsun galiba.
Tamer

Tarih: 3 Nisan 2006, 22:03 - İp: 193.***.**2.10
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

İlker,
Bunlar tamamen şaka ama kafamdakileri de yazıya dökmek istedim.

"Nikonian'lar": Orta yaşın üzerinde, aşırı ayrıntıcı, görünüşe ve markaya önem veren, daha konservatif, alışkanlıklarından vazgeçemeyenler, ağırlıklı olarak aile ve profesyonel amaçlı fotograflar çeken.

"Canonian'lar": Genç, mükemmeliyetçi, kısa yoldan iş bitiren, teknolojiyi yakından takip eden, yeniliklere açık, ağırlıklı olarak spor ve doğa fotografları çeken

vs.vs.vs. bitmez...

Siz ne dersiniz?
Tamer

#drtamer' tarafyndan 03.04.2006 22:21:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Nisan 2006, 22:19 - İp: 193.***.**2.10
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

tamer gormedim o konuyu..
ama yanlis anlama sakin, bence 30d de harika bir makine.. ama iste kanimca d200, bir gomlek daha ustun..
...
bu arada 20d istedigi icin ozgur, fiyat bakimindan cok agir gelebilir aslinda d200.. d200'un fiyati 1.5 misli gibi..
hatta dur bir cekeyim hemen..
...............
inanilmaz..
20d'nin fiyati 750 pound.. 30d'nin body fiyati 820 pound.. (yani 20d ilk ciktiginda 1100 pound oldugu goz onune alinirsa, inanilmaz ucuzlamis oldugu soylenebilir..).. d200 ise 1130 pound'a bulunabiliyor..
arada 300 pound fark var.. o da bir yerde sadece bu fiyata.. genelde d200, 1200 pound body fiyati..
bilemiyorum valla bu durumda..
bir tane daha lens alinabilir bu durumda..
........................
oradaki fiyatlar nasil tamer? fiyatlari bilmeden, yanlis onermelerde bulunmayayim..

Tarih: 3 Nisan 2006, 22:22 - İp: 62.***.**2.10
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Sevgili İlker,
Tamamen şakaydı. Senin yazının bir üstündeki yazımı bir okursan nedemek istediğimi anlayacaksın.
d200 2000$+%18
d20 1400€ (yaklaşık 1700$)+%18
Tamer

#drtamer' tarafyndan 03.04.2006 22:29:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Nisan 2006, 22:28 - İp: 193.***.**2.10