alparslanc
alparslanc (üye)
Manisa / Amatör

Canon 1100d

Merhabalar,

Mevcut kullandığım makinemi değiştirmek istiyorum fakat karar veremedim.Canon 1100D nin fiyatı uygun geldi.Beraberinde gövdede autofokus olması güzel.Ama aklımın bir köşesinde de Nikon D3100 ve 550D var.550D bu modellerden biraz daha pahalı.Sizce bu farkı vermeye değermi?Nikon D3100 modelinde de autofokus özelliği yok fakat sensör daha iyi.Siz olsanız hangi modeli tercih ederdiniz?Sanırım modeller birbirlerine yakın.

Tarih: 27 Ocak 2012, 17:55 - İp: 212.***.**5.85
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

#baberti' tarafından 27.04.2012 22:20:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Ocak 2012, 18:15 - İp: 46.***.**7.113
burak33
burak33 (üye)
Ankara / Meraklı

" .Beraberinde gövdede autofokus olması güzel "

Bildiğim kadarıyla canon hiç bir body'sinde AF motoru bulunmamaktadır.

550D almanızı tavsiye ederim. Fiyat farkını sonuna kadar kullandığınızda alıcaksınız hiç merak etmeyin.

Tarih: 27 Ocak 2012, 18:27 - İp: 78.***.**6.36
mete123
mete123 (üye)
Konya / Amatör

Merhaba Arkadaşlar.
Bu gün Canon EOS 1100d aldım. Söylediğiniz gibi gövdede AF yok. Canonlarda AF objektiflerde olurmuş.
Size bir sorum olacak. Kutudan çıkan kit lens EFS 18-55mm. Ancak el kitabındaki anlatımlarda, hatta kutusunda dahi IS özellikli objektif var. Bir yanlışlık mı var yoksa kit lensler hep Image Stabilizer'sız mı geliyor bu modelde?

Tarih: 28 Ocak 2012, 22:11 - İp: 78.***.**2.20
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

#baberti' tarafından 27.04.2012 22:20:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Ocak 2012, 22:24 - İp: 46.***.**7.113
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

IS baska sey EF-S baska sey.

canonların govdesinde af motoru olmaz ama butun lensleri af motorludur. taktıgınız butun ef ve ef-s lensler otomatik focus yapar.

bu sorun sadece nikonun giriş seviyesi makinelerine ozgu bir sorundur, nikonun giriş seviyesi makineleri af-s kodu olmayan lenslerle otomatik focus yapamazlar. yani canonun bir eksikligi yok nikonun eksikligi var. ikisi aynı seyler degil.

Tarih: 28 Ocak 2012, 22:28 - İp: 176.***.**2.172
alparslanc
alparslanc (üye)
Manisa / Amatör

O halde 1100D modelinin Nikonun 3100 modelinde daha avantajlı olduğu söylenebilir mi?Resim kalitesi yönünden 1100 daha mı iyidir?

Tarih: 30 Ocak 2012, 08:35 - İp: 212.***.**5.85
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bu makinelerin fotograf kaliteleri laboratuar ortamında ölcülüyor, birisi yuz uzerinden 95 alıyorsa digeri 93 alıyor vesaire. ama reel fotografta arada dikkate deger farklar yok.
uzun vadede canon daha ekonomik ve pratik cozumler sunuyor.

Tarih: 31 Ocak 2012, 01:20 - İp: 176.***.**2.172
alparslanc
alparslanc (üye)
Manisa / Amatör

Bu arada canonlarda gövdede af motoru vardır gibi bir durum yokmuş.Fakat herkeste bu kanı devam ediyor.Satış noktalarında bile bu özelliği övüyorlar.Nikon d3100 ün baskın gelen özellikleri sensörün daha büyük olması,daha çok odak noktası,otomatik video fokusun olması,sensör temizleme gibi.Fakat eos 1100de de isonun yüksek olması ve lens açısından daha avantajlı konumda olması gibi farklılıklar var.Nikonu 100 TL gbi daha düşük fiyatlara bulabildim.Fakat kesin kararı nedense veremiyorum.Ortada kaldım.Bir slr almanın bu kadar zor olacağını tahmin etmemiştim.Belki de fiyat aralığı neden oluyor.

Tarih: 31 Ocak 2012, 08:41 - İp: 212.***.**5.85
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bunu defalarca acıkladık,

canon ve nikonların yapıları farklı. canonun hiçbir makinesinde govdede af motoru yoktur ama ef ve ef-s "BUTUN LENSLERİ" motorludur.

nikonun d40-d60- d3000-d3100 d5000 d5100 gibi modellerinden onceki modellerinde govdede af motoru vardı ama bu modellerde bunu govdeden cıkardılar.. ve butun lensleri motorlu degil. bu ne demek?

bu makinelere otomatik focus yapmak istiyorsanız lens alırken af-s kodlu olanları secmeniz gerek ayrıca sigma tamron gibi markaların lenslerini alırken motorlu olanları almanız gerek
peki bu ne demek?? nikon alırsanız lense nispeten daha fazla para odeyeceksiniz demek.

canonun govdesinde motor olsun olmasın ortada bir dezavantaj yok.

ama nikon için durum boyle degil. d90 ve uzeri modellerde motor varken altındaki modellerde motor yok.
yani ortada nikonun eksikligi var canonun degil.

canon tarafına gelirsek isonun daha yuksek degerlere cıkabilmesi bir artı degildir. o degerlerde daha temiz fotograf verebilmesi bir artıdır. camur gibi fotograflar verdikten sonra 256000 isoya cıksanız ne olacak?
daha cok odak noktası da bence bir artı degil. zira nikon ocneden 3 af noktalı makineler uretiyordu kimse bunu eksi olarak saymıyordu.
daha cok noktadan ölcüm almak pozlama tutarlılıgı acısından bir artıdır ama zaten buyuk olasılıkla orta odak noktasını kullanacak kullanıcılar için fazla odak noktasını bir artı olarak gormuyorum.

videoda focus bir artıdır.
video cekmeyi dusunuyorsanız tercih sebebi olabilir.

**
uzun lafın kısası, canon sonradan ayırabileceginiz butce kısıtlıysa, alternatif yontemlere basvurma olasılıgınız varsa daha ekonomik cozumler sunacaktır.
en basitinden bir 50mm f:1.8 cnaonda 200-250 lira iken nikonda af motorlu olanı 500 lira civarlarında.

butce sorununuz yoksa da zaten bunları almayın 500d-d90 falan alın

önemli olan daha pahalı makineyi almak degil makineye YETEBİLMEK

Tarih: 31 Ocak 2012, 16:51 - İp: 176.***.**2.172
alparslanc
alparslanc (üye)
Manisa / Amatör

Selamlar,

Bir arkadaştan Nikon d3100 aldım en sonunda.1 ay kullanılmış,karacasulu garantili 1050 tl ye satınaldım.Fiyat uygun geldi bana fakat kit içerisindeki lens vr değil ed lens.İnternette nikon ed lensler hakkında biraz araştırma yaptığımda ed lenslerin keskinlik ve çekim kalitesinde daha iyi oldukları yazıyor.Vr lensteki ek özellik olarak titreşim engelleme var.18-55 lens için vr çok önemli mi?Ed lenslerde hakikaten keskinlik ve netlik açısından farklılık gözlemleyebildiniz mi?

Tarih: 4 Şubat 2012, 18:30 - İp: 46.***.**1.218