histogram
histogram (üye)
İstanbul / Meraklı

Bahtsız Pentax =)

arkadaşlar bu pentaxın kötü kaderindenmidir insanların gözünde hep arka planda kalıyor birine pentax aldığımı söylüyorum adam burun kıvırıo.. kalkmış biri dioki d3'müş d300'müş 40d'miş illa nikon canon ...tamam bunlarda harika makinalar da paralarıda harika =)) pentax'ı niye arka plana atma çabasındaki insanlar ya da niye öyle görmek istiyorlar..bence pentax fullframe bi makina çıkardıktan sonra her türlü nikonla canon kafa kafayada çarpışabilicek bir makina...yanlışmıyım??

Tarih: 15 Eylül 2007, 03:18 - İp: 88.***.**2.208
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

raw daha fazla detay içeriyor , hep elimin altında oynamak için müsait,baskı çevrimleri içinde avantaj,Kırpılmış fotodan çokta hayır gelmez.

ama şu olsa fena olmaz raw sayısal sıkıştırma ile bayabir ufalabilyor.16mb dng 7mb ye kadar iniyo 7-zip ile fotoya göre.

Tarih: 8 Ekim 2007, 16:30 - İp: 88.***.**2.193
kaanceyhan
kaanceyhan (üye)
Antalya / Amatör

Arkadaşlar ben bir canon 400d kullanıcısı ve sedat'ın K10D'sini uzun süredir kullanmış birisi olarak bu konu da başka şeyler söylemek istiyorum.
En azından benim yaşadıklarım ve şimdilik düşündüklerim bunlar:
Genel düşüncem makinelerde alırken özellik ve fiyata dikkat etmemiz
(Slr-Dslr lerde lenslerde işin içine girince işin içinden çıkılmıyor ama yinede 1 ay makine incelememek lazım diye düşünüyorum.)
Daha sonrasında makineye en fazla hakim olmak için çalışmak ve sürekli fotoğraf çekmek öncelikli olmalı.

Çoğu zaman makinenin şu özelliğinden çekemedim bu özelliği olsa şöyle de olabilirdi, lens şu kadar mm olmalı,
kadraj iyi olmadı diye takılıp duruyoruz ama asıl amaç olan fotoğraf çekmekten uzaklaşıyoruz.
Tartışmalarda ve makine ile ilgili olan düşüncelerimizde buna dikkat etmeliyiz.
(Ama makinelerin ve diğer ekipmanların gelişmesi açısından da teknik eleştirileri olabildiğince en uç noktada tutmalıyız ki ilerleme gerçekten olabilsin.)

Sonuçta canon,nikon,pentax,sony,olympus para kazanmak için bu işi yapıyorlar belki diğer kompak markalardan bazı farkları var ama para kazanmazlarsa yeni
şeyler de üretmezler. Ürün üzerine bir kaç özellik etiketi yapıştırıp hiç işe yaramayan özellikleri asıl özellik gibi sunabilirler.
Makineden anlayanlar zaten bu özelliklerin hangisinin işine yarayacağını hangisinin yaramayacağını zaten biliyordur.

Sonuçta dijital fotoğraf sayısal verilerden meydana gelsede benim için asıl zevk aldığım kısım fotoğrafı çekerken harcadığım emek ve sonucunda hoşuma gidecek kalitede bir fotoğraf gayet yeterli.
Makine kalitesi olarak bir canon kullanıcısı olarak diyebilirim ki (20d de kullandım,nikon d200 de,k20d de) verilen paraya Pentax gerçekten çok güzel iş başarmış.
Dslr almaya zaten sedat ile birlikte çıktığımız gezilerde sony h1'imin manuel özelliklerinin yetmemesiydi. Hız önemli bir faktördü.
İlk satınlama fiyatı ve temin hızı ile pentax bulamadığımdan 400d almaya karar verdim ve aldım.

Zaten bir şeyi bir kere aldıktan sonra keşke deme huyum olmadığından genel olarak memnunum ama rahatsız olduğum özellikleri sıralayacağım.
Bir kere erkayalardan dolayı canon almak hiç aklımdan geçmiyordu, makinenin ilk alışı sırasında fiyatlarının yurdışı-yurtiçi arasındaki farklıklar,
lenslerde daha da ileri boyutlara ulaşmış olması, kullanma klavuzundan bile ücret istemeleri fotoğrafçılığın iyi ve bellirli özellikleri olan bir
sektör olmasınıdan sonuna kadar yararlandıkları için pek hevesli değildim. Ama makinemi erkayalardan aldım.
ikinci olarak ta canonun diğer markalara göre biraz pahalı olduğunu düşünüyorum.
Yani 400d gibi plastik bir kasa, minicik(manuelde biraz zorlayan) bir vizör, ele küçük gelen kasa gibi özellikleri var.
K10d ise ele tam oturması, güzel bir vizöre sahip olması (d200'ün vizörü de güzeldi,20d 400d ye göre iyiydi ama pek dikkat edemedim 70-200 F4 L ile uğraşmaktan.)
üzerinde ki tuşar ve manual ayar yöntemleri ile tüm ihtiyacı karşılaması gibi düşündüğümde hiç alınacak bir makine gibi durmasa da satın aldım ve kullanıyorum.

Sonuç ta bizler insanız ve hayat sayısal özelliklerden meydana gelmiyor.
insan olduğumuz için yaptığımız şeyler var (aşık olunca sayısal olarak delilik-aptallık gibi görünen şeyleri normalmiş gibi yapmak gibi)
ve asıl önemli olan nokta bu eğer bir makine olsaydı da manzarayı sayısal olarak olabilecek en iyi şekilde çekseydi
(makinenin bulunması gereken konumuda bildirmesi gibi) ne anlamı kalırdı hepimizin fotoğraf çekmek için uğraşmamızın.
önemli olan başkalarının göremediklerini görebilmek teknik bilgimizle çektiğimiz fotoğrafa aktarabilmek değil mi?
Dslr alırken gözümü karartmamın sebeplerinden birisi sedat'ın en güzel fotoğraflarını Soligor 90-210mm bir manuel lens ve tüp kullanmasıydı,
üstünede bir pentax flash. şu anda canon canı sıkıldıkça (teknik olarak açıklaması var ama şimdi beni ilgilendirmiyor.)
bayonet değiştirmesi yüzünden kullamadığım fd lenslerden bir tane manuel özellikli soligor 80-200 kullamamdan dol

Tarih: 10 Ekim 2007, 07:30 - İp: 85.***.**5.61
trabzonspr
trabzonspr (üye)
Trabzon / Amatör

merhaba 53RK4N . bahtsız olan pentax değil ki. pentax sahipleri ayrıcalıklıdırlar. asıl bahtsız olan önyargılarından vazgeçip de hiçbirzaman PENTAX sahibi olamayacak olan canon ve nikon kullanıcılarıdır. yazık milli servetimize, yazık onlara verilen paralara...

Tarih: 10 Ekim 2007, 10:30 - İp: 212.***.**2.157
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

150 mm makro lazım zamzong için varmı . yok. bahtsız zamzong cular.

Tarih: 10 Ekim 2007, 16:47 - İp: 88.***.**3.11
sdtyrdkn
sdtyrdkn (üye)
Bursa / Meraklı

kaancım, yazını daha yeni farkediyorum benim için yaptığın yorumlara teşekkürler..

canon-pentax ile ilgili açıksözlü yorumların için saygı duyuyorum, k10d gerçekten kaliteli bir makina ama sen kuş aşkıyla tutuşurken sana 400mm f4 L almak yakışır o zaman eminim 400d yi daha çok seveceksin..

görüşmek üzere.

Tarih: 21 Kasım 2007, 14:11 - İp: 85.***.**1.219