fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Aynasızlar Yollarda...

Hayır, eksi polis hikayesi anlatmayacağım.

DSLR tipi küçük makineler git gide popüler oluyor. Taşıması kolay, kendileri için özel yapılmış (pancake denilen) oldukça ufak lensleri olan, ama istenirse Büyük DSLR makinelerin lenslerinin de adaptörlerle takılabildiği bu makinelerde gelişen bir pazar var. Sony, Panasonic ve Olympus bu tür makineleri piyasaya sürdüler.
Reuters'in verdiği habere göre Canon ve Nikon'da pazara girmeye niyetli.
Makinelerde ayna mekanizması yok, ama Canon ve olympus eskiden aynalı küçük makineler de yapabildiğini göstermişti.
Bu tür makinelerde bildiğimiz vizör yok, elektronik vizörler veya arka ekran kullanılıyor. Birileri parlak bir fikirle ortaya çıkarsa şaşırmam.
Herhalde 2010 eylül ayındaki Photokina epey hareketli olacak.

Tarih: 27 Temmuz 2010, 16:07 - İp: 78.***.**6.31
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Panasonic mekanik shutter kullanıyor, sony ne yaptı bilmiyorum. Umarım canon'da mekanik yapar, biraz daha pahalı ama netice daha iyi.

Tarih: 27 Temmuz 2010, 23:37 - İp: 78.***.**1.20
sabanersan
sabanersan (üye)
Bursa / Meraklı

pazarbey şimdi bir atasözü dillendirmek var,var da....çift şanzımanlı diye takıldığın f5 ve kodak dcs 760 gibi seyyar vizör olsa..dahada rahat edilir......fatih abi burada ben dururum....gün ola harman ola..

Tarih: 27 Temmuz 2010, 23:38 - İp: 85.***.**9.138
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

illede çift şanzıman emmi.
mekanik le elektronik arasında kalite farkı oluyormu acaba. sony de objektif çıkınca direk sensör görünüyor. bunun anlamı arada perde veya eski bıçaklı bir sistem yokmu demek oluyor.

Tarih: 27 Temmuz 2010, 23:42 - İp: 78.***.**8.213
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Hangi sony o ?
Hiç Bir DSLR olmamalı öyle ....
Mekanik ve eletronik arasında kalite farkı oluyor. Nikon d70 makinede belli bir süratin üstünü
-mekanik perdeyi açık tutarak,
- elektronik zamanlayıcı ile akımı keserek
- sonra perdeyi kapatarak
ucuza getirmişti... ama blooming denen olayın bundan olduğu anlaşılınca bu işten vaz geçti.
Detayları uzun, ama özeti bu. Sony' DSLR makinelerde perde olmaması pek mümkün değil pazarbey, yoksa çoktan ipliği pazara çıkardı.

Tarih: 27 Temmuz 2010, 23:52 - İp: 78.***.**1.20
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

nex5 .işte bak.blomming ne olaki.

Tarih: 27 Temmuz 2010, 23:58 - İp: 78.***.**8.213
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

O tanıtım fotografı, sensörü göstermek çin yapmışlar herhalde. O şartlard çalışan sensör tozdan geçilmez. Bir araştırayım ama nex-5 shutter mekanizmasını.
Bu arada blooming için nette çok örnek var. İşte biri, sayfanın ortasında d80 d70 karşılaştırması var... d80'de vaz geçtiler eletronik numaralardan.

http://www.imaging-resource.com/PRODS/D80/D80A5.HTM

Tarih: 28 Temmuz 2010, 00:07 - İp: 78.***.**1.20
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

dcrs nin sitesinde gösteriyor. yok kesinlikle şutter falan. eliştirmişler bu sebepten zati. objektifi taktınmı çıkarmayacaksın bundan.

Tarih: 28 Temmuz 2010, 00:20 - İp: 78.***.**8.213
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

DCRS neresi ?, bir link versene şu dediğin makaleye.
DPR da özellikleri var
http://www.dpreview.com/previews/sonynex5/page2.asp
Electronically controlled, vertical traverse, focal-plane type
Yani dikey hareketli perde diyor.

Tarih: 28 Temmuz 2010, 00:34 - İp: 78.***.**1.20
rocktrak
rocktrak (Objektif)
Tekirdağ / Meraklı

Herkese merhaba

ben de ilk çıktığı zamanlardan beri bu "hibrit dslr" leri ilgiyle izliyorum.
bence de geleceğin dslr'leri aynasız ve elektronik vizörlü olacaklar gibi görünüyor

bu makinelerin gerek hafifliği ve kolay taşınabilir olması gerekse üstün birçok yeni özellikleriyle donanmış olmasına kısaca yeni teknoljiye kim hayır diyebilir ki veya ne kadar direnebilir ki? :D

Ayna mekanizmasının ve hatta optik vizör sisteminin filmli foto makinelerine özgü olduğunu düşünüyorum.

dijital fotoğrafçılıkta ise özellikle ayna mekanizmasının GEREKSİZ ve artık yavaş yavaş çağdışı bir sistem olduğunu düşünüyorum.

günümüzün en "baba" dslr'lerini bile ağırlığından ve büyüklüğünden dolayı "TANK"olarak nitelendireceğiz gibi görünüyor :D
(ben bazen arkadaş sohbetlerimde bu dslr için "tank" benzetmesi yapıyorum bile :D bu arada kendim sony r1 kullanıcısıyım)

"mekanik" olan ayna sistemini fotoğraf makinesinden çıkardığımızda makinelerde belirgin bir biçimde yer kazanımı olmakta ayrıca zamanla bu sistemden oluşabilen arızalardan sonsuza kadar muaf kalınmaktadır ve hatta belki de en önemlisi lensle sensör arasındaki mesafe minimum seviyiye indirgendiği için fotoğraf kalitesinde belirgin ölçüde bir kalite arttırımı da sağlanacaktır. kalite artımı hakkındaki bu konuyu Fatih bey detaylı olarak açıklayabilir sanıyorum...

bu arada "aynasız dslr" piyasasına giren 4/3 sensörlü panasonic, olympus markalarının yanında
aps-c tip sensörlü sony ve samsung markaları yer almaktalar.

yukarıda bahsi geçen vizör konusuna bu markalar içinde bana göre en mantıklı yaklaşan marka samsung'tur.

nitekim yakın zamanda SAMSUNG, NX10 modelini piyasaya sürerek diğer muadil rakiplerinde olmayan "dahili vizör" sistemini kullandı ve bence çok mantıklı bir iş yaptı

(nx10 tıklayınız)

şimdi diyeceksiniz ki optik vizörü olmayan makineye ben makine demem :D
fakat şunu da göz ardı etmeyinki teknoloji geliştikçe elektronik vizör sistemi optik vizör'ü aratmayacak kaliteye ulaşabilir, ulaşacaktır!

lakin ben elektronik vizör'ü dijital fotoğraf makinesine daha çok yakıştırıyorum. nedenine gelince vizörde gördüğümüz görüntünün aynısını çektikten sonra da görebiliyoruz yani ne çektiğimizi, "dijital" renklerin nasıl çıkacağını daha vizörde iken görebiliyoruz. ayrıca makinemiz de livewiev özelliği de varsa çekim ayarlarını anında vizörden bakarken izleyebiliyoruz.
yani makinemizin görüntüyü sensöre ulaştıran işlemcisi ile elektronik vizörümüz AYNI DİLİ konuşmuş oluyorlar...

örneğin samsung nx10'un elektronik vizörü 921.000 nokta olup %100 ekran kapsamasına sahiptir. NX10'un vizöründen bakma şansım olmadı fakat eminim benim 230.000 pikseli olan r1'imin elektronik vizöründen çok daha kalitelidir

optik vizörün ise daha aydınlık olması ve büyüklüğü gibi avantjları elbette yadsınamaz fakat bu özelliklerin elektronik vizörde yakalanamayacak özellikler olduğunu sanmıyorum...

[/IMG]

bu da işin espirisi...

#rocktrak' tarafından 28.07.2010 12:10:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Temmuz 2010, 11:23 - İp: 88.***.**9.155
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Tele objektiflere bakınca alt optik elemanın sensöre epey uzak olduğunu, geniş açılara bakınca epey yakın olduğunu görürüz.
Arada bulunan ayna bu konuda bir kısıt getiriyor. Aynasız makinelerde geniş açılar tasarlamak daha kolay olacak gibi.
Ancak gövdeyi ne kadar küçük yaparlarsa yapsınlar, hatta arkasında bir ekran olan objektif kapağı boyutuna bile indirgeseler, kaliteli objektiflerin fiziki boyutları pek değişmeyecek.
Optik kanunları meclislerde değişmiyor henüz.

Tarih: 28 Temmuz 2010, 13:32 - İp: 78.***.**1.20