kadirsanli
kadirsanli (üye)
İstanbul / Amatör

Amatör Fotoğrafçıya Tavsiye

herkese merhaba
amatör olarak fotoğrafçılığa başlamayı düşünüyorum daha önceden dijital makina kullanmışlığım var ancak bu sene hem foroğrafçılık eğitimi alıp hemde bir makine almak istiyorum.

şu sıralar makineleri araştırıyorum ve giriş seviyesi bir makina 500-600 ytl arası ve kafamı karıştıran bir soru var ilk başlangıç olarak nikon yada canon dslr makine ile başlasam çokmu ağır kaçar bunu şu yüzden diyorum çünkü sonra makineyi değiştirmeye kalktığıım zaman yine masraf olacak sonuçta öğrenciyim.
nikon d40/d40x ve d60 modellerini inceledim ve araştırma yaptım.

bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim ayrıca makine tavsiyelerinizi bekliyorum son olarakta fotoğrafçılık eğitimi almak istediğimi belirttim istanbulda oturuyorum bu konuda hangi kurum yada kuruluşlaar var ben taksimde fototrek'i buldum fotoğrafçılık eğitimi veren başka kurumlarda belirtirseniz sevinirim.

şimdiden teşekkürler herkese

Tarih: 29 Mayıs 2008, 18:12 - İp: 88.***.**5.125
kartal53
kartal53 (üye)
İstanbul / Meraklı

önce temel fotoğrafçılık eğitimi al bu eğitimi aldıktan sonra makine ve lens konusunda kendi seçimini daha detaylı yaparsın önce eğitim makine her zaman alınır .bu iş için galatafotoğrafhanesi de olur sizin yazdığınız şik da olur .

Tarih: 29 Mayıs 2008, 19:56 - İp: 85.***.**5.228
kadirsanli
kadirsanli (üye)
İstanbul / Amatör

sağolun sayın kartal53 peki temel başlangıç olarak dslr makine çokmu ağır kaçar?

Tarih: 29 Mayıs 2008, 20:05 - İp: 88.***.**5.125
onry
onry (üye)
İstanbul / Meraklı

agır kaçmaz tabiki.. kendinizi gelistirmeyi düşünüyorsanız hiçbirşey bilmeseniz bile dslr almanız mantıklı..
yalnız 500-600 ytlye sıfır garantili dslr bulamazsınız. enazında 1000 ytlyi gözden cıkarmanız gerekli. makıneyı yalçınlar dan alırsanız ucretsiz 1aylık fotograf egitimi veriyorlar diye biliyorum, oraya da bir bakın isterseniz.

Tarih: 30 Mayıs 2008, 03:23 - İp: 85.***.**4.63
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

insanlar dslr makinanın kullanımının zor oldugu kanaatine varmış nedense. yok öyle birsey.
önemli olan tek sey temel fotografcılık bilgilerine hakim olmaktır.
hangi makinayı kullanırsanız kullanın hiç farketmez.çünkü işleyiş prensibi aynıdır.

size tavsiyem kursu falan bosverin. internette temel fotografcılık ile ilgili o kadar cok döküman varki öğrenmemek mümkün degil.

ama national geographic CD lerinden şiddetle tavsiye ederim.
4 adet videolu anlatımlı similasyonlu ve makaleli anlatıma sahip cd ler.

natinonal geographic türkiye dergisine telefon acın.
sanırım eylül ekim kasım aralık 2006 yılına ait dergilerdi.
herhalde 20 ytl gibi bir rakam karsılıgı evinize kadar gönderiyorlar dergi ve CD lerle beraber. telefon acıp bilgi alın.

ve net ortamında bol bol okuıyun ve fotograflara bakın.
sadece bu.

Tarih: 30 Mayıs 2008, 09:49 - İp: 88.***.**7.113
canercp
canercp (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Nikon d40 ve pentax k100d super modeleri şu an sanırım en ucuz makinalar...
ve giriş seviyesi için birçok kişinin önerdiği makina bunlar.
Pentax K100d Super+18-55 Lens - 849Ytl(mediamarkt)
Nikon d40+18-55 AF-S Lens - 899ytl(Teknosa)
eğer nikon'u nakit alırsan 799ytl'ye veriyorlar.

Ben de henüz almadım eğer maddi durumum çok iyi olmazsa bu iki makinadan birini alıcam yok param biraz daha fazla olursa pentax k10d(1500ytl) veya nikon d60(1300ytl) alıcam.
Sonra da STAHL'ın dediği gibi Nationla Georaphy eğitim setinden alıcam.

Bu arada daha makinanı almadan ileride değiştirmeyi düşünmek çok erken bence. Öyle amatörler var ki başlangıç makinasından çok memnun ve kaç yıldır bu makinayı kullanıyor parayı lense yatırıyor...

Ayrıca Önemli bir bilgi daha vereyim, eğer ikamet ettiğin yerde İSMEK varsa orada fotoğrafçılık eğitimi verilip verilmediğini de kontrol etmeni öneririm sefaköy'de var ve ücretsiz şu an kuzenim gidiyor ve çok önemli bilgiler verdiğini söyledi film banyosu yapmayı bile öğrendi Vaktim olursa ben de gitmeyi düşünüyorum...

Tarih: 31 Mayıs 2008, 12:03 - İp: 85.***.**5.253
cemilsolak
cemilsolak (üye)
Hatay / Amatör

Kimsenin bilmedigi bir nedenden dolayı Nikon D50 Asırı fazla uretildi..

Dogal olarak su an uretilmiyor..

D40'a gore avantajları var baya bi..

Mesela D40 ; Nikkordan baska marka olan objektiflerde Auto Focus[netleme]yi kullanmıyor, manuel olarak yapıyorsun..

Sadece Nikkor objektiflerde AF ozelligi calısıyor...

Avantajı ; LCD'si D50'den biraz daha buyuk...

D50 nin lcd'si 2 inch, D40 2.5 inch

Dİger ozellikler D40'dan daha guzel...

D50 sahibiyim, tavsiye ederim dedigim gibi uretimden kalktıgı için cok daha ucuz =)

Tarih: 3 Haziran 2008, 22:24 - İp: 88.***.**9.176
elturco
elturco (üye)
Ankara / Amatör

Nacizane tavsiyem d40x den uzak dururdum. Amerikadan aldığım bu makinayı nikon daha ürün kargodayken d60 ile değiştirdi. Sonradan duyduğum kadarıyla nikon büyük miktarda d40x makinayı geri çağırmış. Sorunlu bir seri.

Tarih: 3 Haziran 2008, 22:38 - İp: 78.***.**1.218
  • 1