forestquar
forestquar (üye)
Eskişehir / Amatör

A100w

Arkadaşlar Eskişehirden Sony A100W (18-70 + 75-300)aldım. Büyük boy orjinal A100 taşıma çantası, 2 adet filtre, 2 GB kart, büyük boy tripod, hepsi 2000 ytl.
Foto Zeynep e teşekkür ederim. Ancak 15 günde getirtebiliriz dediği makineyi, 3 günde getirdiler. Biz bu durumun tersine alıştığımızdan sevinç yaptı bünyede.
www.fotozeynep.com.tr
fiyatlar güzel, bakmanızı tavsiye ederim.

Tarih: 25 Nisan 2007, 00:30 - İp: 88.***.**9.172
comanchi
comanchi (üye)
Malatya / Amatör

COMANCHİ bu forumu çok hantal ve kullanıcılarının bazılarını
çok önyargılı bulduğundan KENDİ YAZILARINI silmiştir..

#comanchi' tarafından 08.06.2007 20:29:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Mayıs 2007, 11:06 - İp: 88.***.**0.204
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Comanchi hoşgeldin, buralarda yenisin sanırım.
forumu iyice bir gez.... şu ana kadar çekip paylaştıklarımız için epey vakit ayırman gerekecek... sonra beğenmezsen yine ahkam kesersin.

Sony espri yapıyor ama sen yapamıyorsun, bünyeni zorlama bence

(Hepimize hayırlı olsun! bir noktalama işareti özürlümüz daha olmuş )

#muratsen' tarafından 23.05.2007 11:41:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Mayıs 2007, 11:37 - İp: 81.***.**8.5
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Ucuz kalem pil ve DSLR?
Ucuz SD kart ve DSLR?

A100 ün yazma hızından haberin var mı senin? Peşpeşe RAW+jpeg kaydediyorum, deklanşöre sürekli basarak, belki 20 tane. Makine bana mısın demiyor, hiç tıkanmıyor. Ucuz SD kartla nasıl olacak bu?
Üstelik Alpha100 CF kartla çalışıyor, memory stick kullanman şart değil.

Bir de bu gündemden düşmüş konuları neden hortlatıyorsunuz?

Tarih: 23 Mayıs 2007, 11:51 - İp: 88.***.**7.64
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Comanchi,

Pentax bile K10D'de Li-ion pili tercih etmis. Uzun Afrika-Afganistan-Patagonya seyahatlerinde yedek pilini evde unuttuysan kalem pil hayatini kurtarabilir tabii, orasi baska.

A100 CF kullaniyor. Illa SD olsun diyorsan SD-CF adaptorler var, istiyorsan bir tane edinebilirsin.

Tarih: 23 Mayıs 2007, 13:53 - İp: 81.***.**5.159
acemiaslan
acemiaslan (üye)
İstanbul / Meraklı

haklısın antika.
bu patagonya gezisinde yanımıza kaç koli kalem pil almamız gerekecek.hani lazım olur bulamazsak diye.
bu arada bahsettiğin adaptörü de sony kutu içerisinde veriyor zaten.
isteyene lazım olur diye.

Tarih: 23 Mayıs 2007, 14:06 - İp: 212.***.**5.24
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

Öncelikle forestquar'a hayırlı olsun diyorum.
Pil meselesine gelince,
Daha makine elime geçmeden 2.pilin de siparişini verdim oldu bitti!
İkinci pili 50 YTL ye aldım.Bunun yerine 4 tane kaliteli Ni-MH AA pil alsam herhalde 30 YTL den az olmazdı.
Benim gibi bir adam Afrikaya bile gitse akşama kadar gezip gece oteline kapağı atar. O zaman da pilleri şarj eder sabah yeniden işe başlarsın.
Önümde yerliler, kıtayı keşfe çıkmayacağıma göre pil derdim de olmaz.
Böyle bir seyahatin belgeselini N-G de izlemiştim ve 6 ay süren bir yolculuk sözkonusuydu. Bu durumda makineniz kalem pil de kullansa nafile zira yolda hiç "bakkal dükkanı" yoktu.
Böyle bir seyahat olsa, yanıma revue SLR makinemi alır, filmleri de bolca yedekler yola düşerdim herhalde.
Zira bu makinede sadece poz değerini gösteren bir göstergeyi çalıştıran küçük bir saat pili var ve yıllarca bitmiyor.Bunun dışında filmi kurma kolu ile sarıyor ve Full mekanik!
Sanırım bu makineye ömrüm boyunca ihtiyacım olmayacak.

#fipar' tarafından 23.05.2007 23:47:44 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Mayıs 2007, 23:44 - İp: 88.***.**6.213
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

A100 kalem pille çalışsaydı almazdım. Çok samimi söylüyorum.

Kalem pille çalışsaydı 4 pil ile çalışacak ve en fazla 200 çekim(iyimser tahmin) yapacaktı.
En az iki takım yedek pil taşıyacaktım, 8 pil daha. Bunların 4 tanesini adam gibi şarj etmek 5 saat alıyor.

12 pili şarj etmekle geçer ömrümüz

Öte yandan kalem pilin yan etkileri , flaşın geç şarj olması, ömürlerinin kısa olması gibi şeyler de var.

Tüm bunlar dağ başında dolaşırken lityum pilin bitmesinden çok daha can sıkıcı şeyler değil mi. Afrika ya gideceğim, pilim bitti diye foto çekemeyeceğim.

oldu....

Tarih: 23 Mayıs 2007, 23:56 - İp: 88.***.**7.64
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

fipar,

2 makara film bir DSLR pilinden daha fazla hacim kapliyor. Bir pil ile soylebir 10-15 makara film cikarmak mumkun. Uzun lafin kisasi senin Revue o acidan kurtarici degil.

Senin Revue'nun kurtarici oldugu zaman dag ve kutup gezileri oluyor. Ama onda bile pilleri sicak tutman kaydi ile DSLRi bir hayli sogukta kullanman mumkun. 90li yillarda uretilen bir model olmadigi icin Revue'nun yolculuga cikmadan evvel servise bir ugrayip soguga dayanikli yaglama islemine tabii tutulmasi gerekiyor. Ayrica -50 derecede Revue'nun film sarma kolunu gayet yavas ve ozenli cevirmeni tavsiye ederim, film esnekligini kaybedip kuru yaprak gibi kiriliyormus cunku.

Malum bu tur gezilere gidenler sponsorlara sadece fotograf getirmiyorlar, video da cekmeleri gerekiyor. Bunun icin gunes enerjisiyle calisan sarj cihazlari kullaniyorlar.

Tarih: 24 Mayıs 2007, 00:04 - İp: 85.***.**5.53
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

tamam,kutuplara gitmiyorum.
Revue makinemi de kişisel müzeme kaldırdım gitti.
Sizinle bir hatıramı paylaşayım.
Sene 1992 K.Irak'ta büyük operasyon var. Ben tam techizat dolaşıyorum ve üstelik yanımda ayrıca Zenith ile Pentax P30 taşıyorum.
Öyle enterasan şeyler var ki akşama kadar 1000 kare çeksem yetmez. Ancak gel gör ki filmler bitmek üzere. Bütün ümidim, komutanın emir astsubayına ısmarladığım filmlerin gelmesinde. Neyse emir astsubayı geliyor ve cebinden 2 makara film çıkıyor. Abi bu ne! Ben sana bulabildiğin kadar al demedim mi diyorum. Adam, yahu bunun bir tanesini bir yaz tatili boyunca dolduramıyorum. İşte sana iki tane daha ne istiyorsun diyor. Ve iki hafta boyunca bu iki makara film ile idare ediyorum.
Şimdi geçmişe bakıp öyle bir yanıyorum ki sormayın
O zaman yanımızda Dijital makineler olacaktı ki
Bu arada çekilen filmler dönünce tugaya veriliyor ve bir albüm basılıyor.
Bana ise negatifler bile verilmiyor.
Olsun diyorum, vatan sağolsun. Bir operasyon olsun belki de ilk kez başından sonuna kadar fotoğraflandı ya. Bu bile birşeydir.
İnşallah o negatifler arşivlenmiştir ve korunuyordur!
Zira o zor şartlarda, kocaman iki makineyi canımız pahasına yanımızda dolaştırdık ve bir yandan tam siper yatarken bir yandan da fotoğraf çekiyorduk.

Tarih: 24 Mayıs 2007, 00:28 - İp: 88.***.**6.213
comanchi
comanchi (üye)
Malatya / Amatör

COMANCHİ bu forumu çok hantal ve kullanıcılarının bazılarını
çok önyargılı bulduğundan KENDİ YAZILARINI silmiştir..

#comanchi' tarafından 08.06.2007 20:29:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Mayıs 2007, 13:48 - İp: 88.***.**0.204