utopia34
utopia34 (üye)
İstanbul / Amatör

A100,canon G9,pentax K10d Hakkında

Öncelikle onca zamandır sizlerin yazdığınız aydınlatıcı bilgi niteliği taşıyan tüm yorumlarınız için sonsuz teşekkürler arkadaşlar,

Uzun zamandır bir dij. fot. mak. almak istiyorum fakat inanılmaz kararsızım, konu başlığından da anlaşılacağı üzere birbirinden bağımsız 3 farklı ürün konusunda alakasız sorular sormayı planlıyorum dolayısı ile;

Sizce giriş olarak Canon G9 kompakt bi ürün olarak en azından DSLR'a başlamadan önce nasıl bir tercih olur?
Eğer onu boşver bizce sen DSLR' dan başla diyorsanız K10D hakkında ne düşünürsünüz?

Son olarak A100' ü bir hayli beğeniyorum sebebi de elbet fiyatının son derece makul olması, açıkçası geri dönüp forumdaki yorumlara bak diyecek arkadaşlarım var ise inanın tüm forumu inanılmaz okuduğumu söyleyebilirim onca zamandır ve inanılmaz kafam karıştı, nacizhane tüm bilgilerini paylaşan tüm herkese sonsuz teşekkürler, hayırlı günler dilerim, saygılarımla..

Tarih: 26 Kasım 2007, 23:33 - İp: 78.***.**6.138
utopia34
utopia34 (üye)
İstanbul / Amatör

Bu arada konuyu yanlış yere açmışım sanırım,
Eğer yanlış bir yere açmış isem konu kalabalığı için özür dilerim arkadaşlar,

Tekrar saygılar..

Tarih: 26 Kasım 2007, 23:47 - İp: 78.***.**6.138
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

öncelikle sizinde bildiginiz gibi G9 kompakt sınıfında olur diger makinalarla karsılastırmamak lazım.

şahsi fikrimdir, G9'a hemen hemen bir dslr parası verecegime gider bir DSLR alırım.

şimdi hangi makina diyeceksiniz?
ben sadedce bahsetttiğiniz 2 makinayı ele almak istiyorum.
a100, K1OD her ikiside aldıgınızda pişman olmayacagınız makinalar.

ama yine şahsi fikrimdir, belkide bir pentax kullanıcısı oldugum içindir ben K10D yi tercih ederdim.
bana göre tercih nedenlerimi sıralayacak olursak

*22 bitlik renk algılayıcısı
*body de(SR) sarsıntı önleme (sonyde varmı tam bilmiyorum)
*su ve toz geçirmez gövde
*a100e nazaran daha basarılı ISO performansı
*a100e göre cok daha güzel bir body
*basarılı bir kit lensi

gibi bir kac tercih nedenimi sıralayabiilirim.

ayrıca gecenlerde fotokritikte gördüğüm bir ilanda arkadasın biri USA dan sıfır kutusunda 18-55 kit lensi ile 1.090 ytl ye satıyordu. valla cok iyi fiyat. gerçi hayyamdaki fiyatlar ne bilmiyorum.

Tarih: 27 Kasım 2007, 12:10 - İp: 88.***.**5.220
utopia34
utopia34 (üye)
İstanbul / Amatör

stahl çok teşekkür ederim fikirlerin için,
Peki K10D' nin tam olarak muadili hangileridir?
Bir Nikon D80 yerine K10D daha doğru bir tercih mi olur sizce?
Yanında kit olarak gelen 18-55 objektif ile yeteri kadar tatminkar mıdır resim çekme kalitesi?,
Bu arada ben çok meraklı olan ama giriş seviyesinde bir kullanıcıyım, ayrıca K10D'nin kuıllanma kılavuzunu okuyorum arada(ısınma turları)
Tekrar teşekkürler yorumların için,

Selamlar..

#utopia34' tarafından 28.11.2007 14:19:36 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Kasım 2007, 14:18 - İp: 85.***.**6.147
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

K10 d nin muadili konusu biraz karışık doğrusu

Megapikseli göz önüne alsan D80 muadilidir ama bence daha üst seviyede K10d.Raw fotoğrafları iyi işlendiğinde inanılmaz sonuçlar veriyor.

Sizin seçiminiz konusuna ise ben karışmayacağım.

Paranız çoksa(4-5 milyar) Canon G9 un keyfine varmak ve bir tane de giriş düzeyi bir dSLR almak mantıklı.Ama tabi muhtemelen o kadar paranız da yoktur
Kolay gelsin size...

Tarih: 29 Kasım 2007, 19:19 - İp: 144.***.**0.221
utopia34
utopia34 (üye)
İstanbul / Amatör

Mavi izci çok teşekkür ederim cevabın için,
Açıkçası çok param olduğunu söyleyemem elbet,
Sadece merak ettiğim K10D modeli USA' dan 800$ gibi bi rakama getirtmek sence akıl karı mı yoksa buradan biraz daha pahalıya almak mı mantıklı?
Bu arada aynı arkadaşım 600 dolar gibi bi rakama bir aydır kullandığı EOS 400D' yi önerdi ki üzerinde ki lens 17-85' miş,
Sence ya da sizce bu ürünü bu fiyata almam daha mı doğru olur?
Yav konuyu çok farklı bir noktaya kaydırdım sanırım
Selamlar ve teşekkürler tekrar..

Tarih: 29 Kasım 2007, 21:59 - İp: 78.***.**6.138
calvino
calvino (üye)
İstanbul / Amatör

merhaba,

samsung GX10, pentax K10D'nin birebir aynısı. geçen ay bir arkadaşım amerikadan sanıyorum 750$ civarı bir fiyata getirtti. ben test amaçlı kullandım. harika bir makine. yalnız... her ne kadar pentax'ın kit lenslerinin iyi oldugu söylense de kit lens! yani eger paranız varsa kesinlikle 16-45 ya da biraz daha paranız varsa 16-50 alın derim.

Tarih: 30 Kasım 2007, 10:19 - İp: 85.***.**2.232
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

utopia34

ben herkese söylüyorum,içinize sinen makinaya öncelik tanıyın herzaman,yani seçiminizi o yönde yapın.
d80 demişsiniz o da gayet güzel bir makina
ben size k10d yi neden tercih ederim diye bir kaç madde sıralamıstım. tabiki bunlar şahsi fikrimdir.

ister A100 olsun ister D80 ister K10D
bu 3 makinadan hangisini alırsanız alın gerekli memnuniyeti yaşayacaksınız. çünkü hem fiyat, hem performans olarak birbirine yakın makinalar.

Tarih: 30 Kasım 2007, 15:58 - İp: 85.***.**0.63
utopia34
utopia34 (üye)
İstanbul / Amatör

Buradan cevaplayan ve beni bilgilendiren tüm arkadaşlara sonsuz teşekkürler,
Kararımı Pentax K10D' den yana kullanacağım,
Kuvvetle muhtemel USA' dan getirtmeyi düşünüyorum,
Tekrardan sağolun arkadaşlar,
Saygılarımla..

Tarih: 2 Aralık 2007, 22:25 - İp: 88.***.**5.179
  • 1