redfive
redfive (üye)
İstanbul / Amatör

A 100 Vs. K10d

Hepimizin başına gelebilecek bir olay benim de başıma geldi ve tam A100 almaya karar verdiğim hatta objektiflerine karar verme aşamasında K10D'ye çarpıldım.

Biliyorum ki aramızda iki makinayı da incelemiş dostlar var. Sensör, işlemci, ISO başarısı, az ışık çekimleri, renk doygunluğu,keskinlik, AF motoru ve AF becerisi vs. yönlerden iki makinayı karşılaştırırsanız benim durumumda olan tüm arkadaşlara iyi bir kayanak olacaktır. Örneğin K10D'nin titreşim önleme sisteminin 3 boyutlu olmasına rağmen , 2 boyutlu sisteme sahip A100'ün bu konuda daha başarılı olduğu söyleniyor. İlginç bir durum.

#redfive' tarafından 16.08.2007 09:59:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Ağustos 2007, 09:57 - İp: 88.***.**6.101
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

IS konusunda A100 ün daha başarılı olduğuna dair pek çok test gördüm. Ama bu çok da önemli bir fark değil.

A100 kullanıyorum, adilane bir öneride bulunmak gerekirse k10d nin daha iyi bir makine olduğunu söylemek zor değil.vizör,gövde kalitesi, iso başarımı A100 e üstünlük sağladığı konular.

Resim kalitesi ---bence--- çok farklı değil, a100 jpeg çıktıda rawdan çok farklı değil. k10d biraz kötü bu konuda ama raw çekersen bu sorunu da bertaraf edersin.

a100 bence daha cazip kit lenslerle satılıyor. 18-200 ya da 18-70+75-300 seçenekeleri pentax ın kitlerinden bence daha cazip.

a100 daha ucuz ayrıca. ama pentax ın aradaki fiyat farkını hak ettiği söylenebilir.özellikle gövde kalitesi ile....

Tarih: 16 Ağustos 2007, 11:01 - İp: 81.***.**7.49
redfive
redfive (üye)
İstanbul / Amatör

cevabın için teşekkürler buffalo. aslında soruma ilk cevap vereceklerin başında senin olduğunu biliyordum. ama isim vererek diğer arkadaşların katılımını kısıtlamak istememiştim.

gelelim konuya.
K10D'nin A100'e göre jpeg konusunda az bir farkla da olsa başarısız olması ilginç bir konu.aslında pek raw çekmek istemiyorum.

A100'ü kit lenslerle almayacaktım zaten.buyüzden o kokuda bir sıkıntım yok. ancak pentaxın lens yelpazesi daha sınırlı deniyor. bir taraftan da eski tip SLR objektiflerle de uyumlu olduğu söyleniyor.temiz olduktan sonra 15sene önceki bir pentax uyumlu lensi yine kullanabiliyormuşsun. Bu güzel bir özellik. A100'ün eski konica minolta lensleri kullanabildiği konusunda bir bilgim yok gerçi.

Açıkcası sadece gövde kalitesi için daha fazla para verebilecek kadar geniş bir bütçem yok. Benim amacım, ISO konusunda, renk canlılığı ve doygunluğu konusunda başarılı olan makinayı almak.

Tarih: 16 Ağustos 2007, 14:34 - İp: 88.***.**6.101
warwick
warwick (üye)
Yurtdışı / Amatör

ISOda pentax daha basarılı govede konusundada daha basarılı. AMa aynı ikileme kapılmıs biri olarak simdi iyiki sony almısım diorum. Fotografta hersey ama hersey lens. Pentaxın sonynın konıca mınoltaylada olan bagından dolayı yanından gecmesı bıle zor. Ayrıca Sony bu ise cok daha yatırım yapacak bir firma bak yeni bodylerde lenslerde geliyor. Simdi pentax alsan tamam cok guzel ama 2 sene sonra uzulursun gibime geliyor. Komple bi sistem olarak dusunmekte fayda var. Yoksa sadece body karsılastırması yaparsan pentax onde olabilir.

Gerci renk doygunlugu deissin o konudada sonynın cok ustunlugu var. Pentax icin cok seyler soylendi yok ayarlarla oynıcaksın , yesilik varmıs renklerde bir suru sey. Ama sonynın renk secımı b konuda d200le aynı ayardır. Ayrıca a100u minolta lenslerle kullandınmı renklee doyum olmaz benden soylemesi..

Tarih: 16 Ağustos 2007, 15:10 - İp: 213.***.**3.89
redfive
redfive (üye)
İstanbul / Amatör

direk yol gösterici cevabından dolayı teşekkürler warwick.

Body'mi, 17-70 ve 70-300 objektiflerimi, UV ve Polarize filtrelerimi,hafıza kartımı ve çantamı aldıktan sonra makinam bozulana kadar değiştirmeyi yada geliştirmeyi düşünmüyorum. Belki ileride özel bir makro yada geniş açı objektif daha alabilirim. Ama bozulana kadar aldıklarımı satıp yenilerini almak gibi bir durum olmayacak. Bu açıdan bakıldığında önerin ve görüşün ne olur?

Hem body hem objektif konusunda? Objektif konusunda da SIGMA 70-300 APO için kimisi çamur gibi kimisi de çok iyi diyor. hepten şaştım kaldım

Tarih: 16 Ağustos 2007, 15:55 - İp: 88.***.**6.101
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

pentaxın bu sitede bazı arkadaşlar tarafından çok müthiş bir reklamı yapıldı..en pro makinalara dahi rakip gösterildi.bundan dolayı sitedeki çoğu arkadaşımız pentax denilince geveleyip duruyorlar...cesaret edipte pentaxın eksilerini anlatan arkadaşlarımızın sayısı çok azdır... pentaxt ile çekilen fotograflarda keskinlik adına söylenecek birşey yok oldukça iyi..ammmaaa renklerine söyleceğim çok şey var,doğru renkleri vermiyor....pentax netfotograf.com'da müthiş ve rakipsiz bir makina olarak bilinebilir.....ama diğer sitelerin forumlarında öyle ahım şahım bir makina olarak anlatılmıyor..
sony a100 dende üstün bir makina kesinlikle değildir..

#merhaz' tarafından 18.08.2007 00:17:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Ağustos 2007, 20:29 - İp: 85.***.**6.48
warwick
warwick (üye)
Yurtdışı / Amatör

Valla acik soylemek gerekirse bozulana kadar degistirmicem ve lens yatirimim olmicak diorsan pentax alabilirsin. a100den ozellik olarak biraz daha iyidir. ama yine soyluyorum renkler olarak kesinlikle a100 daha iyidir. ikincisi raw cekerim diosan tamam ama jpegdede husrana ugrarsin. acikcasi ben ck ozel fotograflar disinda rawu kullanmiyorum genelde jpeg cekerom. Raw basta insana cok cekici geliyor bir suru hatayi duzeltebiliyorsun ancak cok zahmetli 25 mb dosyalarla ugrasmak sabir istiyor. Oyuzden rahat kullaniyim, renkler guzel olsun dersen yine a100 derim. Birde eninde sonunda ilerde bozulunca diyim bir makina aliyim dersin o zmanda elindeki lenslerde kar kalir. Ek olarak ben elindekilerin disinda birsey almicaginada pek inanmiyorum. illa bi yerde bi lensin cazibesine kapilirsin. Hele bi 50mm f1.7 yi 100 liraya bul ondan sonra bak bakalim durabiliyomusn. Bu arada 50mm f1,7 lensi bu kadar ucuza baska markalarda bi karsiligi yok.

Tarih: 16 Ağustos 2007, 22:29 - İp: 137.***.**8.43
elmabelki
elmabelki (üye)
İstanbul / Meraklı

Merhaba redfive,

diğer arkadaşların söylediklerine ek olarak, benim düşünceme göre daha uzun vadede oyun sony ve canon arasında oynanacak. bu iki markadan birini tercih etmek lazım. mesela ben nikon makineleri çok sevsemde, nikona yatırım yapmak istemiyorum. kısa vadeli birşeyden bahsetmiyorum tabi. belki bir kaç yıl için önemli birşey değil. ama muhakkak ilerde en büyük ve dolayısıyla en çok desteklenen iki firma sony ve canon olacaktır. sony'den emin değilsen canon'a bakmalısın. ama bunu açtığın diğer konuda konuşmuştuk zaten.

Tarih: 17 Ağustos 2007, 20:47 - İp: 85.***.**9.75
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

topicler orada cekilen fotolar orada. buyrun karsılastırın. pentax dogru renk vermiyormus

Tarih: 7 Eylül 2007, 00:19 - İp: 88.***.**2.64
  • 1