cryblood
cryblood (üye)
İstanbul / Amatör

700d Ekipman Tavsiyesi?

Merhaba arkadaşlar,

700D model body ve 18-135 IS STM lese sahibim. İşi biraz daha ilerletmek istiyorum kademeli olarak ekipman alımı gerçekleştireceğim. Şimdilik listem böyle eklememi çıkarmamı istediğiniz ürünleri ve önerileriniz bekliyorum şimdiden teşekkürler. (Listeyi kısmen önem sırasına göre sıralamış bulunmaktayım.)

- Canon BG-E8 Orijinal Battery Grip internet üzerinde genel ortalama olarak 420 TL gibi bir fiyat var ve açıkçası biraz pahalı gibime geliyor. Bunun yerine yan sanayi ürün kullansam bir sorun olur mu?
(2. bataryayı ya cebimde yada çantamda taşımak zorunda kaldığım için hareketi az çok kısıtlıyor bu yüzden battery grip almak istiyorum.)

- Manfrotto MK Compact Action Beyaz Tripod uzun pozlama yapmayı ve kısa videolar çekmeyi düşünüyorum o yüzden böyle bir modele baktım ama ilerde makro çekimlerim için kullanmayı da planlıyorum bana yeterli olur mu?

- Emolux 67mm Slim Polarize Filtre UV filtreden sonra uygun fiyata 18-135 için polarize filtre almayı düşünüyorum ama ihtiyaç var mı derseniz şimdi pek ihtiyaç yok gibide duruyor.

-
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG Macro Lens
ve Canon EF 50mm f/1.8 STM Lens almayı düşünüyorum. Önümüzdeki 2 sene içerisinde makro için yatırım yapmayı düşünüyorum.

Beni tavsiyeleriniz ile yönlendirirseniz çok sevinirim. Tekrar teşekkür ederim.

#cryblood' tarafından 29.05.2016 14:44:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Mayıs 2016, 14:03 - İp: 88.***.**3.153
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Battery Grip - Tamamen gereksiz. Cebinizde kibrit kutusu kadar yer tutacak pil yerine, pilin 5 katı buyuklugunde battery pack'i devamlı elinizde taşiyor olacaksınız. Asıl o zaman görün hareketlerin nasıl kısıtlandığını.

CA Tripod - Taşıyabileceği maximum ağırlık 1.5 kg altında ki bu da DSLRler için uygun olmadığını gösterir. Hele bir de tele zoom takarsanızi sabit bile durmayabilir.

Polarize filtre - Manzara cekiyorsanız olmazsa olmazlardan. Cekmiyorsanız ihtiyaç duyana kadar bekleyin

- 1.8 lens dusunmeden alın. 70-300 mm için ihtiyaç gerçekten var mı düşünün. Bir uzun zoom olması zararlı değil ama genelde kullanılmadan boş boş gezer, çantada epey ağırlık yapar 70-300mmler.

Tarih: 29 Mayıs 2016, 18:45 - İp: 108.***.**5.85
cryblood
cryblood (üye)
İstanbul / Amatör

@paperman değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

-Battery grip hakkında düşününce harbiden haklısınız boşu boşuna kendime yük etmiş olacağım ama bazı kişilerde ağır makine stabil makinedir diyor ondan mutlaka battery grip kullanın diyenler var.

-Tripod olarak hangi model önerirsiniz? İleriyi düşünürek fiyat/performans ürünü tavsiye ederseniz sevinirim.

-Manzara çekimleri yapıyorum hatta daha çok panorama ağırlıklı çekimler yaptığım oluyor bazen.

-50mm f1/8 lensi o zaman ben alacaklar listemin başına alayım. Peki birde bunun macro özelliklisi var sizce alınmaya değer mi? 50mm ile macro çekmek epey zor gibime geliyor.

Tarih: 29 Mayıs 2016, 22:14 - İp: 88.***.**3.153
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

ağır makine stabil makine diyenlerin boynuna piknik tüpü asıp gezdirin bence..

bilekler yorgunluktan ağrır titrerken nasıl bir stabilite oluyor merak içindeyim..

Tarih: 29 Mayıs 2016, 23:08 - İp: 212.***.**7.41
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

" bazı kişilerde ağır makine stabil makinedir diyor ondan mutlaka battery grip kullanın diyenler var. "

Genelde, makina havalı/büyük gözüksün diye battery grip alıp, soranlara sebep açıklamakta zorlananlarn bahanesi . Tamam, 100-200 gramlık kompakt makinalar kolay titrer de zaten epey agır olan bir DSLRyi daha ağır yapmanın anlamı yok. Inanması zor ama yeni alınan ve eskisinden 200-300 gr daha ağır bir lens bile ağırlık açısından rahatsızlık yaratabiliyor.

50mm makro yu bilmiyorum, makrodan hiç anlamam - bilenler cevaplasın. Bence en ucuzundan $100-120lik Canon 50mm f1.8 iş görur.

Manzara cekiyorsanız polarize çok yardımcı olur ama panorama çekerken, hatta geniş açıda bile filtreyi nötr/etkisiz konuma getirin, hatta çıkarın . Gokyuzunde açıya gore değişecek polarizasyon, farklı tonlar yaratarak ( cok geniş açı ve panoramada ) düzeltmesi zor sonuçlar verebilir.

Tarih: 29 Mayıs 2016, 23:34 - İp: 108.***.**5.85
cryblood
cryblood (üye)
İstanbul / Amatör

@kesim00 @paperman :D çok haklısınız elimdeki ekipman bile bana ağır geliyor, hatta bugün yakın çekim yapayım dedim titretmekten odaklama yapamadım :/ Battery grip olunca bu süreç dediğiniz gibi daha zorlaşacak. Yalnız hava için alınıyorsa o kişinin zekasını sorgularım, ona 400 tl vereceğime onun yerine başka bir ihtiyacımı gideririm.

O zaman alınacaklar listemi önem sırasına göre;

- Tripod (marka ve model önerisi ihtiyacım var)
- Canon 50mm f/1.8 STM lens --- prime lensi edinmek istemem sabit aralığı en ucuz yoldan alışmak çünkü makro lensler bildiğim kadarıyla sabit o yüzden sürece bir an önce erken başlayıp alışayım diyorum. Yoksa elimdeki 18-135 her işime şimdilik yetiyor.
- Polarize filtre olarak güncelliyorum.

Değerli yorumlarınız için tekrar teşekkürler.

Tarih: 30 Mayıs 2016, 00:11 - İp: 88.***.**3.153
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

70-300 de 50mm de makro açısından işinize yaramaz. iki fsrklı iş yapar ama makro yapmaz.. makro için canon 100mm 2,8 tamron 90mm 2,8 gibi lensler var

Tarih: 30 Mayıs 2016, 09:26 - İp: 85.***.**1.207
cryblood
cryblood (üye)
İstanbul / Amatör

@kesim00 haklısınız. 50MM STM lens siparişi verdim şimdi sırada bir tripod modeli bulup, onuda halletmek kaldı.

Tarih: 2 Haziran 2016, 20:37 - İp: 88.***.**2.111
  • 1