bomoserevd
bomoserevd (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

7 D Kullanan Arkadaşlar Tavsiye!!!

Merheba arkadaşlar yaklaşık 4 yıldır 400d kullanıyorum. Artık daha üst seviye bir makine almayı düşünüyorum. 7d yi bir süredir araştırıyorum. İyi bir makine gibi ancak kafama takılan bazı noktalar var.
1) video çekerken AFnin yavaş olduğu şeklinde yorumlar okudum.
2) video esnasında sürekli AF oladığı söyleniyor(DSLR lerde sürekli AF var mı ondanda emin değilim)
3) bazı video modlarına süre kısıtlaması olduğunu duydum. mesela 720p de 12 dakika gibi
4)İSO performansı konusunda da bazı olumsuz yorumlar okudum.
fotograf performansı konusunda sıkıntı yaşatacağını düşünmüyorum ama video konusu düşündürüyor açıkçası.

7d kullanan arkadaşlar bilgilerini paylaşırsa sevirim. şimdiden teşekkürler.

Tarih: 11 Haziran 2012, 14:34 - İp: 88.***.**5.34
kamera54
kamera54 (üye)
Yurtdışı / Amatör

7D konusunda tecrübem yok. Ancak bilmeniz gereken temel bir bilgi var:

DSLR ile video kaydederken kullanabileceğiniz AF sistemi (modele göre değişir) bir videokamera/handycam gibi hızlı çalışmayacaktır.

Sadece yeni çıkan 650D modelinde kağıt üzerindeki verilerden anladığım kadarıyla farklı bir sistemle video çekimi esnasında AF yaptığı belirtiliyor ve bu sistemin şimdiye kadar olanlardan çok daha hızlı ve performanslı olduğu söyleniyor. Buna karşılık Nikon'un D3100, D5100 ve D7000 modelleri bu işi zaten uzun zaman önceden beri yapıyordu; ama hız konusu asla bir handycam gibi değil.

Biraz daha ileri gideyim, AF ile video çekimi sizin için öncelik ise gidin bir handycam alın. Bu makina ile video çekiminde F2,8-1,8 gibi değerlere haiz lenslerle manuel fokus yapıp güzel bokehler elde etmek herkesin tercihidir, AF değil.

Yani sadece videodaki AF performansından dolayı bu gövde elenmez.

DSLR'lerde gerek dosya boyutu (bakınız FAT32/NTFS)gerekse kartın yazma hızından dolayı fabrikaların belirlediği bir maksimum değer vardır süre olarak. D5000'de bu değer 5 dakika iken D5100'de 29 dakikadır. Ancak hiçbir DSLR kullanıcısı video çekiminde bir handycam mantığıyla hareket etmez, çekteği görüntüler bazen 10 saniye bazen de 5 dakikadır. Yani dosya boyutuna takılmayın. Nasılsa mükerrer sefer çekim yapabiliyorsunuz.

Iso performansında olumsuz yazılar: Hangi marka ve model aynı segment ve fiyat aralığında olmak kaydıyla bu modelden daha iyi bir performansa sahipmiş diye araştırdınız mı?

Yani her yazılana aldırmayın. Makinanın piyasaya giriş fiyatına bakın, geçen süreyi ve şimdiki fiyatına bir daha bakın. Bu size herşeyi anlatır. Yani kötü bir mal olsaydı bu kadar uzun süre hala tercih edilip kullanılmazdı.

Hele elinizde Canon lensleriniz varsa başka markaya yönelmek yerine yine bir Canon modeliyle devam etmeniz en mantıklı olanıdır.

Tarih: 11 Haziran 2012, 15:40 - İp: 46.***.**3.230
sabuncu
sabuncu (üye)
İstanbul / Meraklı

1) ewt yavaş hatta video çekiminde elle odaklamayı kullan.
2) sürekliliği bilmiyorum ama normalde videodayken otomatik netleme sıkıntılı.
3) kısıtlama şu şekilde en fazla 4 gb lık dosya olarak kaydedebiliyor. bunun sebebi hafıza kartının fat32 formatında olması fat32 formatındaki bi diske ister 1 TB ister 16 GB kapasitede olsun dosya boyutu 4 GBı geçemez dolayısıyla çektiğin videonun süresi değil kapasitesi 4 GBı geçemez süre 720p,1080p veya 30fps 60fps olmasına göre dğişir yani illa 12 dakika diyemicem.
4) ISO performansı 5d ye göre kötü çünkü ff değil dolayısıyla daha küçük bi sensoru var, fakat diğer makinalardan eksik kalır yanı yok.
7d ile ilgili başka sorun olursa yardımcı olmaya çalışırım.

Tarih: 11 Haziran 2012, 16:00 - İp: 83.***.**7.179
bomoserevd
bomoserevd (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. tabiki video birinci önceliğim değil. planladığım çalışmalar için video süresinin kısa ya da uzun olması da çok fark yaratacak bir durum değil ama bir kayıta başladığınızda çekmek isttediğiniz önemli bir an geldiğinde süre bitti yeniden başlat gibi uyarı sinir bozucu olur diye düşünüyorum. küçük klipler çekip editlemek gibi bir planım var. bunu yanı sıra eş dost toplantıları düğün dernek durumlarında biraz uzun süreli çekimler olmasını istiyor insan haliyle. galiba çok şey istiyorum. neyse sabuncu sen makinenden memnun musun. sana göre artıları eksileri neler.

Tarih: 12 Haziran 2012, 14:15 - İp: 88.***.**5.34
branta
branta (üye)
İzmir / Amatör

Videoda kaliteli AF istiyorsanız ve ön yargılarınız yoksa sony a77 yi inceleyin derim..olmadı a65..

Tarih: 12 Haziran 2012, 14:32 - İp: 65.***.**4.76
sabuncu
sabuncu (üye)
İstanbul / Meraklı

7D benim için yeterli ve kullanışlı. dış mekan çekimlerinde kullanıyorsan iyi diyebilim ama iç mekan ve studyo çekimi yaparım dersen 5D daha iyi.

Tarih: 12 Haziran 2012, 16:23 - İp: 83.***.**7.179
bomoserevd
bomoserevd (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

a77 yi biraz inceledim. çok iyi bir makine. ancak canon alışkanlığı elimdeki objektifler ve sony objektifler hakkında bilgisizliğim beni canona yöneltiyor. AF zeiss ler var ama fiyat malum.

Tarih: 12 Haziran 2012, 17:46 - İp: 88.***.**5.109
sabuncu
sabuncu (üye)
İstanbul / Meraklı

bu arada 7D video için iyi değil falan diyoruz da Fringe dizisinin bazı bölümleri ve adını hatırlayamadığım bi kaç film 7D ile çekilmişti. intertte aramak lazım

Tarih: 13 Haziran 2012, 11:20 - İp: 83.***.**7.179
bomoserevd
bomoserevd (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

7d ile çekilmiş bir çok kısa film klip vs. var. video performansı kötü değil bence. sürekli af olsa tadından yenmeyecek. 60d ile aralarında çok fark yok gibi ve 1000 tl gibi bir fiyat farkı oluşuyor. 7d hız ve ölçüm konularında öne çıkıyor. benim asıl istediğim makineyi alıp çok çok uzun süre kullanmak. ta ki fotograftan para kazırım noktasında karar verene kadar. 7d nin shutter ömrü 150.000 diye geçiyor. 60d de muhtemelen aynıdır. aklım giderek karışıyor.

Tarih: 13 Haziran 2012, 13:58 - İp: 88.***.**5.34
kamera54
kamera54 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Pazarda son kullanıcı tarafından bilinemeyen, ancak işin derinine inebilenlerce anlaşılabilen birkaç önemli özellik var.

Bundan dolayı 60D ile 7D kıyas kabul etmez.

Nikon'da Scene Recognition denen bir sistem var ve bundan esinlenerek geliştirildiği düşünülen IFCL (Intelligent Focus Color Luminositiy) denen bir sistem Canon'da sadece 7D, 1D ve 5D Mark III'de kullanılmakta. Nikon, bu sistemi analog zamandaki F5'ten bu yana her makinasında, en alt seviye giriş modelinde bile kullandı (bakınız:420 pixel, 1005 pixel, 2016 pixel ve son olarak Nikon D4 ve D800' de 91.000 pixel RGB sensor)

Bu modellere kadar %18 gri varsayımı prensibiyle çalışan ve bundan dolayı ölçümlerini siyah beyaz sensörle yapan Canon üstte andığım modellerde tıpkı Nikon gibi bir tür RGB sensörle (ki bu iki katmandan oluşan kırmızı-yeşil/mavi-yeşil renkleri yakalamaya yarayan) pozometrik değerlere ve netliğe karar veriyor. Çalışma prensipleri ayrı ama her iki markada da aynı amaca hizmet ediyor bu sistemler.

Dolayısıyla, bir 7D'nin maliyeti bir 60D ile aynı olamaz.
Tofaş-Reno mukayesesini bırakıp artık motor ve transmisyon özelliklerini öğrenmenin zamanı gelmiştir bir 7D müşterisi için.

#Kamera54' tarafından 13.06.2012 17:51:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Haziran 2012, 17:47 - İp: 46.***.**3.230
bomoserevd
bomoserevd (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

merhaba kamera54 son yazından anladığım kadarıyla 60d de ifcl nin olmadığı gibi bir anlam çıkardım. aşağıdaki linkte bu özelliğin var olduğunu görebilirsin.

http://www.canon.com.tr/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital_SLR/EOS_60D/

benim anlatmak istediğim teknik özelliklere bakıldığında iki makine arasında 1000 tl fiyat farkı oluşturabilecek teknik fark var mı. teknik bilgi konusunda senin kadar iyi olmadığım kesin.

http://www.canon.com.tr/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital_SLR/buradan iki modelin teknik özelliklerini karşılaştırabilirsin. benim göremediğim 1000 tl değerinde bir fark vardır belki. yardımcı olursan sevinirim.

Tarih: 15 Haziran 2012, 11:32 - İp: 85.***.**0.121