wiceligenc
wiceligenc (üye)
İstanbul / Meraklı

60d Nasıl Bir Makine

Merhaba ;

Bu aralar 60D Almayı düşünüyorum. 18-135 Lens ile birlikte kullanan arkadaşların fikirlerini sormak istedim bütçem buna yettiği için bunu uygun gördüm. Kullananlar fikirlerini sunabilirse çok güzel olur, Ayrıca 60D kıyasla başka hangi makineleri alabilirim önerebileceğin bir makine varsa incelemk isterin.

Tarih: 18 Mart 2012, 07:39 - İp: 78.***.**1.249
djadem
djadem (üye)
Kayseri / Stüdyo Fotoğrafçısı

ben 60 d kullanıyorum işimi görüyor ... ama 5d mark2 al derim bütcen varsa ama birde neyde kullanıcan da önemli tabi ... bana sorarsan ben memmunum kardesim ... dıs cekimlerde güzel

Tarih: 18 Mart 2012, 21:48 - İp: 88.***.**4.53
evolife
evolife (üye)
İstanbul / Amatör

Herkese 5D mark II önermek nasıl bir saçmalıktır arkadaş. Adamı tanımıyorsunuz daha... 60D' nin nasıl olduğunu soran adamın işine full frame bir makine yarar mı o adam onu hakkını vererek kullanır mı? Hayır. Gereksiz masraf tamamen.

Siz 60D' yi güvenle alabilirsiniz. Pişman olmazsınız o makineden inanın.

#evolife' tarafından 19.03.2012 04:09:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Mart 2012, 04:06 - İp: 88.***.**7.143
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bugünlerde yeni moda - ilk defa makina alacaklara kafadan Canon 5DMII öneriliyor .

Büyük hata zira 5DMarkIII çıktı ... Ona yönlendirilmesi lazım insanların

Tarih: 19 Mart 2012, 06:16 - İp: 96.***.**5.17
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

tamam da neden 5d, adam doga fotografcısıyım diyor 1d govdesi bence bu işe daha uygun

Tarih: 19 Mart 2012, 11:52 - İp: 92.***.**1.31
evolife
evolife (üye)
İstanbul / Amatör

@gaijin, bence 1D X almalı. 14 fps. :D

Tarih: 19 Mart 2012, 23:53 - İp: 95.***.**2.217
emilce
emilce (üye)
İstanbul / Amatör

iyidir 18-135 kit lensi oluyor

Tarih: 20 Mart 2012, 00:04 - İp: 78.***.**5.178
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Üzülerek söylüyorum, 24x16mm'lik APSC sensörlü makinalar sözkonusu olduğunda Canon 50D, 60D veya Nikon D90, D300, D300s gibi modeller artık tarihin çöp sepetine gitmiştir.

Bahsi geçen modellerin ucuz, giriş seviyesi modellerine göre en önemli avantajı hızlı fokus yapmaları, kullanıcı isteklerine çabuk cevap vermeleri ve ergonomileriydi.

Artık Sony SLT-A77 gibi bir yaratık dolaşıyor ormanda. EVFyi sevmeyebilirsiniz, illa optik vizör olsun diyebilirsiniz, yarı geçirgen ayna görüntüyü bozuyor diyebilirsiniz (çok ama çok zor farkediliyor), fakat artık maalesef hız dünyasının yeni patronu Sony. Sadece 12FPS diye spek belirtilmiş ama AFnin kesintisiz olması sebebiyle pratikte EOS1D'den daha seri çalışıyor olabilir. (allahtan EOS 1D'nin sensörü büyük, yoksa karizma cacık olacak)

Bu durumda en ucuz Canon veya Nikon makinayı alıp, artan parayla daha iyice bir lens edinmek en iyisi. Doğa fotografçıları için optik vizör hala önemli, dağbaşında pil şarj edecek prız bulunmayabilir, EVF çok pil tüketir.

#antika' tarafından 20.03.2012 01:25:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Mart 2012, 01:17 - İp: 88.***.**0.56
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

İyi demişsin Antika - hız dünyasının patronu A77 ( veya A57 ). İyi de o 10-12 kare hızın orta/ileri sınıf kullanıcılar için öneminin SIFIR olduğunu da biliyorsun. Atletizm şampiyonası çekmiyorsan ne farkeder ha 5 fps ha 10 fps ? Üstelik makina 1.5-2 saniyede bufferı doldurup , 1 dakika kadar kullanılamayacak hale geliyorsa .

Sony'nin A77 ile yaptığı göstermelik bir iş - kısaca adam susturmak diyelim . 4 yılda 19 APS-C model çıkarmışsın - 18 tanesi giriş ve orta sınıf. Sınıf başına 5.5 ayda 1 model yenilemişsin bu iki kategoride. İleri kategoride ise A700'ün üretimi 2008'de durmuş - elinde A200/A300/A500 sınıfı Sony'si olup da üst sınıfa geçecekleri tam 4 yıl çatlatmışsın model yenilemeyerek. Sonra bakmışsın ayıp oluyor - insanları enayi yerine koyduğun, sadece giriş sınıfındakileri iknayı amaçladığın çok belli olmuş - çıkartmışsın bir A77, susturmak için Sony ciddi fotoğrafçı kamerası değil/ Sony ile başlayanların gidecek yeri yok diyenleri.

Bu arada hızını övdüğün A77'de kullanıcıların 10 fps hızda elektronik vizörde oluşan slide show efekti gibi gecikmeli görüntü sebebiyle fokus takibi yapamadıkları yazılır. Aynı sorun A55'de de vardı. Çaresi 3-4 fps'yi geçmemekmiş pan yaparken. Ne işe yaradı 12 fps ?

Kağıt üstündeki özellikler / vaadler, pratikte gerçekleşmeyebiliyor.

Alakasız gelecek ama yazayım yine de - Nikon D4'lerin kutusundan bedava Sony XQD hızlı kart ve kart okuyucu çıkıyor.

Ne var bunda diyeceksiniz ?

Nikon, zaten sensörünü kullandığı Sony'nin kendisine ÜST sınıflarda rakip olma niyetinin olmadığını o kadar iyi biliyor ki rakip firma ürününü kutusuna eklemekte sakınca görmüyor . Hani Nikon kutusundan eşantiyon Canon filtre filan çıkması gibi bir şey ...

#paperman' tarafından 20.03.2012 09:11:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Mart 2012, 06:59 - İp: 96.***.**5.17
wiceligenc
wiceligenc (üye)
İstanbul / Meraklı

Orada bütçeyi belirtmeyi unutmuşum ama 2000 ile 3000 TL arası bir bütçem var buna göre bir makine seçimi yapmalıyım elimde olan makinem doğa çekimlerinde yetmiyor. Bulunduğum böygede doğa unsur öğeleri fazla olduğundan bu unsurların özellikleri en iyi ön plana alabilecek bir makine gerekiyor ben ille Canon 60D Diye tutturmuyorum tabiki sadece öneren arkadaşlarım oldu. Tabi ki bütçem olsa MARK'ları düşünürüm ama o kadar bütçem yok. Zaten bütçem yetse 7D Düşünüyordum 7D'deki 19 Noktadan çapraz netleme özelliği gerçekten çok işe yarıyor ve fiyat aralığına göre özellikleri çok iyi iyi bir lense desteklendiği zaman olağa üstü şeyler çıkıyor. Ne alacağım konusunda halen kararsızım yardımcı olabilecek ve önerebileceğiniz makinleri bekliyorum.

Tarih: 20 Mart 2012, 20:26 - İp: 78.***.**2.228
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

yine anlamıyorum gercekten cok afedersiniz. benim cehaletim, bilgi verirseniz sevinirim.
doga fotografı cekerken 19 noktadan netleme olsa ne olacak 10 noktadan netleme olsa ne olacak?
herşey zaten sabit degil mi?

7d de kullanan biri olarak 60d ile 7d arasında bir fark goreceginizi dusunmuyorum.
hatta 600d alsanız yine aynı sonucları alacagınızı dusunuyorum.

600d nere 7d nere degil mi?

lazut manzara cekmek için 7d kullanıyordu 15-85 ile. pek memnun degildi son durumu bilmem tabi, bir ulaşın kendisine ne der bir bakın.

Tarih: 20 Mart 2012, 21:12 - İp: 78.***.**2.172