laciii
laciii (üye)
İstanbul / Amatör

450d 18-55 Mm Yanina Hangi Lens?

450D almaya karar verdim.
Kit dahilinde verilen 18-55 lensin yanina bir
Canon EF-S 55-250mm bir lens daha mi almaliyim?
Yoksa 450D body seklinde alip beni tatmin edecek tek bir lens mi almaliyim! karar veremedim.
Siz olsaniz ne yapardiniz hangi lensi alirdiniz? Neden?
Yardimlariniz icin simdiden Tesekkurler...

Tarih: 16 Mart 2008, 12:47 - İp: 212.***.**3.253
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

450d body seklinde alırsanız ve tek lens derseniz 18-200 gibi geniş aralıgı olan lensler almanız gerekir.
bu aralıgı dolduracak iki lensın daha iyi olacagını dusunuyorum.
ilk etapta bir genel kullanım lensi alıp 17-50 gibi yada sizinde dediginiz 18-55 is gibi,bir kac ay sonra tele ozellikli bir baska lens alabilirsiniz.

Tarih: 16 Mart 2008, 15:00 - İp: 78.***.**4.222
laciii
laciii (üye)
İstanbul / Amatör

Gaijin bey teşekkür ederim ilginize.

iki lens kullanmaktansa tek lens kullanmak tabii ki mantıklı ama benim anlamdığım bir şey daha var.
Genelde iki lens kullanan kimseler bu lenslerden yeterli verimi mi alamıyorlar da 18-200mmlik tek lens kullanmak varken onun yerine 17-50mm ve 55-250mm gibi iki lens kullanıyorlar.

Eğer konu fiyat ise iki lens kullanmak daha maliyetli. Mesela sigma 18-200mmlik lens amerikada 355Dolar iken
17-50mm 350dolar 55-250mm 250dolar desek iki lens kullanmanın maliyeti 600 dolarken bir lens kullanmanın maliyeti 355 dolar.

İki lens kullanmanın mantığı nedir onu da çözmüş değilim.
Sanırım ustalar bunada mantıklı bir cevap vereceklerdir.

Tarih: 17 Mart 2008, 01:36 - İp: 85.***.**6.149
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

cok istisna lensler hariç;
aralık genişledikce aradaki mercek sayısı arttıgından ve dogal olarak ısık daha cok kırıldıgından vs. goruntu kalitesi ve keskinlik duser.
cok geniş aralıklı lensler geniş acıda ve telede kotu sonuclar verebilir,her diyafram aralıgında aynı kalitede kullanamayabilirsınız.

ornegin sabit odak uzaklıklı lensler,keskinlik ve goruntu kalitesi bakımından daha ıyı sonuc verirler.
her fotografcı kendı istegine gore lens alır. bazısı kens degiştirme zorunlulugundansa geniş aralıklı bir lensle kaliteden bıraz feragat etmeyı normal gorur.
kimi cok keskin cok kaliteli fotograflar istedigi için sabit yada kısa aralıklı lenslere bınlerce lira yatırabilir.

birini bile tasıması zorken yanında 3-4 lens tasıyanların bir bildikleri var sanırım

sizde kendi ayırabileceginiz butceye, ve kendi kullanım profilinize gore tercih yaparsanız daha ıyı olur.

Tarih: 17 Mart 2008, 02:38 - İp: 78.***.**4.222
ousahin
ousahin (üye)
Yurtdışı / Amatör

konu başlığınızı yeni gördüm.
gaijin'in anlattığı gibi çok geniş aralıklı lensler çok fazla bozulma yapıyor ve kalite açısından tatmin etmiyor. Sigma 18-200 lensi SLR'den beklenen görüntü kalitesini ne kadar sağlayabilir bilmiyorum.

Ama bu yaşadığınız sıkıntıyı ben de yaşıyorum. Maalesef Canon'da kaliteli genel amaçlı lens sıkıntısı var. Canon markalılardan bu özellikte sadece 17-85 IS var, o da geniş açıda ve geniş diyaframda çok bozulmaya sebep olduğundan eleştiriliyor. Bir de pahalı olmasından tabi..
Bir de Sigma 17-70 var ama onda da IS yok.

Nikon bu açıdan daha iyi. Ben de 450D almaya karar vermişken sırf bu genel kullanımlık lens sıkıntısından dolayı Nikon mu alsam diye düşünmeye başladım. Çünkü Nikon'da 16-85 VR gibi hem yeterli aralık sağlayan, hem de tatmin edici kalite sunan lensler var.

Tarih: 25 Mart 2008, 12:57 - İp: 88.***.**3.38
  • 1