querorz
querorz (üye)
Gaziantep / Amatör

40d-450d Mevzusu Ve Sorular...

Merhaba;

Ben Amerika'dayım ve ilk Dslr mi almak için araştırma yapıyorum.Başta canon 450d almaya niyetliydim fakat Canon 40d ile çekilmiş fotoğrafları görünce büyülendim.450d ile çekilenlerden çok daha iyi olduğunu düşündüm.

Burda kafama takılan sorular var:
1-Canon 450d body yi 40d body den 140 dolar ucuza buldum.Açıkcası 450 almak daha mantıklı geliyor fakat 450nin görüntü kalitesini beğenemedim bir türlü.Eğer 450 d alırsam üstüne 340 dolarlık bir lens alabilirim.Fakat 40d alırsam ancak 200 dolarlık bir lens alabilirim.Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

2-Canon 450d çok daha yeni bir teknolojiye sahip ve mp si daha yüksek.Peki neden 40d ile çekilen fotoğraflar bukadar güzel oluyor.Acaba ben mi yanılıyorum?

3-Yeni başladığım için Canon 40d yi kullanmakta çok zorlanır mıyım?

4-Bu soru bambaşka bir soru oldu fakat uzakları çekmek için büyük lens aralıkları,yakın çekim için küçük lens aralıkları diye bişey var mı?(Uzağa 100-400,yakına 18-55 gibi).Ben hem makro çekimler yapmak istiyorum hem de kuş ve sincap fotoğrafları çekmek istiyorum.E bu durumda nasıl bir aralık seçmeliyim?

Yardımcı olursanız çok memnun olurum.Lütfen bu başlıkta bana yardımcı olun da sizin yardımınızla düzgün bir makina ve lens alayım

#QuErorZ' tarafından 20.11.2008 14:30:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Kasım 2008, 14:07 - İp: 68.***.**6.189
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Merhabalar...

Fotoğraf kalitesinin oluşmasında etkili iki faktörden birisi makine iken diğeri de malumunuz makinenin üzerindeki lenstir..İncelemiş olduğunuz 450D ve 40D örneklerini, aynı lensler mi çekilmişlerdi?Eğer lensler farklı ise, doğal olaak kaliteli olan lehine bir fark olacaktır ki bu da sizi yanıtlmasın..Çünki gördüğüm kadarıyla 450D'ye karşı biraz soğumuşsunuz.. Ancak hiç şüpheniz olmasın ki o da enaz abileri 40D ve 40D'nin halefi olan 50D kadar iyi detay verebilmekte ve yüksek ISO başarısına sahiptir...Yani söylemek istediğim, 40D bazı özellikleri yönüyle daha gelişmiş bir kamera ancak salt fotoğraf kaliteleri arasında hiçbir fark yok..Yada aynı lensle çekilmiş örnekler arasında ben hiçbir fark göremedim.eğer olur da 450D alacak olursanız, içinize sinerek alabilirsiniz..

1-Almışken 40D almak daha mantıklı ancak 200 dolarlık lens yerine 340 dolarlık lensin size çok fazla bi getirisi olmayacaktır; çünki aradaki fiyat farkı çok fazla değil..40D'nin yerine çıkan 50D, çıkması gereken tarihten 6 ay erken çıktı ve 40D'nin fiyatının çok düşmesine neden oldu...40D, bugüne kadar üretilmiş gelmiş geçmiş en iyi ISO başarısına sahip makinelerden birisi..

2-450D ile 40D'nin çıkış tarihleri arasında bir yıl var..Yani aralarında öyle ahım lahım bir teknoloji farkı yok..Girişteki açıklamamda da belirttiğim gibi lens farkı nedeniyle gözünüze farklı kalitede gelmiş olabilir..Ayrıca megapiksel farkının(yüksek olmasının) kaliteye direk bir ekisi yoktur.Sadece çektiğiniz fotoğrafları baskı alırken büyütmeden işinize yarayacaktır.

3-40D'de otomatik çekim modu var..Zorlanacağınızı sanmıyorum..

4-Objektifin odak uzaklığı arttıkça (yani sizin deyiminizle lens aralığı büyüdükçe) yatay ve dikey görüş açıları küçülür..Dolayısıyla uzakları yakına getirme kabiliyeti artar..Aynı durum tam tersine de iler..Yani odak uzaklıkları azaldıkça da yatay ve dike görüş açıları artar..Bahsettiğiniz şekilde yaban hayatı fotoğrafları için 70-200 yada 70-300 tarzında objektifler kullanmak gerekli..Bu şekilde hem tele zoom olup hem de makro kaibliyeti olan lensler de var ancak kaliteli makro için bizzat makro amaçlı üretilmiş lensleri kullanmak gerekli.

Tarih: 20 Kasım 2008, 15:31 - İp: 88.***.**7.5
oldman
oldman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Eger fiziksel olarak amerıkada ısen 450 D ve 40 D den vazgecıp bırıncı nesıl 5d yı almanı onerırım.. Su anda cırcuıtcıty batıyor ve haftalık kampanyalarla ınanılmaz ındırımler yapıyorlar.. buraya bı bak.. ve son baktıgımda fry's elektronıkte de cok buyuk ındırım vardı.. ınternetten kaldıgın yere getırtırsen adorama ve beach kamerada da cok uygun fıyatlar.. yuzde 8 lık tax danda kurtulursun..

Tarih: 20 Kasım 2008, 16:25 - İp: 89.***.**5.97
querorz
querorz (üye)
Gaziantep / Amatör

Tesekkur ederim ikinize de.Evet ben fiziksel olarak Amerika`dayim.

Ben fotokritik diye bir sitede Canon 450 ve Canon 40d ile cekilmis 100lerce yakin fotografi inceledim.Yani mutlaka guzel lensle cekilen 450 d fotograflari var fakat ornegin Canon 40d ile cekilen gibi 1 tane macro cekim bulamadim 450 d fotograflarinda.Ayrica 450d fotograflarinda nedense genel olarak netligin cok iyi olmadigini gordum.Neden boyle oluyor anlamiyorum.Belki de benim sansima oyledir.
Ozellikle 40d ile cekilmis kus fotograflari ve makro fotograflar beni buyuledi acikcasi.

1-450d almak cok daha isime gelir cunku fiyati 140 dolar daha ucuz ve bence cok az bir fark degil bu.Lens konusuna gelince 140 dolar ile ancak 18-55 lik dandik canon lensi alabiliyorum(herkesin sikayetci oldugu lens).340 dolar ile ise 17-85mm IS lens alabiliyorum.Bu lensi begeniyorlar.
2-Belki haklisinizdir.Keske 450 ile cekilmis guzel fotograflar da gorup etkilensem .
3-Anladim sagolun.
4-Anladim sagolun.

Fry`s sitesine baktim da cok pahaliya satiyorlar orda.Ben 40d body 419 dolara buldum en ucuz olarak.Epey baktim sitelere.Simdilik bundan ucuzu yok.5d dediginiz makina cok pahali.Pek ucuzlayacagini sanmiyorum.Ama insallah dediginiz gibi dogru duzgun indirimler gelir de ben de rahatlarim.Butcem 620 dolar bu ise ayirabildigim.

Adaroma mevzusunu da arastiracagim.Tesekkurler.

Yardimlarinizin devamini bekliorum.Tesekkurler.

Tarih: 20 Kasım 2008, 17:21 - İp: 68.***.**3.164
coffie
coffie (Objektif)
Antalya / Meraklı

450d 'nin makro performansını görmek istiyorsanız benim portfolyoma bakabilirsiniz.
Lens olarak "Canon 55-250 mm IS" kullanıyorum ve diyafram öncelikli modda çekiyorum makroları.

http://galeri.netfotograf.com/portfolyo.asp?nf=93872

Tarih: 20 Kasım 2008, 20:39 - İp: 78.***.**2.86
querorz
querorz (üye)
Gaziantep / Amatör

Evet sayın Coffie.Gerçekten gördüğüm en iyi 450 makrolarından bazıları size ait.Bu arada az önce farkettim de 40d ile çekilmiş makroların hepsi yaklaşık 1 milyar değerindeki bir makro lensi ile çekilmiş.Sanırım farkın sebebi bu.
Arkadaşlar siz bana 200-350 dolar aralığında hangi lensleri önerirsiniz acaba(Amerika fiyatların göre)?

Lens meselesinde çok fena takılmış durumdayım hâla.40d alacak da olsam 450d de alacak olsam kit lensi almayı planlamıyorum.Oyüzden tavsiyeleriniz gerekli.

En çok genel fotoğraflar ve ara sıra da yakın çekimler yapmak istiyorum.Buna uygun birşeyler önerirseniz memnun olurum.

Tarih: 20 Kasım 2008, 23:09 - İp: 68.***.**6.189
querorz
querorz (üye)
Gaziantep / Amatör

Size bir kaç tane lens ismi yazayım keseme uygun olanlardan:

Canon Zoom lens - 28 mm - 135 mm - F/3.5-5.6 - Canon EF

Canon EF-S Zoom lens - 17 mm - 85 mm - F/4.0-5.6 - Canon EF-S

Canon Lens - 50 mm - F/1.4 - Canon EF

Bunlardan işe yarar gördüğünüz var mı?

Tarih: 20 Kasım 2008, 23:19 - İp: 68.***.**6.189
  • 1