freerapper
freerapper (üye)
İstanbul / Amatör

400d D80 Yardım Lütfenn??????

D40 la başlayan incelemem arkadaşım baskıları ile 400D de son buldu.
D40 ucuz ama artık pek ilgi çekmiyor.
D80 in keskinliğini hepimiz biliyoruz.Onunda gece çekimi çok kötü ve sensör temizleyicisi yok.İyi bir lens ile gece çekimini düzeltirim ama bana fiyatı ne olur?
400D onun için tek sorun kit lensi.Ortalama bir kit lensi ile bana neye mal olur?
Tabiki herkesin görüşü olucak ve ben hepsini dikkate alıcam.
Şimdiden teşekkürler.

Tarih: 4 Ocak 2008, 23:41 - İp: 85.***.**7.109
bushidoka
bushidoka (üye)
İstanbul / Meraklı

bende bu 2 makine arasında çok kaldım ama 400d aldım.evet kit lens kötü olabilir ama ii bi lens alıpta o makineyi göklerede çıkarabilrisiniz.d80 alıcaksın 1500-1600 ytl ye bi de ayrıyetten lens de alıcaksın olacak sana 2000-2100 ytl arada bayağı fark var.o paraya adam gibi bi lens bat. grip filtre ve 400d alabilirsin.

Tarih: 5 Ocak 2008, 13:31 - İp: 81.***.**0.251
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

freerapper sana D80 nin gece çekimi çok kötü diyen kim ????

yada bu kanıya sen mi vardın...

ne saçmalıktır bu böle....ne acayip iş anlamak mümkün değil....

biri kalkar der Televizyon alacaksan sony...fotograf makinası alacaksan Canon,

yok biri der D80'nin gece çekimi çok kötü...

Al sana D80'nin kötü olan gece çekimi

Tarih: 5 Ocak 2008, 13:39 - İp: 88.***.**0.134
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

d80in keskinligini ben bilmiyorum ozelliklemi keskinmiş??
birde d80in gece cekimi neden kotu olsun,kompakt makinemi bu? otomatik ayardamı cekim yapacaksınız?
bir dslr için gece cekimi kotu dıye bir ifade cokda dogru degil. duneseaya katılıyorum.
400d için ortalama bir kit lens demişsin ama kit lens zaten ustundeki 18-55. ortalama bir lens demek istedin sanırım.
eger kit lenslerle idare edeceksen,d80 al bence.ustundeki lens canondakinende daha iyi ve senı uzun zman idare eder.
gecede cekim yapmayıverirsin

Tarih: 5 Ocak 2008, 14:21 - İp: 88.***.**6.237
alikatip
alikatip (üye)
Ankara / Amatör

Sensor temizleme olayını filan değerlendirmeye katma bence,bir işe yaramayan özellik...kit lensle idare etmem lens alırım diyorsan 400d yi tercih et,kit lens ile bir müddet devam ederim diyorsan D80 daha iyi bir tercih,sonuçta ikisi de iyi makina ve birbirlerine çok üstünlük sağlayacakları fazla nokta yok,gövdeleri de incelemeni tavsiye ederim,uygun olanı rahatça al...
Ayrıca son bir tavsiye,bu foruma herhangi bir makinayı kötülememeye çalış,en azından öyle anlaşılacak cümle kurma yoksa fırça yeme ihtimalin var

Dediğim gibi iki makinayı da dene hoşuna gideni al...Bence...

Tarih: 5 Ocak 2008, 14:47 - İp: 81.***.**8.238
freerapper
freerapper (üye)
İstanbul / Amatör

Gece cekimi kötüden kastım şudur.
Bildiğimiz üzere canon 400D de iso 1600 lara kadar çıktığımzıda bir grenleşme olmuyor.
Aynısını nikonda deneyin bakalım? iso 400 den sonra grenleşme başlıyor.Anlatmak istediğim bu ama iyi bir lens ile bu açıklık kapatılabilir sanırım..Sizin ekimpanınız nedir kit lens kullanmıyorsunuz herhelde bu kareyi çektiğinize göre?

Tarih: 5 Ocak 2008, 15:06 - İp: 85.***.**9.106
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

iso sadece gece cekimine ozgu birşey degil.
bu kareyı cekerkende yuksek iso kullanmaya gerek yok.
zaten iso 100de cekilmiş exifinde yazdıgına gore.
tripod kullanmak ve bıraz fotograf bılgısı sahıbı olmak yeterli.
amac kaliteli fotografsa isoyu cok yukseltmemek birinci kural.

Tarih: 5 Ocak 2008, 15:17 - İp: 88.***.**6.237
freerapper
freerapper (üye)
İstanbul / Amatör

biliyorum dediğiniz doğru ama bşr örnek vermek istedim sadece.
Kısacası solemek istediğim canon gece performansının nikondan iyi oldugu.Buna karşı çıkan yoktur sanırm?

Tarih: 5 Ocak 2008, 15:25 - İp: 85.***.**9.106
alikatip
alikatip (üye)
Ankara / Amatör

Birisi kumlanma yapıyor diğeri yapmıyor diye birşey yok,sensor farklarından dolayı yüksek asa da canonun performansı daha iyidir,ama kumlanma sadece yüksek asa da değil uzun pozlamada da oluşur,o nedenle çok üst sınıf bir makina almayacaksan kumlanma gece çekimlerinde kullandığın tekniğe göre az veya çok oluşur.
Örnek resim (17-50mm)40mm F8 ile 30sn pozlanarak çekilmiş,başarılı bir resim.100 asa da çekilmiş,ama gündüz iyi bir ışıkta çektiğin bir resim gibi olması elbette söz konusu değil.Ne Nikon ne Canon ne de Konan için

Tarih: 5 Ocak 2008, 15:29 - İp: 81.***.**8.238
freerapper
freerapper (üye)
İstanbul / Amatör

Konu saptı biraz...
Danışmak istediğim şudur.
400D alıp lens almak bu avantajlı (sizce bana kaça mal olur)
yoksa d80 mi avantajları ve dezavantajlarına göre görüşlerinizi bekliyorum saolusn cevap veren herkez.

Tarih: 5 Ocak 2008, 16:59 - İp: 85.***.**9.106
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

Konuyu şöle toparlayayım....

Cmos sensor ile CCD sensör arasındaki fark bu...

nikon CCD sensör kullanıyor bu modelinde...avantajları olduğu gibi dezavantajlarıda var...

Yüksek İso ve uzun pozlamada fazla ısınan Sensör noise yapıyor...lakin bu nikon'un gece çekimi kötüdür demek değil.

Noise Reduction denen bişi var....abiler çokda detaydan ödün vermeden çok güzel bir şekilde alıyor noise u.....

Ayrıca Yine Nikon daha keskin diyemezsin...Hangi lens ile kullandığına bağlı, Hangi Jpg ayarlarında çektiğine vs.

Ama iki makine arasında D80 açık ara öndedir benim için....açık ara hemde...sadece body si bile bana aha abi budur demem için yeter

Bu fotoyu Tamron 17-50 2.8 ile çektim

Tarih: 5 Ocak 2008, 21:48 - İp: 88.***.**0.134
  • 1