smlzl
smlzl (üye)
Yalova / Amatör

400d, D80, K10d.. ?

Arkadaşlar daha fazla araştırdıkça daha iyisine özeniyorum..ilk başta 350D ye karar vermiştim..sonra spot almaya karar verdiğim için aynı paraya 400D almaya karar verdim..ama sonradan çıtayı biraz daha yükseltip D80 ve K10D yi ekledim..ve bu 3 makinanın kendine has özelliklerinden dolayı karar veremiorum..Ve sizden yardım istiyorum..Bu özelliklerini önem sırasına dizdiğimiz de sizce hangisi..?

400D

- ISO başarısı
- Anti Dust
- Canon olması

Bunların yanında dezavantajları;
- Kulanılan malzeme ve ergonomi kötü
- Diğerleri göre 9 noktadan autofocus olması
- Ve boyutun küçük olması(ilk başta küçük ve hafif olması daha iyi diyordum ama ele oturması açısından küçük olması dezavantaj)

D80

- sağlam body, ergonomisi
- 11 noktadan autofocus
- 4 kademeli noise reduction
- Ana lcd den bağımsız üstte monokrom ekran
- iyi flaş
- Nikon olması

K10D

- Dust Reduction
- Polikarbonla sertleştirilmiş gövde kaplamasıyla su ve toz sızdırmaz bir yapıya sahip olması (bunun sayesinde yağmurlu havada ve tozlu ortamlarda rahatça kullanabilme)
- Shake Reduction(gövdede)..(bu özelliğin benim gibi acemiler için çok yararlı bir özellik olduğunu düşünüyorum)
- Tav modu ve X modu
- Ana lcd den bağımsız üstte monokrom ekran
- 11 noktadan autofocus

Bunların yanında pentax için ;
- servis ve aksesuar bulma sıkıntısı..kendim yalovalıyım istanbula yakın olduğundan sıkıntı yaşamayabilirdim ama şu anda eskişehirde okuyorum ve bu konuda tereddütlüyüm.

Bu arada hangisi olursa olsun body olarak alıp yanında sigma 17-70mm lens alıcam..belki D80 nin kit lensine boyun eyebilirim şimdilik..

Tüm yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim arkadaşlar..

#smlzl' tarafından 18.11.2007 13:33:21 tarihinde düzenlendi.

#smlzl' tarafından 18.11.2007 15:56:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Kasım 2007, 13:28 - İp: 88.***.**6.119
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Lens olayinda oncelik kalite ise secim basittir, marka lensleri tercih edersin, yani makina Canon'sa Canon, Nikon'sa Nikon, Minota/Sony ise Minolta/Sony.

Bu durumun birkac istisnasi vardir, mesela Tamron 17-50. Genel itibari ile Tokina'nin lensleri markalara en yakin kaliteyi verendir, zaten fiyati da markalara yakindir. Sigma'nin da birkac istisnai modeli vardir ama muhtemelen o modellerin fiyatinin marka muadillerinden pek bir farki yoktur.

17-70 guzel lens, belli bir olcuye kadar macro bile yapabiliyor, kullanisli, aperaturu F2.8, yani fiyatina gore hizli. Yalniz stabilizasyonu yok, bu durumda Canon Nikon onermem, govdeden stabilizasyonlu makina almani oneririm.

Sigma ile ilgili en onemli muhalefet serhim, Sigma'nin geleneksel olarak renkleri camurumsu=sari yapmasi. Yalniz bu model yani 17-70, ayni dertten muzdarip mi bilmiyorum. Tabii bu zevk ve aliskanlik meselesi, ilk makinan olacagi icin seni rahatsiz etmek bir yana hosuna bile gidebilir.

not : Sigma 17-70 Nikon D40 ve D40x ile calismaz, yani calisir da Af yapamaz.

Tarih: 19 Kasım 2007, 01:20 - İp: 88.***.**3.84
smlzl
smlzl (üye)
Yalova / Amatör

anladım arkadaşım saolasın..

Tarih: 19 Kasım 2007, 01:24 - İp: 88.***.**6.119
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Sigmanın standart zoom objektiflerinden özellikle 18-50f2.8 makro yu öneririm.
Toz önleme sistemi bir artıdır ama çok şey beklememelisin.

Tarih: 19 Kasım 2007, 09:59 - İp: 81.***.**7.49
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

Kit lens ile almaktansa 17-70 güzel bir başlangıç olabilir.Çekilen fotolardan gördüğüm kadarıyla gayet temiz sonuçlar var.Ben keşke kit lens yerine,17-70 alsaydım diyenlerdenim.
Toz olayı da aynen Buffalo nun söylediği gibi çok şey bekleme,özen göstermez isen mutlaka tozlanıyor.kesinlikle toz olmayacak diye bir özelliği yok.
6 mpx yeterli diyorsan k100d super çok güzel bir fiyatla satılıyor.

Tarih: 19 Kasım 2007, 10:15 - İp: 85.***.**9.67
smlzl
smlzl (üye)
Yalova / Amatör

kad-ir arkadaşım şu toz olayından kimse çok şey bekleme diyor.. ama hiç olmamaktansa az işe yarasa da olması taraftarındayım neyse bu özellikle pek önemli deil..ama shake reduction, şu su geçirmeme olayı(gerçi bundanda pek bişey bekleme diolar ) ve RAW formatında daha keskin sonuşlarından dolayı (jpeg de d80 dahi iyi) pentax sanki daha ağır basıo gibi..ama sanki bundan emin deilim yani ikisinide elime aldığımda d80 gibisi yokta diyelirim orası hiç belli olmaz..

Tarih: 19 Kasım 2007, 18:15 - İp: 88.***.**6.119
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Geçen mediamarktta epeyce bir makineyi elime aldım inceledim. Gövdenin verdiği his bakımından Canon 40d ve Pentax k10d en güven verenler. Canon 5D ise tek kelimeyle ben buradayım diyor ve hepsini ezip geçiyor. Nikon d80 de vizörüyle hoşuma gitti. Bence aydınlık ve geniş vizör çok önemli ve bu bağlamda en zayıf makineler 400d ve Nikonun d40x'i.

Tarih: 19 Kasım 2007, 18:41 - İp: 88.***.**3.57
smlzl
smlzl (üye)
Yalova / Amatör

ulyses arkadaşım k10d nin vizörü nasıl..?

Tarih: 19 Kasım 2007, 18:43 - İp: 88.***.**6.119
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Burada bazı makinelerin vizör ölçüleri verilmiş.5D Full frame olduğu için buraya konmamış ama hepsinden geniş.K10D nin oldukça büyük ve aydınlık bir vizörü var, benim alma nedenlerimden biri buydu.

Tarih: 19 Kasım 2007, 18:47 - İp: 88.***.**3.57
smlzl
smlzl (üye)
Yalova / Amatör

saolasın arkadaşım..pentax ın vizörü de tatmin edici sanırsam..

Tarih: 19 Kasım 2007, 18:51 - İp: 88.***.**6.119
smlzl
smlzl (üye)
Yalova / Amatör

arkadaşlar sonunda bugün gittim media mrkte aldım elime bi d80ni bi k10d yi..ikiside çok hoş makinalar body olarak..ama k10d nin elimizde tuttuğumuz kısmı daha oval olduğundn elime daha iyi oturdu..ama çekim yapma şansım olmadı ve kablolardn dolayı rahat inceleyemedim..içim rahat etmedi ve fotozeynep e gittim rahatça inceleyip çekim yapabilmek için..ama nikon satmıyolarmış sadece k10d yi inceleyebildim..body si gerçektn çok hoşuma gitti ve elimle daha ii kavrayabildim..kullanım açısından daha kolay geldi..içim ısındı yani k10d ye..görevlide k10d nin zaten d200 seviyesinde bi makina olduğunu söyledi ve pentax ı tavsiye etti..ben servis ve aksesuar açısından sıkıntı yaşayabilceğimi söylediğimde pentax için her türlü aksesuar ve istanbulda çalıştıkları servis aracılığıyla yardımcı olabileceklerini söyledi..buda beni sevindirdi açıkçası..d80 ile çekim yapabilme imkanım olmadı ama şu anda k10d daha yakın duruo bana..

bu arada en son elime 400d yi aldım ve aldığım gibi geri bıraktım.. diğerlerinin yanında gerçekten oyuncak gibi kaldı..

#smlzl' tarafından 20.11.2007 20:28:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Kasım 2007, 20:26 - İp: 88.***.**6.119