alsufi
alsufi (üye)
Yurtdışı / Amatör

350 D Nin 18-50mm Lensi Neden Kötü?

Merhaba arkadaslar,

forumda okuyorumda bazi arkadaslar, Canon 350D alacak
kimi arkadaslara 18-50mm EF-S objektiv icin para verme degmez gibi yazilar yaziyorlar.

Ben 639 euroya bir tane Canon 350 D buldum ve ondada 18-50mm EF-S objektiv var. Simdi merak ettigim neden bu objektiv kötü bana yazabilirmisiniz?

Satin almak istedigim magazadaki arkadas body olarak satmayi kabul etmiyor.

Nedir bu lensin tavsiye edilmemesi?

Ikinci bir sorumda Nikon D70s' in bodysi Canon 350D den dahami saglam?

Astrofotografide teleskopa fotograf makinasi takildigi zaman bodysinin saglamligi Canon 350D den dahami iyi?

Simdilik sorularim bu kadar.

Cevaplarinizi sabirsizlikla bekliyorum.

Hoscakalin

Tarih: 6 Ocak 2006, 01:50 - İp: yok
omerbey
omerbey (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

o objektif olmadan satmıyorsa objektif ile alın. zaten pek pahalı bir lens değil. objektifin neden kötü olduğunu anlatmak zor. eğer ilk slr deneyiminiz ise size muhtemelen iyi gelecektir. bence siz onu öylece alın, neden yetersiz kaldığını anladığınızda değiştirin

sevgiler.

Tarih: 6 Ocak 2006, 02:21 - İp: 85.***.**1.233
Maxo
Maxo (üye)
İstanbul / Amatör

Alsufi,

Bence o lens kit olarak alınabilecek bir lens.

Yapılan yorumlarda fiyatına göre iyi olduğu söyleniyor. Hatta bazı örnek fotoğraflar oldukça iyi görünüyor.

O fiyata alırsan pişman olacağını sanmıyorum.

Tarih: 6 Ocak 2006, 10:44 - İp: 212.***.**0.84
excel
excel (üye)
İstanbul / Amatör

Makinalar fabrikadan çıkıp piyasaya sürülürken,fabrika tarafından takılan objektiflere kit objektif denir.Makinanın fiyatını arttırıp rekabet şansını azaltmamak için bu objektifler sağı solu plastik,imalatı kolay ve ucuz olan objektiflerden seçilir...Bunların kalitesi hiçbir zaman belli bir standardın altında değildir...Ama pahalı objektifler kadar da mükemmel değildir...Yeni başlayan amatörü çok rahat tatmin eder..Bu durum sadece Canonda değil,Nikon,Minolta ve diğer bütün makinarda aynıdır.Yani makinalara kit objektif,önü boş kalmasın diye takılır...

Tarih: 6 Ocak 2006, 15:58 - İp: 85.***.**1.141
alsufi
alsufi (üye)
Yurtdışı / Amatör

Cevap yollayan arkadaslara tesekkür ediyorum,

yalniz Excel' in yazdigina göre adeta 18-55 EF-S objektiv pek bir ise yaramaza benziyor.

Yani bu durumda, bir, belkide iki objektiv almam kacinilmaz görünüyor. Simdi bu bana biraz pahaliyami gelecek?

Doga resimleri, portre resimleri birde uzaktan hayvan resimleri cekmek istiyorum bu makina ile.

Hangi objektivlere gereksinimim var?

Selamlar herkese...

Tarih: 6 Ocak 2006, 17:27 - İp: 84.***.**3.19
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

icinde "300mm" lafi gecen objektiflere ihtiyac var bu durumda. Baslangic olarak sigma 70-300mm APO macro Super II objektifi iyidir bence..

Bu arada kit lens denen 18-55 hic kotu bir objektif degildir. Uzerine duseni yapar. Herhangi bir kullanicinin sikayetlerine bakmayin, objektifler birbirinin ayni kalitede olmaz. Ayni iki objektifi yanyana koyun, birisi cok iyi oburu cok kotu performans gosteriyor olabilir. objektif konusunda nedense firmalarin kalite kontrolleri biraz gevsek. O yuzden siz ancak butun kullanicilar sikayetciyse dikkate alin.

Tarih: 6 Ocak 2006, 17:44 - İp: 213.***.**3.82
alsufi
alsufi (üye)
Yurtdışı / Amatör

Juggler,

özellikle cevabin sizden gelmesi cok iyi denk geldi benim icin.

Cünkü Homepage' inize baktigimda benimde cekmek istedigim fotograflarin sizinki gibi oldugunu gördüm. Bendede manzara ve kus fotografi cekme meraki var.

Yalniz beni daha cok yirtici kuslar ilgilendiriyor ve bu yaramaz kuslarda pek yakinda biri oldumu hemen ucuveriyorlar.

Bu yüzden onlara pek yaklasmadan isi halletmek gerekiyor. Ancak hala genelde manzara fotografi cekmeye agirlik verdigimi belirtmek istiyorum.

http://tamron.de/index.php?id=106&kc_prid=452

Yukaridaki objektiv yani Tamron AF 28-300mm F3,5-6,3 XR Di LD Aspherical (IF) Macro,

hakkinda ne dersiniz? Fiyati 289 Euro yani uygunmu?

Bu objektivle manzara fotografi cekilebilirmi?

Selamlar,

Tarih: 6 Ocak 2006, 18:15 - İp: 84.***.**3.19
omerbey
omerbey (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

tokina 80-400 geniş aralığına rağmen iyi bir lens. kendi klansmanında pratik de bir lens. tavsiye ederim.

sizin probleminiz iki farklı uca ihtiyaç duymanız. genel anlayışta manzara fotoğrafları geniş açı ile çekilir. 18-55 in 18 kısmının size yetme ihtimali var.

ve mutlaka bir tripod alın. 18-55 ile f:8+ civarında manzara fotoğrafı çekersiniz ve 400 mm de titremeden hayvan çekersiniz.

Tarih: 6 Ocak 2006, 20:59 - İp: 195.***.**9.29
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Ben genelde manzara fotograflarini 18-55'le cekiyorum. Simdilik 300mm yetebilir, ama bir objektifte genis aciyla tele arasi ne kadar aciksa goruntunun kalitesini saglamak o kadar zor oluyor. boyle joker bir objektiftense bir amaca yonelik bir objektif almak daha iyi...

Tarih: 7 Ocak 2006, 21:14 - İp: 85.***.**1.241
ceko
ceko (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

Kit lensleri asla hafife almayın. Profesyonel anlamda fotoğraf çekimi yapmıyorsanız bu tür lensleri kullanmanızın hiç bir sakıncası yok. Ben de uzun süre bu tür lenslerle fotoğraf çektim hala da sigmanın 18-50mm'si ile çekimler yaparım. Kesinlikle görevlerini yerlerine getiriler va gayet güzel görüntüler alabilirsiniz. Bunlara kötü lensler demektense giriş seviyesi lensler denmesini tercih ederim. Bu lensleri kötülüyenleri de anlayamam hiç bir zaman ne kadar lens bilgileri vardır neye göre kalitesiz derler onu anlayamam. 150-200 dolarlık bir lense fiyat-kalite performansına bakarak karar vermek gerekir. bazı arkadaşalrımız çıkıp "o da lens mi" diyip "alacaksan şu lensi al" diyebilir ve söylediği lens 750-1000 dolar seviyesindedir. Bunları iyi tartmak lazım.

Tarih: 7 Ocak 2006, 23:52 - İp: 85.***.**1.155
husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

Ben kit objektifi ile gayet de güzel fotoğraflar çektiğime inanıyorum, tabii ki ilk D-SLR makinam ve bir amatör olarak bunu söylüyorum.
Yanısıra 50 mm prime denilen cinsten bir objektif ile 70-300 Sigma APO Macro DG aldım, ama kuş vb. diyince bunun için 50-500 de olsa elde, ilk önce tecrübe gerekli sanırım.
Denedim oradan biliyorum.
En iyisi bir güzel alışana kadar kit objektif her işe uygun başlangıç olarak diyeyim, kullanım tecrübeme dayanarak.
Saygılar

Tarih: 8 Ocak 2006, 00:29 - İp: 85.***.**0.85