fatal46
fatal46 (üye)
Eskişehir / Profesyonel Fotoğrafçı

Sony H5 Pilleri ????????????????

arkdaşlar bende bir h5 sahibi oldum manyak bi makine ama bi kaç sorum olucak piiler kaç saatte jarz oluyor en az?= birde yedek pil olarak piyasada bulunan 2300 2500 2700 bu piller hakkında ne düşünüyosunuz tavsiye edermisnz (yedekpil kullanımı için)

Tarih: 6 Temmuz 2006, 19:48 - İp: 85.***.**5.64
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Ben de benzer bir soruyu elimdeki kompakt Olympus icin sormustum. Ne bir ses ne de bir nefes.

DSLRlar, mercekler, ISOlar, daha cikmamis makinalar hakkinda bilimum spekulasyonu yapan forum ahalisi sunu kullan veya bunu kullan diye bir harfcik hicbirsey yazmamisti bana. Millet yorum yapmayi sevdigi kadar bu kadar pratik basit bir bilgiyi yanasmiyor her nedense.

Neyse efenim.

Bizim el feneri, el radyosu, uzaktan kumanda vs. gibi araclarda cokca kullandigimiz standart ucuz pillerin ic direnci yuksek oldugu icin dijital fot.mak.larin istedigi yuksek akim degerlerini saglayamiyorlar, dolayisi ile voltajlari tutsa bile kullanilamiyorlar.

Piyasada (yani super marketlerde, bazi bakkalarda) yaygin Dijital FMde kullanilabilir 2 alternatif var:

1. Tek kullanimlik 1.5 Voltluk "ALKALINE" piller.
2. Sarj edilebilir 1.2 Voltluk "NiMH" piller.

Bunlardan sarj edilebilir NiMHlarin 1.2 Volt olmalarina ragmen akim degerleri yuksek oldugu icin dijital makinalari calistirabiliyorlar.

1300, 1700 , 2300 ,2500 gibi rakamlarla ifade edilen maH degerleri ise pillerin sarj kapasitelerini gosteriyorlar. Yuksek sarj kapasitesi daha iyi, fakat sarj suresi de ona gore uzun.

NiMH'lar teorik olarak 1000 defa sarj edilebiliyorlar. Bazi ureticiler mallarinda hafiza etkisi olmadigini soyluyorlar, ama yine de iyice desarj olmayan NiMH pilleri tekrar sarj etme.

NiMH piller durdukleri yerde iclerinde sarji yavas yavas tuketiyorlar. Uzun sure once sarj olmus NiMH pilleri kullanacagin zaman sarj durumunu kontrol etmen gerekiyor. Alkalinlerde boyle bir sorun yok, ama sen yine de onlari kullanmadigin zamanlar buzdolabinda sakla. (kullanacagin zaman isinmalarini bekle yoksa bitik gibi gozukurler)

Tarih: 7 Temmuz 2006, 15:14 - İp: 88.***.**2.177
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

kutudan çıkan şarj aleti 6 saatte şarj eder. ben h2 kullanıyorum o 2500 lük pil önerir, 4 tane GP almıştım şarj aleti ile birlikte ama onların şarj aleti vasat bir şey, 18 saatte şarj ettiği için ben hep sony şarj aletini kullanıyorum. şarj olup olmadığını anlamak kolay, cihazın üstündeki ışık söndüğünde şarj işlemi tamamlanmış oluyor.

h5 le birlikte gelen pillerle aynı amper değerine sahip 2 ya da 4 kalem pil daha alırsanız pil sorunu yaşamazsınız.

Tarih: 7 Temmuz 2006, 15:15 - İp: 81.***.**4.144
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

arkadaslar bu konuyu yakinda "pil ve sarj aletleri" bolumunden takip edebilirsiniz..

Tarih: 7 Temmuz 2006, 17:37 - İp: 62.***.**2.10
sonyh5
sonyh5 (üye)
İstanbul / Amatör

slmlar, bende de H5 var ,sarj aleti sarj islemini bitirince isigi sonuyor ,bu ana kadar sarj etmek durumundasin , ben 2500 GP pil kullaniyorum , ama tavsiyem toplam da 3 takim pil olusturmandir ,kaldi ki 1 gun boyunca sabahtan aksama kadar makine acik kalirsa ,2 takim pil yetmeyebilir,bu arada kac mb lik memory stick aldin ? cunku bu da diger faktor ,kartin dolmasi durumunda zaten pile ihtiyacin olmayacaktir

Tarih: 8 Temmuz 2006, 09:48 - İp: 195.***.**3.40
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

GP şarj aleti maksimum 6 saatte şarj ediyor, daha fazla değil.

Tarih: 8 Temmuz 2006, 15:03 - İp: 85.***.**6.130
  • 1