ahmetdmr16
ahmetdmr16 (üye)
Bursa / Meraklı

Sony A380 Flashsız Modda Çekememe

Ben sony a 380 18-55 lens kit kullanıcısıyım ,
Makinemle çok güzel manzara fotğrafları çekebiliyorum fakat,
tripotla tripotsuz çekimlerimde deklanşore bastığımda çok uzun bir bekleme oluyor ve fotoğraf net çıkmayıp kayık çıkıyor , aynı şeyi flash lı modda yaptığımda anında poz yakalıyorum flash sız çekimlerde neden böyle yapıyor olabilir? bilen varsa yardımcı olursa Çok iyi olur.
Şimdide Teşekkürler

Tarih: 9 Aralık 2010, 19:16 - İp: 88.***.**9.193
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Hangi çekim modunu, hangi enstantane ve diyafram ayarını kullanıyorsunuz? Ortam ışığı, flaşsız çekim için yetersiz sanki.

Tarih: 9 Aralık 2010, 20:04 - İp: 95.***.**2.156
csmx
csmx (üye)
Ankara / Meraklı

Merhabalar Ahmet Bey, kullandığınız makina bir Dslr makinadır. Yani enstantane (perde hızı) ve diyafram (alan derinliği) ayarları vardır. Anladığım kadarıyla siz makinayı otomatik modda kullanıyorsunuz. Işığın yetersiz olduğu durumlarda makina diyaframı açıyor otomatikman. Eğer ışık hala yetersiz geliyorsa perde hızını düşürüyor. Bu şekilde uzun pozlama yapıyor, yani daha uzun süre görüntü almaya devam ediyor ki daha fazla ışık alsın, fakat aynı zamanda uzun pozlamanın sonucunda görüntüde o anda hareket eden ne varsa hepsi kayık çıkıyor. Nedeni en kısa şekilde böyle anlatılabilir. Çözümü ise bu kadar kolay anlatılabilir değil malesef. Dslr makina aldığınıza göre detaylıca Dslr makina kullanımını da öğrenmeniz gerekecek. Enstantane, Diyafram ve iso ayarları öncelikle öğrenmeniz gereken ayarlar. Selamlar..

Tarih: 9 Aralık 2010, 20:27 - İp: 217.***.**3.229
ahmetdmr16
ahmetdmr16 (üye)
Bursa / Meraklı

csmx Tesekkür ederim makianamı alalı çok olmadı 0 aldım gerçi ama belki bi problem wardır dye korktuğum için böyle bir konu açtım en kısa süredede iso ayarını öğrenmeye çalışıcam.

Tarih: 10 Aralık 2010, 13:56 - İp: 85.***.**1.155
ahmetdmr16
ahmetdmr16 (üye)
Bursa / Meraklı

ocaklılar Çektiğim mod Portre yada gerci hepsinde aynısı oluyor iso düğmesin ebastığımdada şöyle bir uyarı alıyorum P,A,S,M isonot available in curreant shooting mode.

Tarih: 10 Aralık 2010, 13:58 - İp: 85.***.**1.155
frcqq
frcqq (üye)
İstanbul / Amatör

Merhabalar Ahmet bey.

Öncelikle şunu belirteyim bende bir sony A-350 kullanıcısıyım.bu alemde pek az bulunan türlerdeniz anlıycağınız aramıza hoş geldiniz

Arkadaşlar yeterince açıklamış fakat bende biraz eklemelerde bulunmak istiyorum.fotoğraflardaki kaymanın sebebi yetersiz ışıkta makinenizin yaptığı uzun pozlamadır. buna engel olmanın tek yolu vardır. manuel modda çekim yapmak ve tripod (üç ayak) kullanmak. !

Kimilerine göre manuel mod çok karmaşık. kimilerine göre ise üstüne biraz düşüldüğünde kolayca kavranabilecek bir sistem vardır. kolayca anlamanız için şöyle açıklayayım ışık az ise pozlama süresini artır . fakat burada da şöyle bir sorun çıkıyor yine karşımıza. uzun pozlama yapıldığı için makine en ufak titreşimleri algılar ve fotoğrafınız kayar. bunu engellemek içinde tripod (üç ayak) kullanılmalıdır.

Teşekkür ve Saygılarımla..

Tarih: 13 Aralık 2010, 14:38 - İp: 194.***.**9.1
ahmetdmr16
ahmetdmr16 (üye)
Bursa / Meraklı

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için Çok teşekkür ederim manuel mod öğrenmeye çalışıyorum şimdi.frcqq ya bu konuda çok haklsın bu alemde çokk yanlızız neden bilmiyorum ... Tekrar Teşekkür ederim.

Tarih: 13 Aralık 2010, 21:22 - İp: 85.***.**8.96
  • 1