jasmn_e
jasmn_e (üye)
Yurtdışı / Amatör

Raw+l

Merhaba ,
Birsey sormak istiyorum bu raw +l ile cekilen fotrolarda bi jpg birde raw cikmasi gerekiyor pc ye atildiginda dimi? Neden bilmiyorum ben aktardiimda bilgisayara sadeece farkli numarali jpg uzantili iki fotograf goruyorum Sizce neden olablr?

Tarih: 5 Nisan 2009, 01:51 - İp: 71.***.**9.135
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Çok garip bi durum. aynen dediğiniz gibi RAW + JPEG çekip de çekilen dosyaları PC'ye aktardığınız zaman bir adet JPEG ve makine markasına göre isim alan bir adet de RAW dosyası görünmesi gerekir..

Tarih: 5 Nisan 2009, 15:55 - İp: 78.***.**2.172
jasmn_e
jasmn_e (üye)
Yurtdışı / Amatör

Evt ya napcam ben soruyorum herkes öyle olması gerekiyor diyor ama olmuyor

Tarih: 5 Nisan 2009, 18:49 - İp: 71.***.**9.135
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Benzer problem yasayanlar " card reader " kullanarak - yani makinadan PC'ye aktarmayi USB kablodan YAPMAYARAK - sorunu çözmus ....

Bir onu deneyin ; en azindan o secenek elinizde olsun . Sonra uzerine gidip USB aktarimda da sorunu cozmeye calisiriz ....

Sonucu bilelim ... Bir de makinanizin ne oldugunu...

Tarih: 5 Nisan 2009, 20:37 - İp: 96.***.**9.175
jasmn_e
jasmn_e (üye)
Yurtdışı / Amatör

Anladım teşekkürler sanırım o yöntem işe yarayabilir çünkü ben şuana kadar kablo ile bilgisayara atıyordum fotoları , karttan atmayı denedim ama pc nin kart okuyucusu bozuk en kısa zamnda onuda denicem ,
Makinem Canon Rebel XSi (450d),
Tekrar teşekkürler .

Tarih: 6 Nisan 2009, 07:22 - İp: 71.***.**9.135
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Internette gordugum kadariyla nadiren olusan bir problem - 450D 'de de Nikon D300'de de ayni problemi yasayan tek tük insan var .

- Kesin cozum , card reader kullanmak....

- Kullandiginiz Windows versiyonundan da kaynaklanabiliyormus . Bir baskasinin bilgisayarina yuklemeyi deneyin ayni sekilde ....

- Bazi kisiler , denedikleri degil de PC'nin bir baska USB portuna ( mesela yandaki degil arkadakine ) baglayarak cozmus sorunu .

- Nikon D300 'de makinayi MASS STORAGE diye tanimlayan bir ayar var . Canonlarda var mi bilmiyorum . " Mass storage" 'da oldugunda bu sorun
olmuyormus . Makinayi " factory default settings" 'e getirmek de cozebiliyormus .

Makina sadece RAW cektiginde aktarinca ne oluyor ?? NEF dosyayi gorebiliyorsaniz sorun PC / software kaynakli deniyor .

Kolay Gelsin

Tarih: 6 Nisan 2009, 08:03 - İp: 96.***.**9.175
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

#paperman' tarafından 06.04.2009 08:15:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Nisan 2009, 08:05 - İp: 96.***.**9.175
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

#paperman' tarafından 06.04.2009 08:14:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Nisan 2009, 08:11 - İp: 96.***.**9.175
mehmetcihan
mehmetcihan (üye)
İstanbul / Amatör

Aşağıdaki bağlantıdan makinenize uygun RAW codekleri edinin. (Vista için)

http://www.microsoft.com/prophoto/downloads/codecs.aspx

Tarih: 6 Nisan 2009, 10:42 - İp: 85.***.**0.123
jasmn_e
jasmn_e (üye)
Yurtdışı / Amatör

Baska bir usb girisine denedim yine olmadi simdi baska bir bilgisayara atmaya calisicam bakicam orda aciliyormu normal sadece raw cektigimde dosyalar gozukuyor ama raw+l oldugunda raw li dosya jpg gibi cikiyor

Mehmet Cihan Bey cok tesekkurler link icin ama anladigim kadariyla bu hicbir raw dosyasini acamayanlar icin benim durumum farkli ben raw ile cektigimde problem yok sadeec raw+l de problem yasiyorum...

Tarih: 6 Nisan 2009, 20:47 - İp: 71.***.**9.135
jasmn_e
jasmn_e (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ayrica makineyi altust ettim ama bilmiyorum belkide gozumden kacmistir bulamadim Mass storage diye bir ayar

Tarih: 6 Nisan 2009, 21:25 - İp: 71.***.**9.135