ahalik
ahalik (üye)
Diyarbakır / Amatör

Portre Fotoğraf

sınıfta portre fotoğraf çekiyorum. Elimde halen d100 var çocukları pencereye yakın alıp ışık tam yüzlerine gelecek şekilde çekiyorum arkalarında da fon var. Arkada gölge çıkmaması için bazen 500 bazen 1000 isoda 60 a 5 veya 80 e 5 değerlerinde çekiyorum. Sonuçlar birbirini tutmuyor bazen iyi bazen de hoş olmayan sonuçlar çıkıyor.

Yaptığımız işler ; Okul promosyon ürünleri

1. Strobist sistem mi kurayım? d100 ile devam mı edeyim
2. Yüksek iso değerlerini iyi veren bir makina mı alayım? O makina için öneriniz?
3. İyi bir makine ve strobist sistem ne dersiniz?

Tarih: 22 Ekim 2012, 18:47 - İp: 78.***.**9.179
gunayo2000
gunayo2000 (üye)
İzmir / Amatör

kullandığınız iso değerleri çok yüksek olduğu için fotoğraflarınızda parazit oluşturacaktır. bu da eğer elde çekiyorsanız fotoğrafınızın net olmamasına ve birbirinden farklı olmasına neden olur. tavsiyem, en düşük isoya alın. diyaframı da sonuna kadar açın(en küçük f değeri) bu şekilde makina size düşük bir örtücü hızı vereceğinden fotoğrafınız yeterince aydınlık olacak ve iso yu yükseltmenize gerek kalmayacaktır. en küçük f değeriyle çekeceğiniz için arka plan tamamen flu çıkacaktır. bu da arkadaki istenmeyen gölgeleri ortadan kaldıracaktır.
umarım yardımcı olabilmişimdir. bu arada bu tür çekimlerde imkanınız varsa mutlaka tripod kullanmaya çalışın

Tarih: 23 Ekim 2012, 14:59 - İp: 88.***.**7.6
ahalik
ahalik (üye)
Diyarbakır / Amatör

günay yardımın için sağol önerilerini değerlendireceğim. Bir adet 60*90 flash softbox aldım. Çekimleri yaptıktan sonra sana mail atarım.

Tarih: 25 Ekim 2012, 16:51 - İp: 78.***.**9.179
  • 1