hightech
hightech (üye)
İstanbul / Meraklı

Pentax K10d Hangi Nikona Eşit.

Pentax K 10 D Nikon olarak hangi modeli karşılar?
Nikon D80, D200 gibi.

Tarih: 26 Kasım 2007, 10:52 - İp: 194.***.**1.69
sdtyrdkn
sdtyrdkn (üye)
Bursa / Meraklı

hightech, amaç?

Tarih: 29 Kasım 2007, 00:47 - İp: 85.***.**5.39
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Ben de anlayamadım amacını..Hayır, bu kadar iyi biliyorsanız neden soruyorsunuz ki?

Tarih: 29 Kasım 2007, 00:49 - İp: 88.***.**6.244
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın cok bilen abimiz
madem bizden iyi biliyorsunuz bosuna bosuna fikrimizi öğrenmenizin hatta bunun üzerine eleştiri yapmanızın hiç anlamı yok.

Tarih: 29 Kasım 2007, 00:54 - İp: 85.***.**6.44
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

bu arada ucuz makineye kaliteli objektifle iyi sonuc alamazsınız demiştiniz..

buyrun

nikon d50+200m /f2 objektif

http://www.haberevi.net/1.rar

Tarih: 29 Kasım 2007, 01:45 - İp: 88.***.**8.123
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

Pentax K 10 D sanırım Nikon Coolpix 3200 filan olacak ona eşit zannedersem... Ama iyice bir karşılaştırmak lazım... Ne biliyim Pentaks renkleri o kadar iyi veriyor mu? Tabii önemli bunlar...
Bir de ormanda "bir pentaks on de dokuz kaplan gücündedir" derler (hani toz filan geçirmiyo ya o bakımdan)... Tabii buna da dikkat etmek lazım...Yani Nikon un SLR modelleri ile de kıyaslanabilir böyle bakınca olaya...

(Hemen zıplamayın, böyle şakayla karışık konu açılınca bende Pentaks fanatiklerini kızdırmak için mahsusçuktan yazdım)

Şimdi gerçekleri söyleyeyim de... Foruma takılan yeni arkadaşları doğru bilgilendirme adına doğru bildiğimi yapayım...

Bu işte (fotoğraf işi) tecrübe kazananlar bilir ve teslim ederlerki objektif her şeydir...

(açılar aynı olmak kaydıyla)Üzerinde çok iyi bir objektif takılı bir Nikon D40 ile üzerine sıradan bir objektif takılı bir Nikon D3 ü yan yana koysalar ve bundan sonraki hayatnızda sadece bu setlerden biriyle fotoğraf çekeceksiniz deseler, iki makina arasında teknik bakımdan uçurumlar olmasına rağmen aklı başında hiç bir fotoğrafçı dönüp D3 e bakmaz bile...İsosu 6400 e değil isterse 64000 çıksın... Temiz keskin ve hatasız bir görüntü ancak iyi bir gözünüz varsa elde edilir ve eğer gözleriniz iyi değilse gelecek görüntüyü yorumlamak için arkada duran beynin bir şempanzeye mi yoksa Albert Einstein'e mı ait olduğunun pek de bir önemi yoktur..

Nikon ve Canon un satış rakamlarının yüksekliği ve piyasadaki hakimiyeti, Pentaks veya Sony'nin daha kötü makina üretiyor olmasından değildir... (hatta bir çok bakımdan aynı segmentte çok daha başarılı ve buna rağmen de çok çok daha ucuz makinaları da mevcuttur)Profesyonellerin neredeyse tamamının iki veya üç kat para verip bu iki marka ile çalışmaları da, kazık yeme merakları değildir.. Sektörün tartışmasız lideri Nikondur çünkü çok fazla ve değişik kalitede objektif seçeneği sunar... Artık lisans hakları bitmiş F mouth dolayısıyla uyum sorunu olmadan bir çok değişik marka objektifi de destekler... Sizi iki veya üç objektife mahkum bırakmaz... Hatta eğer ff bir makina alırsanız Nikonun daha siz veya belki de babanız doğmadan önce ürettiği ve halen efsane olan bir objektifini takıp muhteşem fotoğraflar çekersiniz...
Siz fotoğraf çekerken Pentaksçı arkadaşlar ne mi yapmaktadır... Hayyam pasajında umutsuzca objektif aramaktadırlar...

Bilmem izah edebildim mi?

Burada şaka yapıyor olabilirsiniz...
(Mesela objektifin önüne takılan filtre bir anda objektifi berbat edebilir gibi uç şakalar da yapıyor olabilirsiniz hatta bir seviye ileri götürüp objektifin camını tel fırçayla silmek objektifi bir anda kaltesizleştirir bile diyebilirsiniz)
Yalnız lütfen şuna dikkat edin...
Bu forumlara girerek, satın alma tercihlerine belirlemeye çalışan kısıtlı bütçeli arkadaşlarımızın üzerimize hakkı düşüyor... (Birzamanlar Ben de onlardan biriydim) Bir çok arkadaşımız bu forumlarda yanıltılarak sıkıntı çekecekleri ürünleri aldılar...
Kendilerine bu ürünleri aldıranlara içlerinden hayır (!) dua okurken, delikanlılığa leke sürmemek adına aldıkları bu makinalara maalesef burada methiye düzmeye de devam ettiler...

Yeni makina alacaklara tek tavsiyem şudur... Forumlara göre tercihlerinizi asla belirlemeyin... Ben nikon diyorum ve bunun içinde ölçülebilir argümanlar ileri sürüyorum... Ama siz Bana da güvenmeyin... Gidin bu işin profesyoneli fotoğrafçı veya fotoğraf sanatçısı bir kişiye danışın... Kaliteli iş yapan fotoğraf stüdyoları belli... Amerikayı yeniden keşfetmenin lüzumu yok... Gidin onlara açıktan sorun ağabey hangi makinayı kullanıyorsunuz deyin... Sormaya utanıyorsanız bir vesikalık çektirin ve objektife gülümserken makinanın tam orta üstünde italik biçimde yazan markayı ve sol tarafında yazan modeli okuyun..
O mesafeden gayet net görünüyor...

#OZZY BABA' tarafından 29.11.2007 03:04:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Kasım 2007, 02:14 - İp: 88.***.**8.7
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

bisquit , gösterdiğin fotoğraf şahane, ilerde böyle bir lensimin olmasını isterdim...

ozzybaba , çok güel açıklamışsın, yaza doğru dslr e almayı düşünen biri olarak ilgiyle takip ediyorum, ya d200 alacam ya da k10d , ama anlaşılıyorki iyi bir lens alamazsam aldığım bady pek de işe yaramayacak... ve en güzel lensler de nikon ve canon da sanırım...

bu forum en azından beni aydınlattı, teşekkürler...

Tarih: 29 Kasım 2007, 02:54 - İp: 78.***.**5.9
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

Fujisever yaza doğru Nikon D300 ve çok üstün bir makina olan ve neredeyse nikon lens ailesinin hepsini kullanabilceğin D3 Türkiye'ye gelmiş olur... Bütçen elverirse d300 sanırım 2000 USD civarı olacak...Şu anda Amerikada 1799 Dolara yok satıyor... D3 ise biraz uçuk kaçık bir rakam olabilir... Ama bu iki makinadan birini alırsan dönüp bir daha arkana bakacağını hiç sanmıyorum...
Sıkı bir objktif seti edinmek kalıyor geriye...
Tabi bunlar tamamen duygu$$$al olaylar...
Eğer bütçen kısıtlı ise paranın çoğunu iyi bir objektife yatırmanı ve yeni gelen modellerle beraber iyice ucuzlayacağı aşikar olan d200 ü edinmeni öneririm...

Tarih: 29 Kasım 2007, 03:11 - İp: 88.***.**8.7
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

evet yaza doğru d200 çok ucuzlar, ben de dslr ye geçiş yapmış olurum...

belki ileride maaşımdan biriktirebilirsem bir ff makinaya geçerim, ama şimdilik gereksiz, d200 benim için çok bile...

lense gelince, öncelikle zoom lens alıp, bir süre idare etmek niyetim, iyice para biriktirince sağlam bir lens alırım, geniş açıları sevmiyorum zaten, 50mm veya 135mm f değeri 1.8 veya 2 gibi çok iyi olan lensler alırım, ama öncelikle kendimi geliştirebileceğim, 18-200 lük bir lens alma niyetim , bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum...

nikon en iyi tercih gibi görünüyor, bakalım hele o zaman gelsin, teşekkürler ozzy baba

Tarih: 29 Kasım 2007, 03:21 - İp: 78.***.**5.9
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

yaza doğru d200 almaktansa daha gelişmiş özelliklere sahip bir makine alırsın be dostum,d200 dandik değil ama epey de zamanın var önünde pentax k20d çıkacak canon 40d'den pahalı olması bekleniyor. söylentilere göre özellikleri güzel duruyor ve o da cmos sensör kullanacakmış,ki yurt dısından alınan pentax'larda burada 1 yıl garanti geçerli oldugunu düşünürsek ben de 40d alma hevesindeyken pentaxı görünce biraz duruldum
nikon d300 güzel bi alet ama o kadar fazla para verip onu almaktansa sony a700 canon 40d alıp aradaki farka güzel objektif alınabilir. bir yerden sonra en belirleyici rol objektif oldugunu düşündüğümüzde bu gibi durumlarda ucuz gövdeyi almak kısıtlı bütçelerimiz için daha iyi gibi geliyor sanki

Tarih: 29 Kasım 2007, 12:09 - İp: 88.***.**8.123
hightech
hightech (üye)
İstanbul / Meraklı

Sayın arkadaşlar buradaki yorumlar bana değilde almak
isteyenlere öğretmek amacında olmalı zaten bu makinaların
çok müridi var hiç olmassa onları yönlendirmiş oluruz
zaten forumların amacıda budur.

Tarih: 29 Kasım 2007, 15:38 - İp: 194.***.**1.69