fiyonkmakarna
fiyonkmakarna (üye)
İstanbul / Meraklı

Nikon D90-d300 Netlik Problemi

Merhaba d90 ve d300üm var,memnundum fakat hangi ayarları değişti emin değilim kurcalarken bir şeyleri yanlış mı yaptım bilemiyorum hatırlamıyorum da fotolar hiç net değil.hangi ayarları kontrol etmemi önerirsiniz?Lenste AF de kadran.
af area mode: Auto area
center focus point: normal zone
built-in af assist illuminator :on
af pointillumination:auto
Af/a
focus point wrap around: off-no wrap
AE-L/AF-L/ for mb-d80 :AE/AF LOCK
center-weighted area: 8mm
shutter-relese button AE-L:off
live view autofocus:normal area
Center-weighted area= 8mm
Shutter-relese button AE-L=Off
AF-S modunda
Matrix ölçüm
H
P modu
18-105- 50mm 2 lensim var her ikisiyle de aynını yaşadım. objektif söküp çıkarırken acaba tam oturmadı mı desem yine söküp taktım çektim yine aynı.
kitap sayfasını

Kitabın bir sayfasını çektim,odakladığı eyrler harici hiç net değil. tüm saynayı net alabilmem için hangi ayara getirmem gerek.

#fiyonkmakarna' tarafından 08.10.2013 17:50:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Ekim 2013, 17:46 - İp: 88.***.**0.205
mustafali
mustafali (üye)
İstanbul / Amatör

ikisinin birdenmi ayarı bozuldu

Tarih: 8 Ekim 2013, 18:01 - İp: 92.***.**5.2
mustafali
mustafali (üye)
İstanbul / Amatör

fotoğrafı yükle exif bilgilerine bakalım.

Tarih: 8 Ekim 2013, 18:07 - İp: 92.***.**5.2
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

tüm ayarları resetlemeyi denedinmi?

Tarih: 9 Ekim 2013, 08:40 - İp: 81.***.**1.46
fiyonkmakarna
fiyonkmakarna (üye)
İstanbul / Meraklı

f 3.5
1/60
iso 200
exposure bias=0
focal lenth 18mm
max aperture3.6
metering modeapattern

evet iki makine d enet çekmiyor.sonradan sharpen ayarlarından düzeltme yapmak zorund akalıyorum ki o bile yeterli olmuyor göz ve yüz hatlarının keskinliğinde.
resetlemeyid enemedim korkuyorum farkınd aolmadığım bazı ayarların değişmesinden,acaba denesem mi.
objektifleri iyi oturtamadım mı diycem ama ilk kez yapmıyorum.

Tarih: 9 Ekim 2013, 16:32 - İp: 88.***.**2.1
mustafali
mustafali (üye)
İstanbul / Amatör

Makarnacı, iki makinadada aynı anda aynı proplem olması ilginc.Sıkıntı sende sanırım makinalarda bişey yok

Verdiğin değerlere göre Robot resimmi çizeceğiz şimdi, fotoğraf nerede?

#mustafali' tarafından 09.10.2013 19:29:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Ekim 2013, 19:21 - İp: 92.***.**5.2
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

"Kitabın bir sayfasını çektim,odakladığı eyrler harici hiç net değil. tüm saynayı net alabilmem için hangi ayara getirmem gerek. "

Arkadasin sorusu anlasilmamis. Dolayisiyla ortada ne lens ne makinalar ilgili problem olmadigi da ...

Focus yaptigim yerler net, gerisi degil demis. Cekim f3.5 - en acik diyaframda . Yani alan derinligi problemi.

Diyaframi kisip ( f8, f11 ) cekin. ( alan derinligi konusunu da okuyup arastirin derim )

Tarih: 12 Ekim 2013, 12:08 - İp: 96.***.**5.17
fiyonkmakarna
fiyonkmakarna (üye)
İstanbul / Meraklı

Fotoğraf sütüdyosuna götürüp sordum,net çekmiyorlar hangi ayarlarıyla oynadıysam artık dedim.baktı sharpen düşmüş dedi ama çok az bir düzelme var yine fotolar net değil ne yapsam acaba fabrika ayarlarına getirsem makinelerimi sakıncası olur mu?getirmeden hangi ayarlara bakıp kaydedip yeniden ayarlayayım?

#fiyonkmakarna' tarafından 18.01.2014 11:06:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Ocak 2014, 11:05 - İp: 88.***.**3.94
sfkbay
sfkbay (üye)
Ankara / Amatör

Makineleri resetlemenin herhangi bir sakıncası yok,resetlediğinde kullanım kılavuzundada belirtilmiş olan varsayılan ayarlara döner.

paperman'ın belirttiği gibi açık diyaframlarda alan derinliğinden dolayı bu normal bir durum,kısık diyaframda çekmeyi bir dene.

Tarih: 19 Ocak 2014, 22:09 - İp: 91.***.**4.100
fiyonkmakarna
fiyonkmakarna (üye)
İstanbul / Meraklı

mesela alt paragraflar net değil.ben istiyorumki tüm sayfa net olsun.alan derinliğiyle ilgili değil,ayarları değiştirip denedim yine ayrı.odak noktasıs eçimimde mi bir hata var

Tarih: 22 Ocak 2014, 14:31 - İp: 88.***.**0.67
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

gönderdiğin fotoğrafın exif bilgisi yok alan derinliğiyle ilgili değil diyorsun fotoğraf ilgili gibi duruyor ... 1-) 30 cm geri çekil diyaframı 18 e getir daha geniş açı kullan, 2-) diğer yol hepsi tam net istiyorsan sayfanın düzlemiyle fotoğraf makinesinin düzlemini aynı yap , biri açılı biri düz olmasın ikiside 90 derece olsun örneğin... ozamanda bazı yerleri özellikle alt taraf fuluysa lensin takıldığı bölüm eğri demektir ama ben sizin aşağıdak fotoğrafınızda bir anormallik görmedim , normali aşağıdaki gibidir..

Tarih: 22 Ocak 2014, 15:37 - İp: 188.***.**5.228