gurcankck
gurcankck (üye)
İstanbul / Meraklı

Nikon D90 Beyaz Ayarı

nikon d90 beyaz ayarının nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorum. yardımcı olursanız çok memnun olurum arkadaşlar. Saygılar.

Tarih: 30 Aralık 2010, 20:57 - İp: 85.***.**1.68
gurcankck
gurcankck (üye)
İstanbul / Meraklı

Uzun araştırmalar sonunda buldum kesinlikle işinize yarayacaktır...

PRE MENÜSÜNDEN BEYAZ AYARI YAPMA:

1)Ekranın solundaki WB düğmesine basılı tutarken baş parmağımızla harekete ettirdiğimiz kontrol çarkı ile küçük LCD ekranımızın sağ alt köşesinde PRE yazısının çıkmasını sağlıyoruz.

2)İşaret parmağımız ile kullandığımız kontrol çarkı ile d-0, d-1, d-2, d-3 ve d-4 arasında bir seçim yapıyoruz.

3)Şimdi elimizi WB düğmesinden çekip tekrar basıyoruz ve basılı tutuyoruz. LCD ekranımızın üstündeki PRE ışığı yanıp yanıp sönmeye başlıyor. Objektifimizi beyaz bir kağıda doğrultup focuslamasını beklemeye lüzum kalmadan fotoğrafını çekiyoruz. LCD' de GooD diye bir yazı çıkıyor.

Eğer No Gd yazısı çıkarsa 3. sırayı tekrarlıyoruz.

PRE MENÜSÜNDEKİ BEYAZ AYARININ ÜZERİNE YENİ BEYAZ AYARI YAZMAK:

1) WB düğmesine basılı tutuyorken, işaret parmağımız ile kullandığımız kontrol çarkı ile d-0, d-1, d-2, d-3 ve d-4 arasında bir seçim yapıyoruz. (Hangi PRESET' i değiştirmek istiyorsak onu seçiyoruz)

2) Diyelim ki d-0' ı değiştirmek istiyorsunuz. O zaman yukarıda yazdığım "PRE MENÜSÜNDEN BEYAZ AYARI YAPMA:" kısmının sırasını takip ediyorsunuz. Bu 3 maddeyi yaparsanız d-0 için elinizde yeni bir PRESET olur.

Üzerine yazma bu şekilde olmaktadır.

PRESET SİLMEK:

Fabrika ayarlarına geri yükleme yapmadığınız sürece maalesef silme olasılığımız yoktur.

Çok araştırdım bulamadım ve bir sürü yerde de silinemediği yazıyor.

ayrıca ; http://www.youtube.com/watch?v=1MQTO9tiXb0
video ingilizce ama nasıl yapacağınız görebilirsiniz.
saygılar...

Tarih: 31 Aralık 2010, 13:59 - İp: 85.***.**2.178
  • 1