yaagmuur79
yaagmuur79 (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D100 R06 Hatası

merhaba,nikon d100 makinenin deklanşörüne bastığımda uzun süreli ,bişeyler sıkışmış gibi bir ses geliyor.bastığım sürece geliyor.netten biraz araştırdım ama net bir cevap bulamadım.lensleri çıkardığımda ekranda err ve r06 yazısını görüyorum.hiçbir şekilde bu yazılar da gitmiyor.bu konuda servise gitmeden önce yapabileceğim bir şey var mı?
şimdiden teşekkürler

Tarih: 10 Eylül 2012, 19:25 - İp: 176.***.**0.22
abdullahmk
abdullahmk (üye)
İstanbul / Amatör

Makinenin kullanım kitapçığına baktınız mı? Genelde troubleshooting bölümünde hata kodları, anlamları ve eğer mümkünse nasıl giderileceği yazar.

Tarih: 11 Eylül 2012, 10:00 - İp: 78.***.**7.213
yaagmuur79
yaagmuur79 (üye)
İstanbul / Amatör

teşekkürler öncelikle cevabınız için baktım evet ancak nasıl giderileceği yazmıyor.türkçe kullanım klavuzu olsaydı belki daha olurdu onu da bulamadım.

Tarih: 11 Eylül 2012, 20:53 - İp: 176.***.**0.22
abdullahmk
abdullahmk (üye)
İstanbul / Amatör

İnternette biraz araştırma yaptım. Bu sıkıntıyı yaşayan çok insan olmuş. Fakat aslında bu bir problem değil. En azından bir arıza değil. Anladığım kadarıyla makinenin fotoğraf çekerken kullandığı geçici hafızası dolmuş. r06 nın anlamı cihazın geçici belleğinde (buffer) 6 adet fotoğraf var ve yer olmadığı için yeni fotoğraf çekilemiyor diyor. Bunu gidermenin en kolay yolu bence makinenin ayarlarını sıfırlayıp fabrika ayarlarına döndürmek. Bu işlemi yapıp sonucu buraya yazarsanız sevinirim.

Ayrıca kullanma kılavuzundan baktım sayfa 41 ve 42 de bu konuyu (buffer-geçici hafıza) açıklıyor.

#abdullahmk' tarafından 11.09.2012 22:23:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Eylül 2012, 22:22 - İp: 62.***.**5.159
  • 1