esu37
esu37 (üye)
İstanbul / Meraklı

Neden Grip Almalıyım_?

Neden Grip Almalıyım_?

Fotoğrafçıya +'ları nelerdir_?

Yedek pil mi grip mi _?

Fiyat/performans oranı da çok önemli...

Tarih: 9 Aralık 2009, 22:40 - İp: 78.***.**3.213
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

İlk bakışta gereksiz bir ağırlık gibi gelebilir, yedek pi taşımak daha hafif ve pratik.
Ancak profesyonel olarak düğün dernek vs fotografları çekiyorsanız, en kritik anda pil bitmesi önemli bir pozu kaçırmanıza sebep olabilir ve insanlara, durun 1 dk. pil değiştireyim, diyemiyebilirsiniz.
Yaptığınız işe göre çok önemli veya tamamen gereksiz olabilir.

Tarih: 9 Aralık 2009, 23:16 - İp: 85.***.**1.201
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Kollarınız güçlenir - faydası bundan ibaret.

Bugün istisnasız bütün modern bir DSLRlar bir şarjla en az 500-600 poz falan çekebiliyorlar. Pil değiştirmek ise en fazla 5-10 saniyelik bir işlem. Pilin kritik bir anda bitmesini istemiyorsanız, pil şarj indikatörüne bakarak bitmeden önce uygun bir anda değiştirebilirsiniz.

Filmli makina zamanında da düğün fotografçılığı vardı ve 36 pozda bir film değiştirmek gerekiyordu. Bugünkü bir şarjda 500-600 pozluk kapasiteyi bununla kıyaslarsanız 15-16 makara eder.

Düğün fotografçılığı için elzem olan grip değil harici flaş ünitesidir. Makinanın kendi flaşı pilin çoğunu yer, çabucak arka arkaya çakabilme yeteneği kısıtlıdır ve dış veya geniş mekanda özellikle mesafenin arttığı grup fotograflarında aydınlatması yetersizdir.

Tarih: 10 Aralık 2009, 01:46 - İp: 88.***.**9.98
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Antika,
Düğün fotografçları bir örnekti sadece, grip'in gerekli olduğu tek durum budur demedim. Ben grip kullanmam ama grip kullanmayı anlamlı yapan başka durumlarda var, mesela yeni makineler Video'da çekiyor ve sürekli açık sensör epey enerji yiyor. Makineden beslenen GPS, bazı modellerde grip takılınca daha seri çekim imkanı vs vs..

Bu arada, film döneminde profesyonel düğün fotografçıları birden fazla makine kullanırlardı, yardımcıları bir makinenin filmini değiştirirken, dolu makine ile çekim yaparlardı.
Flaş konusunun griple bir ilgisini kuramadım. Konu düğün fotografçılarının malzeme listesi değilki.

Tarih: 10 Aralık 2009, 02:04 - İp: 85.***.**1.201
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

hos gorunuyor
kucukse makine, ele daha iyi oturmasını saglar,
makine normalde lens takılıyken one egik durur, omuzda asılı yada masadayken..battery grip takınca duz durur, boylede eften püften bi faydası var.
birde dikey cekimde ek deklansor kolaylıgı var,
pilin uzun sure gitmesi aslında cok onemli degil benim için,enaz 500-600 fotograf cıkarıyor makineler. (standart ölçüm bildigim kadarıyla bir flaşlı bir flassız cekim seklinde yapılıyor.ben hiç dahili flaş kullanmadıgımdan epeyi fotograf cekiyorum tek sarjla.)
--
en onemli ozelligi, pil ömrü cok onemli olmayınca,sahsen benim oncelik verecegim bir aksesuar degil.

Tarih: 10 Aralık 2009, 02:29 - İp: 78.***.**1.11
nizamoglu
nizamoglu (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

makinaya +agırlık katar..bunun faydası da...
1- kol kaslarınızı kuvvetlendirir.
2- elinizde daha agır bir makina olcagından titretme olasılıgı biraz daha azalır.
3- içinde bulunan pil magazini sayesinde şarzlı pil kullanma imkanı var.bunun faydası tartışılmaz.
ben dslr makinanındaha kolay kullanım açısından agır olmasından yanayım. o yüzden hafif bir makinayı agırlaştırmak için kullanılan yardımcı bir alet. bence..

Tarih: 10 Aralık 2009, 15:17 - İp: 88.***.**2.214
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Nizamoğlu,

Fotograf çekim seansı yeterince uzayınca el titremesinin kontrol dışına çıktığını dehşetle gözlemleyebilirsin.

Böyle bir durumda korkma sakın, Parkinson hastası olmadın (henüz), o titreme uzun süre ağırlık çalıştığın için oluyor, kaslarını dinlendirince geçecektir.

Tarih: 10 Aralık 2009, 19:13 - İp: 88.***.**1.89
nizamoglu
nizamoglu (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

sayın antika ;
haklısınız henüz elden ayaktan düşmedim ama bazen sadece bir poz çekerken bile ellerim normalden çok fazla titriyor benim..buna binayen yazmıştım...

Tarih: 11 Aralık 2009, 19:13 - İp: 88.***.**8.49
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

Canon'un 3 haneli dslr'larından birini kullanıyorsanız (350D-400D-450D-500D) battery grip kullanmak tutuş ergonomisi açısından çok fayda sağlayacaktır. Ben sırf ele daha iyi oturuyor diye 400D makinamı griple kullanıyorum ve çok memnunum. Ağırlığı artmasın diye gripe tek pil takıyorum, çift pil veya 6 kalem pille kullanma ihtiyacım hiç olmadı. Asıl sorun 400D'nin hiç ergonomik olmamasıydı, grip sayesinde sorun nispeten çözüldü.
Şimdi 400D'yi satıp ikinci el bir 40D almayı planlıyorum. O zaman kesinlikle grip kullanmayı düşünmüyorum. 40D hem daha ergonomik hem de 400D'ye göre pil bitene kadarki çekim sayısı daha fazla.

Tarih: 19 Aralık 2009, 00:11 - İp: 85.***.**6.123
  • 1