dny_z
dny_z (üye)
İzmir / Meraklı

Manual Color Temperature Control?

bu ne demek ? dcresource da incelemeleri okurken bunun eksikliği dezavantaj olarak söylenmiş. ancak ne olduğunu yada hangi makinelerde olduğunu bulamadım.

Tarih: 27 Ekim 2006, 02:00 - İp: 88.***.**0.74
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Nerede ve nasıl geçtiğini tam olarak görmeden kesin bir şey söylemek istemiyorum ama, Beyaz Ayarı ile ilgili bir konu gibi geldi bana. Örneğin, Kelvin değerinin manuel olarak girilmesi gibi bir şey olabilir.

Tarih: 27 Ekim 2006, 14:40 - İp: 85.***.**5.234
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

cuneyt haklisin, kelvin degerlerinden wb'nin ayarlanmasi demek.. mesela 5500 kelvinde daylight olmasi gibi..
350d'deki gibi wb shift ozelligini de kastediyor olabilirler dny_z.. yani amber, blue, green veya magenta'ya dogru renkleri ayarlamak gibi.. mesela blue'ya dogru cekersen degerleri, daha bir mavi cikar fotograf..

....
not: bu konuyu dslr teknik bolumune tasiyacagim, herkesin bilgisi ola..

Tarih: 27 Ekim 2006, 14:57 - İp: 86.***.**0.120
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Manuel Color tempature, renk ısısını kelvin cinsinde makina üzeirnde ayarlamak oluyor.

Canon ürünlerinde 2800-10000K arası 100K artışlarlar ayar yapılabiliyor.(350D-400D Hariç)

350D de olan WB shift BKT,wb düzeltmesidir. makina auto modda ışığı iyi okuyamıyorsa sarı geliyorsa yada kırmızı geliyorsa duruma göre 9 kademe sarı,mavi,magenta ve yeşil girilebiliyor.aynı anda mavi yeşil yada sarı magenta girilebilir,ve BKT ayarlanarak üç farklı resim kaydedilebilir.

Renk ısısını manuel girmek oldukça önemli bencede.

Tarih: 27 Ekim 2006, 15:30 - İp: 85.***.**3.100
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

evet onemli bir ozellik..

ve nedense canon, 350d ve 400d sahipleri icin bu ozelligin makinede olmasini uygun gormemis yine, ayni spot metering gibi..

Tarih: 27 Ekim 2006, 15:38 - İp: 86.***.**0.120
e0s
e0s (üye)

Partial ölçüm kullan +2 stop fazla kullan al sana Spot ölçüm.

yani kabaca söyledim tabi ama onun gibi çözümler üretebilirsiniz kendinize.Alırken Spot ölçümü olan makinelere göre daha uygun fiyatlı aldığınızıda unutmamak lazım.

Mesela gece uzun pozlamalar için Kablo deklanşör bazen çok faydalı ancak self timer ilede kabaca çözebiliriz bu işi.
vs. vs.

Tarih: 27 Ekim 2006, 16:11 - İp: 85.***.**3.100
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

"Partial ölçüm kullan +2 stop fazla kullan al sana Spot ölçüm. "

nasil oluyor anlayamadim dogrusu..
spot olcum almis olmak gibi istenirse, daha fazla zoom yaparsin ve partial yerine spot yapmis gibi olursun ama +2 stop fazla pozlamakla nasil spot olcum olmus olunur?..

self timer ile de cekim yapilabilir tabii ki..
ama kablolu deklansorun de yerini tutmaz hicbir zaman..
ayni sekilde spot olcum icin zoom lens ve partial kullanilarak yakinlasabilir.. ama partial hicbir zaman spot'un yerini tutmaz.. bu iki kere iki, dort..

Tarih: 27 Ekim 2006, 16:50 - İp: 86.***.**0.120
e0s
e0s (üye)

Evet İlker senin söylediğinde tabi bir yöntem zoom yapıp spot ölçüm yapmak istediğin noktadan pozlama yapıp kilitleyip tekrar netleyip çekersin..

Partial %9 luk kısmını ölçerken Spot %3.5 luk kısımdan referans alarak ışığı ölçüyor spot daha hassas olduğu için partialden daha yüksek pozlama yaparak gene sonuca varılabilinir,diye örnek verdim.

Bu arada kablo deklanşörün yerini self timer uygulaması tutmaz.
ama ölçümleme modunda tutar dostum sadece uğraştırır.Manuel modda ölçümü kendin yaparsın tutar ama uğraştırır sadece.

demekki 2 kere 2 dört değilmiş..

#e0s' tarafyndan 27.10.2006 17:09:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Ekim 2006, 17:07 - İp: 85.***.**3.100
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

furkan, spot yapilmasiyla partial yapilmasi arasinda daha fazla pozlama yapilmasi diye bir farklilik yoktur.. partial yapip biraz daha fazla pozlama pinca spot olmaz..
ayni sekilde kablolu deklansor ile self timer ayni seyler degil.. olcumleme modunda tutmasi demek, self timer'la kablolu deklansorun yapabileceklerini yapabileceksin anlamini cikartamazsin.. kablolu deklansor ile sen sahip olursun pozlama aninin tesbitine.. oysaki self timer ile elin kolun bagli.. mesela belli bir anda gerceklesecek goruntuyu cekmek istiyorsan ne yapacaksin? kablolu deklansor sart iste o zaman..
self timer sadece gecici bir cozum.. ta ki kablolu deklansor alincaya kadar..
bence halen daha iki kere iki dort ediyor furkan..

Tarih: 27 Ekim 2006, 17:19 - İp: 86.***.**0.120
e0s
e0s (üye)

Bu arada kablo deklanşörün yerini self timer uygulaması tutmaz.

Bak burada zaten seninle aynı fikirdeyim,self timer kablo deklanşörün yerini tutmaz.

Ama partial ile spot ölçüm çözülebilir.+2 yüksek pozlarsın derken duruma göre -2 pozlamakta gerekebilir.

Parlak bir konu çekiyorsan -2 pozlarsın,koyu bir konuyu pozluyorsan +2 pozlarsın.Pozlama sorunu giderilebilir ama sadece uğraştırır.Ama kablo deklanşör yok die bazı durumlarda kullanılan self timer her durumda avantaj sağlamaz.bu konuda hemfikirim seninle.

durum hala bence 2 kere 2 dört değil..

Tarih: 27 Ekim 2006, 18:33 - İp: 85.***.**3.100
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

hayir halen daha iki kere iki dort eder..
parlak konuyu cekiyorsan diyorsun; +2 EV daha parlak oldugunu nereden biliyorsun peki? eger ki herseyi bilebilseydik, makinenin poz olcumu yapmasina ne gerek kalacakti o zaman?..

Tarih: 27 Ekim 2006, 18:48 - İp: 86.***.**0.120