sanal_ajan
sanal_ajan (üye)
İçel / Meraklı

Hamam‘da Fotograf Çekmek ?

Selamlar arkadaşlar aranızda yeniyim bir proje için size bir kaç sorum olacaktı ;

-Hamamda(sıcakken) fotograf çekmem gerekiyor.Bunu nasıl yapabilirim ?

-Nemden en az hem makineyi hemde pozu en iyi ne şekilde yakalayabilirim ?

-Şu anda elimde Canon 60D var(değiştirebilirim problem olmaz)

-Sudan koruyucu kaplar var onlar işe yararmı ? çünkü lensin nemsiz olması gerekiyor?

not:Netten araştırdığım kadarıyla hamama girmeden önce belirli bir süre kadar(15-20 dk) sıcak ortamda tutulursa hemden etkilenmez yada çok az etkilenirmiş bu konuda fikri olan varsa çok sevinirim iyi çalışmalar

Tarih: 7 Mart 2013, 00:39 - İp: 176.***.**3.74
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Buğu yapmaması için, makineyi soğuk bir ortamdan sıcak bir ortama sokmadan önce *kapalı* bir çanta veya torba içine koyularak sıcak ortama sokulması ve o ortamda yaklaşık 1 saat bekletildikten sonra kullanılması önerilir.

Tarih: 7 Mart 2013, 04:02 - İp: 212.***.**9.24
sabuncu
sabuncu (üye)
İstanbul / Meraklı

ayrıca lensin önüne sıkıca kapattığın bi filtre koy ve filtren gerçekten çok temiz olsun çünkü buhar temiz camda daha az tutunur, banyodaki aynalar, arabanın ön camları buna örnektir.

makine olarak da 7d gibi gayet güzel "weather sealed body" kullanman iyi olacaktır. 60d nin kaplamasını bilmiyorum kullanıcı yorumlarından veya makinenin kullanım kılavuzundan bakabilirsin.

ya da Ara Güler'e sor onun çok güzel sb hamam fotoğrafları var

Tarih: 7 Mart 2013, 10:51 - İp: 83.***.**7.179
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

arkadaşların dediklerine ilave olarak;
Leke yapmayan kuru bi beze kuru sabun sürt sonra o bezle lensin filtresini iyice sil buğu olmayacaktır gözlüğümde kullandığım bi yöntemdir

#tasviran' tarafından 07.03.2013 18:44:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Mart 2013, 18:16 - İp: 82.***.**6.36
sanal_ajan
sanal_ajan (üye)
İçel / Meraklı

Tüm arkadaşlara kıymetli yorumları için öncelikle teşekkür ederim tüm yorumları tek tek okudum.Alıntı yapılacak yeri forumda bulamadığım için özür dilerim bu şekilde toplu açıklamak zorunda kaldım.

ocaklilar: Evet hocam makineyi hamam sıcaklığına yakın bir
sürede beklettikden sonra çekim için başlatmam gerekiyor küçük bir ısıtma mekanizması kullanmam gerekecek tşk ederim hocam

sabuncu: Hocam malesef 7d ye gücüm yetmez ama farklı alternatifler ile güzel bir kaplama kullanabilirim.Şimdi Ara Güler üstada mail atacam bu konu hakkında umarım yanıt verir ve öyle bir üstadın tecrübelerinden faydalanabilirim.Lens için söylediklerinizi deneyecem çok tşk ederim

tasviran: Hımmm hocam kuru sabun eski kullanılan el sabunları değilmi ? yani banyo sabunu gibi olanlardan. ? dediğiniz çok mantıklı geldi çok tşk ederim

Tarih: 7 Mart 2013, 22:39 - İp: 176.***.**1.246
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

ocaklilar: Evet hocam makineyi hamam sıcaklığına yakın bir
sürede beklettikden sonra çekim için başlatmam gerekiyor küçük bir ısıtma mekanizması kullanmam gerekecek tşk ederim hocam

Mesajım tam olarak anlaşılmamış sanırım. Makine, hamam sıcaklığına yakın bir sıcaklıkta beklemeyecek, makine kapalı bir çanta veya torba içinde hamama sokulacak ve o ortamda bekleyecek, belirtilen süre sonunda çıkartılıp çekim yapılacak.

Tarih: 7 Mart 2013, 23:53 - İp: 176.***.**8.40
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

evet normal bildiğin sabun. fakat bez ve sabun kuru olacak. Filtreni bununla silmezsen makinen ortam ısısına gelmiş olsa bile havadaki yoğun buhar yinede camında buğu yapacaktır. Bu pratik işlemle filtren buhar tutmayacaktır. Gözlük ayna araba camlarında çok işe yarayan eski bi yöntemdir. Bu arada bastığın yere dikkat et kayıp düşme makineye bişey olmasın

Tarih: 8 Mart 2013, 00:22 - İp: 82.***.**9.135
sanal_ajan
sanal_ajan (üye)
İçel / Meraklı

ocaklilar: afedersin hocam mesajı tekrar okuyunca anladım evet o şekilde daha uygun olacak gibi...Tşk hocam

tasviran : Tşk hocam yarın annemin gözlüğü ile deneyecem sizin yönteminizi.Ben aslında masörüm hocam ama farklı bir proje denemek istiyorum.Hamam ortamına yabancı sayılmam yani.Keseciler yetişemedikleri zaman masörlerde kesecilere yardımcı oluyoruz.Uyarılar için tşk ederim

Tarih: 8 Mart 2013, 02:01 - İp: 176.***.**1.246
  • 1