hktekin
hktekin (üye)
Konya / Amatör

Fujifilm S1500 Çekim Kalitesi

iyi günler.
dün fujifilm s1500 fotoğraf makinesi aldım.daha çok makro çekimlerle ilgileniyorum.fakat makineyi aldıgıma biraz pişman oldum.sorun bende mi yoksa makinede mi karar veremedim.
fuji s1500 ile yaptığım çekimler beni hiç tatmin etmedi.7 sene önce aldıgım kodak dx4530 modelli makinem bundan daha net çekimler veriyor.fujifilmi manuel modda diyafram ve enstantane ayarlarını değiştirerek birçok çekim yaptım fakat makine kesinlikle tatmin edici resimler vermiyor.sorun nedir acaba?makinenin resim kalitesi bu kadar mıdır?aşagıda birkaç makro çekim denemesinin linkini ekledim.kodakla çektiğim resimleri de ekledim.anlayan arkadaşlar inceleyip yardımcı olursa çok sevinirim.ona göre makineyi satmayı düşünüyorum.iyi günler.
fotoğrafların linkleri:
http://hotfile.com/dl/29390822/de30b5d/yakn_ekim.zip.html

Tarih: 21 Şubat 2010, 18:55 - İp: 194.***.**3.248
ndivia
ndivia (üye)
Konya / Amatör

merhabalar.eğer yanılmıyorsam aldığınız makine mükemmel makrolar çeken bir makine, ancak diyafram aralığı az olduğu için diğer çekimlerde o kaliteyi gösteremiyor ve fotoğraf noise oluyor.bu da kaliteyi düşürüyor tabi ki...

Tarih: 22 Şubat 2010, 21:44 - İp: 78.***.**3.219
hktekin
hktekin (üye)
Konya / Amatör

makro çekimleri mesafe bakımından mükemmel.1cm den bile odaklayabiliyor ama dediğiniz gibi fotoğraflar cok fazla nosie oluyor ve resimlerde keskinlik yok.bu sacede makro çekimlerde değil tüm çekimlerde böyle.resimler keskin değil.bu düşük kalite beni çok şaşırttı.ben mi beceremiyorum hala anlamış değilim.fakat diyafram aralıgını ve enstantane değerini değiştirerek birçok resim çektim fakat sonuç değişmedi.makine bundan iyi performans göstermez mi acaba?yoksa ona göre makineyi satacagım.

Tarih: 22 Şubat 2010, 22:18 - İp: 194.***.**3.248
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Eşimin aldığı Fujifilm S1500'u 2 ay boyunca deneme imkanım oldu , sonrasında sattık . Izlenimlerimi başka bir topikte yazmıştım .

TIKLAYIN

En onemli husus , ISO 'ya dikkat etmeniz ve mümkünse ISO 64 ve 100 'u tercih etmeniz . ISO200'ü ise kesinlikle aşmamanız ,hatta üstünü yok farzetmeniz .

Bu sadece sizin makinanızda değil , küçücük sensörlü tüm DSLR-like'larda görülen bir problem . ISO biraz yükseldiğinde görüntü kalitesi kat ve kat bozuluyor .

Fotoğraflarınızı kaç ISO'da çektiğinizi bilmiyorum . Bir de farkeder mi bilmem ama "süpermacro" modu , bir kaç cm mesafeler için sanırım ve en üst kaliteyi o mesafelerde veriyor olabilir . Normal macro modunu deneyin bir de .

Tarih: 23 Şubat 2010, 13:52 - İp: 95.***.**9.244
hktekin
hktekin (üye)
Konya / Amatör

herkes makineden övgüyle bahsetmiş.1 kişi de bu özelliklerini soylelemiş makinenin.çok pişman oldum aldıgıma.gerçekten 7 sene önce aldıgım 5mp kodak dx4530 bundan daha güzel fotograflar çekiyor.
yardımınız için teşekkür ederim.hatanın bende olmadıgını anladım.

Tarih: 23 Şubat 2010, 20:54 - İp: 194.***.**3.248
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Başka bir topikte de yazmıştım - sizinkine benzer bir görüş .....2004 yılında aldığım 3.2 Mpixel Konica Minolta Z10 ile aldığım sonuçlar daha iyiydi diye . ( Zaten ona kanarak , DSLR'nin üzerine bir de yedek DSLR-like aldım )

TIKLAYIN

6mm enindeki sensore 10 megapixel sığdırılırsa olacağı bu ...

Bu arada makinanın hakkını yememek lazım - sonuçta DSLR-likeların genel problemi bu . Fuji S1500'un çoğu değerlendirme testlerinde , kendinden 2-2.5 kat pahalı makinaları geri bırakmış durumda ...

Tarih: 23 Şubat 2010, 22:06 - İp: 109.***.**1.115
  • 1