meren07
meren07 (üye)
Antalya / Amatör

Fuji S2 Pro Acil Yardım

öncelikle herkese selamlar s2 pro makinam var dün gayet normal çekimler yaptım makinede bir sorun yoktu
bu akşam makine hiç bir arıza belirtisi göstermemesine rağmen boş kareler çekmeye başladı dört farklı objektif denedim sonuç değişmedi
makinenin her şeyi düzenli çalışıyor fakat
sanki objektif kapağı kapalıymış gibi kareler alıyorum konuhakkında bilgisi olan varsa lütfen
beni bilgilendirsin şimdiden teşekkürler

Tarih: 7 Aralık 2008, 01:26 - İp: 78.***.**4.26
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

makineyi manuel moda alıp perde süresini mümkünse "bulb" yap yapamazsanda o zaman en uzun pozlama süresine al ve makineye objektif takmadan önden bak bakalım sen deklanşöre bastığında perde açılıyor mu?
perde açılmazsa o zaman sorun basit eğer perde açılırsa o zaman işin kötü zira bu sensörün arızası anlamına gelir....
selamlar Murat Özdemir www.burukay.com

Tarih: 7 Aralık 2008, 12:52 - İp: 88.***.**6.105
meren07
meren07 (üye)
Antalya / Amatör

perdenin açılmasında bir sorun yok çekim yaptığım zaman tamamen siyah bir kare geliyor hiç bir ışık görüntü parlama yada leke yok simsiyah bir görüntü oluşuyor

Tarih: 7 Aralık 2008, 15:07 - İp: 78.***.**0.32
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

işin kötü zira bu sensörün arızası anlamına gelir

makinei istanbula fuji servisine göndemeni öneririm.Ama önce istersen bir fiyat al boş yere kargo parası ödememiş olursun. (yaklaşık 400 ytl falan isteyeceklerdir senden tamir parası için)

Tarih: 7 Aralık 2008, 15:27 - İp: 88.***.**6.105
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Bozulmuş sensör tamir edilebiliyormu ki Burkay abi.

yoksa sensör değişimi mi 400YTL kadar..? valla merak ettim.

Tarih: 11 Aralık 2008, 13:46 - İp: 85.***.**8.136
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Yok sevgili eos sensör tamir edilmiyor sökülüp yenisi takılıyor.
Ancak bazen sensörlerde ölü hücreler olabiliyor bu durumda sensörü değiştirmek yerine makinenin programı aracılığıyla sensör yeniden haritalanarak bu ölü hücreler işaretlenerek bilgi üretmeleri engelleniyor.(remapping)

Tarih: 11 Aralık 2008, 16:07 - İp: 81.***.**6.217
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Eyvallah abi, o ölü pikseli komple öldürme işlemini biliyorum.

Neyse arkadaşımız için hayırlı olsun artık.

Tarih: 11 Aralık 2008, 17:48 - İp: 85.***.**8.136
  • 1